szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Személyesebb hangvételű levelet írt Teleki Pál a halála előtt a személyi titkárának, ebben az egykori miniszterelnök kifejtette, hogy visszavonhatatlanul megutálta az embereket. A titkár családjától most jutott el a búcsúlevél a főváros levéltárához.

Egy eddig ismeretlen búcsúlevél került Budapest Főváros Levéltárának birtokába, amelyet Teleki Pál miniszterelnök írt öngyilkossága előtt a személyi titkárának, Incze Péternek. Az Index úgy tudja: a levelet az Incze-család egyik tagja adta át kedden a levéltárnak. Az iratokat szerdán rendkívüli sajtótájékoztatón mutatta be a levéltár Teleki Pál halálának 78. évfordulóján.

MTI / Mónus Márton

Teleki Pálnak az a búcsúlevele, amelyet Horthy Miklósnak írt, közismert, a feleségének írt búcsúlevelét pedig mind a mai napig nem találták meg. A személyi titkárának címzett, most előkerült szövege azonban fontos adalékot jelenthet a beteg, valamint depresszióval küzdő miniszterelnök személyiségének és az öngyilkosság motívumainak megismeréséhez.

Ablonczy Balázs, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa kifejtette, hogy a személyesebb, szikár hangvételű írásban Teleki Pál többek között arra panaszkodik, hogy visszavonhatatlanul megutálta az embereket, valamint kéri Inczétől, hogy mindenféle külsőség nélkül temessék el és a sírkövére ne írják rá a nevét. A levél borítékján az "Inczének sürgősen" felirat olvasható - tette hozzá.

MTI / Mónus Márton

Ablonczy hangsúlyozta, hogy a levelen nem szerepel dátum, ezért lehetséges, hogy nem az utolsó éjszakán keletkezett. A levélben a diákjait, a cserkészeket is megemlíti, amely ugyancsak jelzés lehet arra, hogy a levél nem a halála éjszakáján íródott. 

Előkerült egy másik, többször átdátumozott irat is az Incze-hagyatékból. Ez egy puritán rendelkezés a temetéséről és a könyveiről, ebben Teleki Pál azt kéri Inczétől, hogy búcsúztatására csak ő kísérje el.

Ablonczy felhívta a figyelmet arra, hogy Teleki folyamatosan, már 20-as évek végétől készült halálra. Erre utal a levél többszöri átdátumozása: Incze Péter 1929-ben kapta meg, de szerepel rajta az 1930-as, 1932-es, 1935-ös dátum is. A keltezéseket maga Teleki húzta át, majd 1938. május 15-én zárta a levelet azzal, hogy "mindez ma is változatlanul fennáll". Ekkor lett az Imrédy-kormány kultuszminisztere.

MTI / Mónus Márton

A történész arról is beszélt, hogy a miniszterelnök többször is próbált más állást találni a hozzá nagyon közelálló Inczének, erről több levél is tanúskodik. "Az egyik levélben, 1925-ből vagy 1926-ból, leírja, hogy nem tud fizetni a titkárnak, ezért szerzett neki munkát Afrikában, utazzon el és kezdjen ott új életet. A következő levélben pedig Teleki megpróbál neki állást szerezni a kultuszminisztériumban".

Kenyeres István, a levéltár főigazgatója elmondta, hogy a dokumentumok hamarosan elérhetőek lesznek a fővárosi levéltár honlapján. Az Incze család hagyatéka a Teleki Pált érintő iratok mellett számos más dokumentumot és korabeli fényképeket is tartalmaz.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!