szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A színész Donald Trumpnak is nekiment egy esszében.

George Floyd halála
Rég nem látott tiltakozási hullámot okozott egy rasszista rendőri túlkapás az USA-ban. A rendőri intézkedés közben meghalt afroamerikai George Floyd haláltusájáról készült videó futótűzként terjedt a neten, zavargásokat váltva ki Minneapolisban és több más városban. Floyd szimbólumává vált a Black Lives Matter jogvédő mozgalomnak, újra napirendre emelve az intézményes rasszizmus problémáját.
Friss cikkek a témában

George Clooney erős és nem túl optimista esszét tett közzé a Daily Beasten George Floyd tragikus haláláról és az azt követő tüntetésekről. A színész-rendező szerint nem fér kétség ahhoz, hogy Floydot megölték, ezt pedig összefüggésbe hozza azzal, hogy a rasszizmus Amerika legpusztítóbb járványa: mindenkit megfertőz, és négyszáz év alatt sem találtak vakcinát ellene.

A düh és a frusztráció, amit most ismét megnyilvánulni látunk az utcákon, arra emlékeztet, hogy országként milyen keveset fejlődtünk a rabszolgatartás eredendő bűne óta

– írta Clooney. A színész szerint rendszerszintű változásokra van szükség a bűnüldözés terén és a büntetőjogi rendszerben, a döntéshozóknak és a politikusoknak is gondoskodniuk kell arról, hogy az állampolgárok egyenlő bánásmódban részesüljenek.

George Clooney odaszólt Donald Trumpnak is, amikor azt írta, nem olyan vezetőkre van szükség, akik gyűlöletet szítanak és az erőszakot bátorítják.

Clooney az esszé végén arra biztatta az amerikaiakat, ha esélyt akarnak a változásra, menjenek el szavazni.

Az Egyesült Államokban egy hete tartanak a tüntetések, miután május 25-én egy rendőri intézkedés során megölték George Floydot Minneapolisban. Derek Chauvin rendőrtiszt több mint nyolc percen át térdelt a 46 éves afroamerikai férfi nyakán. Chauvint őrizetbe vették, emberöléssel gyanúsítják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vándor Éva Élet+Stílus

Mit számít a feketék élete?

Ez a kérdés perzseli fel épp az Egyesült Államokat – a történelem során már sokadszorra. A Black Lives Matter hosszú ideje hívószava az amerikai közéletnek. De miért olyan nehéz megérteni? Vélemény.