szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az apjának fontosabb volt a Párt, mint a saját gyerekei.

Szilágyi János a Felforgatók című podcastban beszélt arról, hogy miért élt évekig intézetben a testvéreivel, ahová a szülei adták őket.

Az újságíró apja, Szilágyi Pál ugyanis fontos párttag volt, és a párthűség a szülői kötelességtudatát is felülírta.

Amikor az apa Argentínában teljesített megbízatást, még a látszatát is el akarta kerülni annak, hogy esetleg disszidálna – igaz, a felesége elutazott vele:

Kiküldték Argentínába egy kereskedelmi kirendeltség vezetőjének, és felajánlotta, hogy nem viszi ki a gyerekeket, nem is kéri, hogy vihesse, nehogy az a gyanú merüljön fel, hogy ő esetleg disszidálni akar. Én ezt máig nem tudom felfogni, hogy a három gyerekem évekre otthagyjam, és berakjam különböző intézetekbe.

Szilágyi már felnőttként rákérdezett az anyjánál, hogy miért döntöttek így, aki azzal védekezett, hogy nem tudott elég erős lenni, hogy szembeszálljon a férjével.

Lelkiismeret-furdalása volt, mert ugye apám javasolta vagy kérte vagy parancsolta vagy mondta anyámnak, hogy nem visszük a gyerekeket. Anyám meg nem mert ellenállni, vagy nem akart, vagy nem tudott. De ő teljesen megértette, amikor elmondtam neki, hogy én ezt a saját gyerekeimmel kapcsolatban egyszerűen nem tudom elképzelni.

Az intézeti évek többek között a lázadási vágyat erősítették fel Szilágyiban, aki aztán az apjának is megmondta, hogy nem akar kommunista lenni.

Beszélgettünk, ő mondta nekem, hogy Jánoskám, így, meg úgy, mire én közöltem, hogy apu, én nem akarok kommunista lenni. Erre kaptam tőle egy pofont.

(Blikk)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Így lázadtak Kelet-Európa fiataljai – adatbázis készült a kommunista ellenkultúrákról

Lezárult a kommunista korszak ellenkultúráját vizsgáló, hároméves kutatóprogram, a COURAGE. A kutatást vezető MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontja tizenöt ország kutatóit koordinálta, hogy létrejöjjön egy online adatbázis, amely a volt szocialista tömb alternatív kultúrájának mindeddig ismeretlen magán- és közgyűjteményeit teszi elérhetővé.

Csatlós Hanna Kult

Most belenézhet, hogyan könyörgött Rákosi Mátyás a hazatérésért

Digitálisan elérhetővé tették azt a 264 darabból álló irathagyatékot, amelynek nagy része a száműzetése idején Rákosi Mátyás által írt, illetve a neki és a feleségének címzett leveleket tartalmazza. Ezek olyan titkokat rejthetnek, amelyekről eddig a történészek sem tudtak. Kirajzolódik belőlük egy 20. századi diktátor gondolkodásmódja, Rákosi intellektusa, jó nyelvérzéke és a kényszerített emigrációjának kapcsolati hálója.