Chadwick Boseman, Borat és a nők menetelése – ez volt az idei Golden Globe

Vanessa Kirby nem nyert végül a Pieces of a Womanben nyújtott alakításáért.

  • hvg.hu hvg.hu
Chadwick Boseman, Borat és a nők menetelése – ez volt az idei Golden Globe

New Yorkból és Los Angelesből közvetítették, de a járvány miatt csak virtuálisan jelentkezett be a Golden Globe idei ceremóniája, a jelöltek és a díjazottak így a monitor előtt ettek, ittak és parádéztak, és igazi közönség híján a Zoom-hangulatot nehéz volt feldobni – ez kemény feladat volt a két műsorvezetőnek, Tina Feynek és Amy Poehlernek is.

A Golden Globe történetében még soha nem fordult elő, hogy három női rendezőt is jelöljenek, és közülük Chloe Zhao meg is kapta a díjat egy hihetetlen filmért, a Nomádok földjén című produkcióért. Hogy perspektívába helyezzük a dolgokat: eddig mindössze egy női rendező nyerte meg ezt a díjat. Az első Barbra Streisand volt még a nyolcvanas években. Egyúttal Zhao az első ázsiai származású női győztes ebben a kategóriában.

„Számomra A nomádok földje a gyász és a gyógyítás zarándoklata” – mondta Zhao a filmjéről, amiben Frances McDormand egy férje halála után a furgonjába költöző, és Amerikát átszelő özvegyet alakít. „Mindenkinek szól, aki életének egy pontján átélte ezt a nehéz és gyönyörű utat. Nem búcsúzunk. Azt mondjuk: viszlát az úton” – üzente.

A Nomádok földje lehengerlően kezdi a díjszezont, besöpörte ugyanis a legjobb film díját is, olyan konvencionálisabbnak mondott jelölteket utasítva maga mögé, mint a A chicagói 7-ek tárgyalása.

Meglepetés született a legjobb színésznő kategóriában, ahol Vanessa Kirby is esélyesnek számított a Mundruczó Kornél és Wéber Kata Pieces of a Woman című filmjében nyújtott alakításáért. Az Oscar-esélyeket is elég jól belövő díjat azonban Andra Daynek ítélték oda a The United States vs. Billie Holiday című filmben nyújtott alakításáért a szintén esélyesnek kikiáltott Carey Mulligan és Frances McDormand előtt.

Az este legérzelmesebb pillanata volt, amikor Reneé Zellweger bejelentette a tavaly rákbetegségben elhunyt Chadwick Boseman posztumusz díját a legjobb drámai színész kategóriában. A Ma Rainey – A blues nagyasszonya a sztár egyik utolsó filmje volt, az elismerést pedig a színész özvegye, Taylor Simone Ledward fogadta.

Sacha Baron Cohen egy olyan karakterért nyert díjat, akit már-már elfelejtettünk, de Borat minden jel szerint még most is nagyot szól. A győzelem ellenére Sacha Baron Cohen megerősítette, hogy Borat szürke öltönyét most már végleg szögre akasztotta.

Hol van egy igazán jó rasszista kazah őrült, amikor szükség lenne rá?

Donald Trump szerint egy mocsadék vagyok. Ő viszont puszta létével fenyegetést jelent a demokráciára. Ezért hoztam ki a Boratot a választás előtt. Ezt posztolta Sacha Baron Cohen a napokban a Twitterre, miután az Amazonon megjelent a legendás 2006-os áldokumentumfilm, a Borat második része, hivatalosan „ Borat utólagos mozifilm: Produkciós kenőpénz szállítása az amerikai rezsimnek a Kazahsztán egyszeri dicsőséges nemzetének hasznára " címmel.

Szép gyűjteménnyel távozott a virtuális ceremóniáról A vezércsel: a Netflix-produkció a legjobb limitált epizódszámú sorozat Golden Globe-ját nyerte el, és a sorozat főszereplét játszó Anya Taylor-Joy is díjazott lett.

A korona kapta a legjobb drámai tévésorozat, a Schitt's Creek pedig a legjobb vígjátéksorozat díját. A brit királyi család életéről szóló A korona két szereplője, a Diana hercegnőt alakító Emma Corrin és a Károly herceget játszó Josh O'Connor a legjobb drámasorozatban játszó színésznő és színész trófeáját vitte el.

Megjön-e a kedvünk egy kis monarchiához?

Hiába hasonlítanak megszólalásig a szereplők, a helyzetek és a körülmények a valóságra, A korona című sorozat fikció - annak viszont valóban királyi. Most már négy évadon keresztül láthatjuk, hogy a királynő is ember, nem is szólva a család többi tagjáról. De vajon szimpatikusabb lesz-e ettől a monarchia?

A jobb napokat látott, kisvárosba költöző család életét bemutató Schitt's Creek-sorozat az utolsó évadával nyerte el a Golden Globe-ot. A sorozat sztárja, Catherine O'Hara a legjobb vígjátékszériában szereplő színésznő díját kapta.

A legjobb idegen nyelvű film díját a Lee Isaac Chung rendezte Minari című alkotás kapta, amely egy Amerikában letelepedő koreai családról szól.

A Hollywoodban akkreditált külföldi tudósítók szövetsége (HFPA) körüli ügyek – a korrupció, a sokszínűség hiánya – visszatérő témaként vonultak végig a virtuális ceremónián, legyen szó műsorvezetői poénokról, a díjazottak beszólásairól vagy épp a sokat bírált szervezet ígérgetéseiről. „Köszönöm a teljesen fehér hollywoodi külföldi sajtónak” – szúrt oda például Sacha Baron Cohen a HFPA-nak.

Az idei Cecil B. DeMille életműdíj díjazottja, Jane Fonda pedig szenvedélyes beszédben szólította fel a filmipart, hogy adjon teret a sokszínű történetmesélésnek.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: