Náray-Szabó Gábor: A sorosozás nem az értelmiségnek szól, ne érezze magát idegesítve

A Professzorok Batthyány Körének elnöke az MTA dolgozóira utalva a Magyar Narancsnak adott interjúban azt mondta, nem tartja helyesnek, ha valaki tüntet az ellen, akitől a forrásokat kapja.

  • hvg.hu hvg.hu
Náray-Szabó Gábor: A sorosozás nem az értelmiségnek szól, ne érezze magát idegesítve

Az akadémiai intézethálózattal kapcsolatos átalakítás nem ördögtől való, de a stílus lehetett volna, illetve lehetne jobb, a minisztérium és az MTA közötti éles hangvétel ugyanis nem segít a megegyezésben – ismerte el a Magyar Narancsnak adott interjúban Náray-Szabó Gábor kémikus, a Professzorok Batthyány Körének elnöke. Náray-Szabó úgy gondolja, hogy a javaslatukra, miszerint az intézetek egyben maradnának és egy alapítványhoz kerülnének, a kuratóriumba pedig a kormány, az Akadémia, a gazdasági szféra és akár még az Európai Kutatási Tanács is delegálhatna tagokat, az MTA vezetése és Palkovics László is továbbgondolhatónak tartja.

A kémikus meg van győződve arról, hogy az MTA átalakítása Orbán Viktor jóváhagyásával történik, mert, mint fogalmaz:

Olyan nincs, hogy a miniszterelnök ne tudna a miniszterei tetteiről.

Hogy Palkovics összes döntésével egyetért-e Orbán, azt Náray-Szabó nem tudja, „de az iránnyal egyetért, és hogy a célt ő jelölte ki, az biztos”.

Náray-Szabó Gábor nem tartja helyesnek, „ha valaki tüntet az ellen, akitől a forrásokat kapja”, és szerinte akkor sem szabad így fellépni, ha valaki a munkahelyét félti.

Az interjúban a Professzorok Batthyány Körének elnöke néhány más közéleti témában is véleményt mondott. Arra a kérdésre, hogy zavarja-e, hogy a kormány mindent erőből akar megoldani a túlóratörvénytől a lakástakarékok beszántásán át az MTA-ügyig, Náray-Szabó azt mondta, ő nem így csinálná, csak kérdés, hogy sikeres lenne-e. Szóba került a propaganda is, amit Náray-Szabó szerint nem kell olvasni:

A Batthyány Körben is vannak, akiket idegesít, őket arra buzdítom, hogy váltsanak csatornát, és ne olvassanak propagandát.

A sorosozásról úgy gondolja, hogy „nem egy személy elleni akcióról van szó, hanem egy irányzatot egyetlen szóval jelölnek meg, és ez a legegyszerűbb. Ő egyébként el tudja viselni a sorosozást, de sok embert ismer, aki szerint sok. A téma a Batthyány Körben is fel szokott vetődni, de Náray-Szabó szerint egy dolog nagyon fontos:

a sorosozás nem az értelmiségnek szól. Az értelmiség ne érezze magát idegesítve. Az már lehet mondani, hogy a népet nem szabad butítani, de ez nem biztos, hogy teljesen igaz lenne.