Tetszett a cikk?

Ezredesi kinevezése óta folyamatosan lépked előre a ranglétrán Szarka Gábor, a Színház-és Filmművészeti Egyetem új kancellárja: miniszteri biztosi posztja után az állami ipari parkokért, majd a Nemzeti Közszolgálati Egyetem campusáért felelt. Bár hivatalos életrajzán kívül szinte semmilyen információ nem lelhető fel róla, ha a Vidnyánszky Attila vezette kuratórium egy lojális, jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkező tisztségviselőt keresett a posztra, tökéletes választásnak tűnik. Legfeljebb újságírói képzettsége miatt vonhatják fel néhányan a szemöldöküket.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

 

Szarka Gábor 2013-ban
MTI / Bruzák Noémi
Az őrködő hallgatókat kikerülve, a parkolón keresztül szerette volna megközelíteni a Színház-és Filmművészeti Egyetem épületét kedden Szarka Gábor, az SZFE frissen kinevezett kancellárja. Pedig a végzettségeit nézve az ezredes valószínűleg tisztában lehetett azzal, hogy – egyébként sikertelen – akciójának nem lesz túl jó visszhangja. Interneten megtalálható hivatalos önéletrajza szerint Szarka nemcsak katona, hanem újságíró is: gépesített lövész főiskolai diplomája mellé 1996-ban felsőfokú szakmai újságíró képesítést is szerzett – igaz, az oklevelet kiadó Krúdy Gyula Újságíró Akadémiáról ma már semmilyen információ nem lelhető fel az interneten.

Életrajza szerint Szarka Gábor a katonai főiskola után biztonságpolitikai és jogi diplomát is szerzett, pályája igazán akkor kezdett el meredeken felívelni, amikor 2010-ben ezredessé léptették elő. Ekkor a politikába is belekóstolt: Hende Csaba akkori honvédelmi miniszter kabinetfőnöke, majd miniszteri biztosa lett.

Egy 2012-es interjúból, melyet a közszolgálati csatornán adott, az is kiderült, hogy

miniszteri biztosként az új honvédségi életpályamodell és tisztképzés kidolgozása volt a feladata.

Hende Csaba az adott évben induló középiskolai honvédelmi program bevezetését is rábízta, ennek sikeressége már mindenképpen kérdéses.

Szarka később sem távolodott el teljesen a politikától, 2013-tól katonai attaséként képviselte a kormányt Párizsban, majd az állami Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. (NIPÜF) stratégiai igazgatója lett. Az állami ipari parkokat összefogó kormányzati kezdeményezésről – és annak értelmetlenségéről – ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Miért tol bele az állam tízmilliárdokat az ipari parkokba?

Egy pátyi beruházással indult, de akár 30-35 övezetre is kiterjedhet az állami ipari parkok hálózata. Nem világos, megéri-e ez, mert ebben a műfajban kevés a sikersztori.

A háromgyermekes, angolul és franciául is kiválóan beszélő ezredes itt nem állt meg, a kancellári székbe a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről érkezik, ahol mindössze egy éve töltötte be az egyetemi campusért felelős főigazgatói posztot. Az NKE egyik videójából kiderült, hogy Szarka az intézmény sportlétesítményeire különösen büszke volt, a „sportos egyetemet” a „sportos közszolgálat” alapjának tartja.

Az ezredes a fellelhető információk szerint tavaly részt vett a Budapest Forum for Christian Communicators (Keresztény kommunikációs szakemberek budapesti fóruma) konferenciáján is, amelynek nyitónapján Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mondott beszédet.

Végzettsége ellenére az még mindig kérdés, hogy pályája hogyan fogja abban segíteni, hogy átvegye a Színház- és Filmművészeti Egyetem gazdasági irányítását. A Palkovics László akkori felsőoktatási államtitkár által 2015-ben bevezetett rendszernek ugyanis éppen ez a lényege: a menedzserszemléletet erősítik a felsőoktatásban, kinevezése mellett szól valószínűleg, hogy az elmúlt években és pozíciójának köszönhetően jó kapcsolatai vannak a kormánnyal.

A Színművészetire a kormány 2015-ben először Papp Csillát, a Vidnyánszky-féle Magyar Teátrumi Társaság titkárának feleségét jelölte, de az ő személye heves ellenállásba ütközött. Így kapta meg a pozíciót a most leváltott Vonderviszt Lajos, akinek sem színházi, sem politikai kötődése nem volt. A 444.hu információi szerint ennek ellenére az elmúlt öt évben partneri viszonyt alakított ki az intézmény vezetőivel, és a munkaköri kötelességein túl is érdeklődött az oktatás iránt, rendszeresen látogatta például a vizsgaelőadásokat, és közvetített az egyetem és a minisztérium között. A kormány is elégedett lehetett vele, megbízatását ugyanis 2017-ben újabb három évre meghosszabbították.

Nagyon úgy tűnik, hogy a Vidnyánszky vezette kuratórium mindenképpen váltást akart, információink szerint ugyanis Vonderviszt Lajossal kedd reggel a közölte a kuratórium elnöke, hogy távozik (felajánlva a közös megegyezést), egyben bemutatta neki az utódját. Úgy tudjuk, hogy kedd este Vonderviszt és Szarka az egyetem közelében tárgyaltak egymással.

Vörös Szilárd

Az SZFE mindenesetre – az új kancellárhoz passzoló hasonlattal – továbbra sem teszi le a fegyvert: a hallgatók kétnapos sztrájkba kezdenek, szerda este pedig virrasztás lesz az Egyetem téren, a Vas utcában pedig őrséggel búcsúzik az egyetem leköszönt vezetése.

Annak, aki közelebbi információt szeretne megtudni az SZFE új kancellárjáról, nincs könnyű dolga. Szarka Gábor nemcsak a Színművészeti diákjai előtt akart észrevétlen maradni (legalábbis a diákok interpretációja ez), hanem eddig a nyilvánosság előtt sem szólalt meg a Színművészetin történtekről. Hivatalosan csütörtöktől kancellár, addig nem nyilatkozik. Kerestük Vidnyánszky Attila kuratóriumi elnököt, hogy miért őt találták alkalmasnak a posztra, de egyelőre nem kaptunk választ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!