szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Petőfi Irodalmi Múzeum távozó vezetője szerint azok is tudták, hogy miről szól a Tanácsköztársasággal kapcsolatos kiállítás, akik kritizálták.

Interjút közöl a kormánypárti Magyar Idők Prőhle Gergellyel, aki azután távozik a Petőfi Irodalmi Múzeum éléről, hogy a kormányközeli médiumok kereszttüzébe került, a múzeum Kassák-kiállítása miatt pedig a Tanácsköztársaság népszerűsítésével vádolta meg Szakács Árpád a "Kinek a kulturális diktatúrája" című sorozatában a lapban.

Az interjú annak apropóján készült, hogy a közelmúltban ismét megválasztották a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelőjévé, így főleg ez volt a téma, de megkérdezték tőle azt is, hogy a támadások miatt megbánta-e a Tanácsköztársaságról szóló kiállítást és kiadványt?

Prőhle a válaszában azt mondta, hogy többször is leírta, a vörösterror szörnyűségeit semmi sem mentheti, de a kiállításnak nem is ez volt a célja, "amit minden bizonnyal azok is tudtak, akik a kritikát megfogalmazták".

Ha tudom, hogy egy kortárs művészeti kiállításból – nyilván nem véletlenül – ilyen politikai ügy válik, írhattam volna egy rövid előszót, amely egyértelművé teszi a politikai szövegkörnyezetet

– tette hozzá, de megjegyezte azt is, hogy az evangélikusoknál betöltött pozíciójára való ismételt megválasztása talán mégiscsak igazolta a támadások abszurd voltát, ugyanis egy történelmi egyház népe nem hitte el róla, hogy azonosulni tudna "bármilyen, a Tanácsköztársaságot éltető balliberális gondolattal".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!