A Sömmi című filmterve elutasítása után jött rá, hogy ebben a rendszerben nem érdemes állami támogatásra várnia az új filmjeihez, ezt a helyzetet pedig azóta még egyértelműbbnek látja. Miután a Filmintézet támogatottjai között olyan nevek jelentek meg, mint Eperjes Károly, Ákos, Bayer Zsolt, Vidnyánszky Attila, „egyértelművé vált, ma független, nem a Fidesz szekerét toló alkotóként még annyira sem lehet filmet készíteni, mint a Vajna-időszakban” – mondta Pálfi György a 24.hu-nak adott interjúban.
A Sömmi gyártásának a finanszírozását végül költségvetési okokra hivatkozva utasították el. „Az első, korai döntéseikkel még jelezni akarták a szakma felé, hogy zökkenőmentesen veszik át a Filmalapot, akkor kaptunk mi is gyártás-előkészítési pénzt, de a támogatottak listájából mára egyértelműen látszik, hogy
a Filmintézet fideszes kifizetőhelyként működik
– állítja a rendező, aki azóta előre menekült, és olyan társadalomkritikus akciófilmet forgatott, amely biztos nem ment volna át a Filmintézet szűrőjén. A Hotel Balatont január közepén leforgatták, a filmben többek között Gera Marina, Vajdai Vilmos és Anger Zsolt játszik.
Pálfi György az interjúban felidézte, hogy az elmúlt tizenkét évben tizenkét filmtervet adott be a Filmalaphoz vagy a Filmintézethez, de csak egyetlenegyszer csinálhatott filmet állami támogatással, Az úr hangját, miközben a tervei között ott volt még a Toldi, a Rejtő Jenő-féle Szőke ciklon adaptációja, a Sömmi.
Pálfi György egyike a Színház- és Filmművészeti Egyetem 107 oktatójának, akik aláírták az őszi félév elfogadtatásáért kiálló nyilatkozatot, az interjúban pedig azt mondta, az „ideológiamentes szakmai műhelyt” elvitték, einstandolták. „Most építenek belőle egy másik egyetemet, noha nem érteni, miért nem lett volna egyszerűbb indítaniuk egy sajátot. Rombolni akartak.”
Így viszont mindenki számára világossá vált, hogy több mint hetven napon át össze tud kapaszkodni sok, eltérő világnézetű diák és tanár, és egyértelmű, hogy az egyetem támadói egy közösséget vertek szét. El lehet venni az SZFE épületeit és jogait is hatalmi machinációkkal, de a szellemiségét nem lehet elnyomni, eszméket nem lehet elfojtani. Nem is értem, hogy lehet ilyen naiv a hatalom.
Arra a kérdésre, hogy mi lehet a jövője most létrehozott alkotóműhelynek, a Freeszfe Egyesületnek, Pálfi azt mondta, a kezdeményezés lényege, hogy a jelenlegi csapat együtt maradjon, és azok, akik nem hajlandók átmenni Vidnyánszkyék magániskolájába, megpróbálják tovább tanítani azokat a diákokat, akik szintén nem hajlandók erre: „A Freeszfe Egyesület jelenleg szabadegyetemként tud majd működni, tehát a diákok nem kapnak majd diplomát, erről egyelőre le kell mondaniuk.”
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: