szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kirúgták az operatív igazgatót, mire saját szellemi termékeként levédette a volt munkahelyén alkalmazott módszert, és jöttek a végrehajtók. Volt munkahelye, a Snétberger-központ missziója egyébként a tehetséges fiatalok kiemelése hátrányos helyzetükből.

Veszélyben a Snétberger-központ – riadóztatott egy interjúban néhány hete Snétberger Ferenc gitárművész. Mint elmondta, a hátrányos helyzetű roma zenei tehetségeket képző intézménybe bármikor bejöhetnek a végrehajtók, és mindent vihetnek.

A 24.hu megtudta, mi állhat a vészhelyzet hátterében. A központ felmondott korábbi operatív igazgatójának, Tromposch Juliannának, aki ezt követően elment a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalába,

és saját szellemi termékeként, 85 millió forint értéken regisztráltatta a Snétberger-központban a roma fiatalok mentorálására alkalmazott módszert.

Ez után pedig 145 millió forintos fizetési meghagyást küldött az iskolának arra hivatkozva, hogy jogosulatlanul használják az ő szellemi tulajdonát. Ennek hatására először a készpénzszámlát inkasszózták, majd megjelent a végrehajtó, és félő, hogy a pénz fejében elviszi az iskola értékes zongoráit, hangtechnikai felszereléseit. Snétberger a Heti Válasznak korábban adott interjúban azt mondta, a programot ő dolgozta ki, és hogy valaki erre a saját szellemi tulajdonaként hivatkozik, "nevezhetjük lopásnak is".

Tromposch Julianna és Snétberger Ferenc, valamint Áder János tükörképe
MTI / Illyés Tibor

Az évente 60 diákot nevelő tehetségközpont egyébként már hat éve működik a felsőörsi gyerektábor területén. Célja a kezdetektől fogva nemcsak a zenei tehetségek kinevelése, hanem az is, hogy speciális oktatási programjával segítse a hátrányos helyzetű fiatalokat abban, hogy befejezzék tanulmányaikat, és önállóan pályára álljanak. A Snétberger-központ számos díjat és elismerést begyűjtött mentorálási munkájáért. A 2011-es induláshoz Snétberger Ferenc és Mészáros Zoltán, a VeszprémFest alapítója 2,7 millió euró támogatást nyert a Norvég Alap pályázatán.

Tromposch a kezdetektől fogva dolgozott a Snétberger-központnál, 2017 elején azonban belső ellentétek miatt elbocsátották néhány hozzá közel álló alkalmazottal együtt. A lap értesülése szerint áprilisban meglepetésként érte a menedzsmentet, hogy a volt operatív igazgató nevében zárolták az iskolát működtető Camp Europe Felsőörs Oktatási Közhasznú Nonprofit Kft. számláján lévő több tízmillió forintnyi készpénztartalékot. Ez után egy végrehajtó is érkezett, aki arra hivatkozva jelentkezett a cég ingóságaiért, hogy

az intézményben jogosulatlanul használják Tromposch Julianna szellemi tulajdonát,

és a volt munkatárs kérte, hogy kompenzálják az őt ért kárt. Az iskolában úgy tudják, Tromposch levédette az iskola módszertanát, de a 24.hu nem találta ennek nyomát a szellemi tulajdonnal foglalkozó hivatal nyilvántartásában, és az iskola sem kapott papírt erről. Annyi azonban bizonyos, hogy a volt igazgató

  • 85 milliót számolt fel a jogosulatlan használatért,
  • 55 milliót a szerződés felmondásáért
  • és további 5 millió forintot sérelemdíjként.

A 145 millió forintról szóló fizetésmeghagyást egy olyan munkatárs vette át, akit Tromposch Juliannával együtt bocsátottak el, és éppen utolsó munkanapjait töltötte az intézményben. A meghagyás nem került a menedzsment kezébe, csak akkor, amikor lejárt a fellebbezésre adott 15 napos határidő. A határozat így jogerőre emelkedett, és elindult a végrehajtás.

Tromposch Julianna az ügyben nem kívánt nyilatkozni.

A lap értesülése szerint az iskola az 55 milliós szerződésbontási követelés miatt bírósághoz fordult, a fennmaradó 90 milliós összeg esetében azonban nem sikerült megakasztani a folyamatot, így az továbbra is jogerősen végrehajtandó követelésként lóg a Snétberger-központ feje felett.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!