szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyilvános a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi és Dokumentumfilm Fesztivál programja. A november közepén induló fesztiválon kiemelt téma lesz a Földünk kizsigerelése, a fake news jelensége és a független média kérdése, valamint igazi szenzáció, hogy ezúttal már VR-szemüveggel is meg tudunk nézni néhány alkotást.

Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál
A 16. Verzió filmfesztiválon összesen 46 ország 75 filmjét láthatjuk november 12. és 17. között. A fesztiválon szereplő alkotások többek között azt vizsgálják, hogy miként hatnak a környezeti változások az emberi jogokra, a világ különböző részein hogyan lehet hiteles információkhoz jutni, és, hogy a média, mint a 4. hatalmi ág lehetőségei mennyire korlátozottak. A hvg.hu-n a következő egy hónapban beszámolunk a Verzió legizgalmasabbnak ígérkező filmjeiről, témáiról.
Friss cikkek a témában

Az idei Verzió (program itt) három témának szentel nagyobb figyelmet az ember jogi versenyprogram, a magyar filmek, valamint a diák- és elsőfilmes versenyprogram mellett.

Mivel a legégetőbb problémáink egyike az emberiség földfelszínt átalakító ipari és mezőgazdasági tevékenysége – és ezzel szoros összefüggésben a klímakatasztrófa –, ezért az antropocén kor külön szekciót kapott a fesztiválon. Földünkön egyre nagyobb területek változnak holdbéli tájjá, civilek globális akciói és helyiek maroknyi csapata próbálja megállítani a pusztítást, a monokulturális gazdálkodást, és igyekeznek szembesíteni a gigacégeket a mérgező tevékenységükkel. A szekció filmjei azt is bemutatják, hogyan lehet fenntartható és vegyszermentes módon gazdálkodni és fair trade cégként boldogulni a szabad piacon.

Részlet a Föld című filmből.
Verzó Filmfesztivál

Ugyancsak kiemelkedően fontosak a 4. hatalmi ág nevű szekció filmjei, amelyek a sajtószabadság korlátait, az oknyomozó újságírók munkáját, valamint a korrupció és a fake news világát járják körül. Bepillanthatunk olyan híres és hírhedt újságok szerkesztőségébe, mint a politikai okokból meggyilkolt munkatársait gyászoló Novaya Gazeta, a tabloid Ekstra Bladet és beleláthatunk a nemzetközi online kollektíva, a fact-checkingre és oknyomozásra szakosodott Bellingcat tevékenységébe.

A gyerekek és fiatalok nézőpontjait és az őket érő hatásokat mutatja be az Így növünk fel című válogatás. Ebben megismerhetünk egy mindenre kíváncsi, hétéves szibériai kisfiút, egy buddhistaként nevelt afrikai tinédzsert; helyüket kereső, kallódó moldáv, grúz, amerikai fiatalokat a rájuk nehezedő politikai, vallási és szülői elvárások tükrében.

A 16. Verzió idén először bővül VR-szekcióval is. A Vektor VR keretében különféle virtuális valóság-produkciókkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők, úgy mint 360 fokos videókkal, interaktív dokumentumfilmekkel, művészeti és térspecifikus élményekkel.

Az Hommage szekció ezúttal pedig Agnès Varda és Jonas Mekas munkássága előtt tiszteleg. Magyarországon pedig elsőként látható az úttörő dokumentumfilmes, Dziga Vertov elveszettnek hitt, rekonstruált montázsfilmje. A fesztivál idén bemutatja a litván lírai dokumentumfilmes irányzat a hatvanastól a kilencvenes évekig készült darabjait egy tíz filmből álló válogatásban.

A fesztivál budapesti helyszínei idén is a Toldi mozi, a Művész Mozi, a Kino Café Mozi, a Blinken OSA Archívum, a Közép-európai Egyetem, az Empathy Cafe, valamint a Trafó Kortárs Művészetek Háza lesz, november 21-től azonban több vidéki városba is elviszik a versenyfilmeket: Debrecenben, Kecskeméten, Pécsen, Szegeden és Szombathelyen lesznek verziós vetítések.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Bombera Krisztina: Egészségesebb országokban következménye van az oknyomozó munkának

"Kevésbé egészséges, kevésbé szerencsés országokban" pedig az újságírók "dokumentálnak a jövő számára" - mondja Bombera Krisztina a novemberben induló 16. Verzió - Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál beharangozó videójában. Ő és Mautner Zsófi gasztroblogger három remek filmet ajánlanak, amiket nem érdemes majd kihagynunk.