Hajnalhasadás 4. – A média autonómiája és a mérték
Hajnalhasadás – autonómiák egykor és most – és holnap címmel indított előadássorozatot Fábri György. A negyedik rész, amely A média autonómiáját járja körül, a hvg.hu-n is megnézhető.
hvg.hu
A sorozat az autonómia öt aspektusát tárgyalja, az egyetem, a tudomány, az egyház, a média és az önkormányzatiság témájában. A tematikát összekapcsolja az előadó személye, Fábri György, egyetemi docens, az ELTE volt rektorhelyettese, aki mindezen területeknek részint elismert tudományos kutatója, részint országos szinten gyakorlati szereplője/alakítója is.
A negyedik részben Fábri arról beszél többek közt, hogy lehetséges-e a szólásszabadság eredeti funkcióit érvényesítő médiaszabályozás a kommunikációs közösség végletes szétszabdaltságának világában.
Jelentős társadalmi csoportok élik meg a média szabadságának súlyos korlátozását Nyugaton („liberális véleménydiktatúra”) és Keleten („jobboldali kormánypropaganda”) egyaránt. A feszültség már kikezdte a szólásszabadságot megalapozó mindkét érvrendszert: az igazság elérésének és a demokratikus közösségformálódásnak az elvét. Ezek feltételezik ugyanis a kommunikációs közösség meglétét, vagyis a közösen elfogadható igazságra és az egymás megértésére való törekvést.
A kommunikáció eszközének, a verbális vagy képi nyelvnek a politikai-hatalmi felfogása pedig a post-truth közeget teremti meg.
A szólásszabadság olyan hagyományos terei is konfliktusossá válnak, mint az egyetemi-akadémiai világ, ahol a safe space igénye és a kritikai diskurzus kerül egymással szembe. A hitelesség, helyesség és minőség mértékét ezen túl a kereskedelmi média lefelé tartó spirálja és a közösségi média felelőtlenséget intézményesítő dinamikája is rombolja. Mindezzel szemben a minőségi (serious) sajtó piaci pozíciói romlanak, a közszolgálati média politikai elfogadottsága s ezzel kiegyensúlyozó szerepe elporlad.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.