szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gerhard Richtert a 20. század óta élt legjelentősebb festők egyikének tartják, életéről Oscar-jelölt film is készült.

Noha az elmúlt években volt pár nagyobb dobás a magyar kiállításpiacon, a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) következő kiállítása alighanem a legjelentősebb tárlata lesz minimum az elmúlt évtizedből:

minden korszakán átívelően, közel 80 művével mutatják be az egyes vélekedések szerint a ma élő legjelentősebb festőt, Gerhard Richtert.

A ma 89 éves, a későbbi Kelet-Németország területén, Drezdában született, de még a berlini fal megépítése előtt Nyugatra szökő művész festményei között volt, ami megdöntötte a valaha legdrágábban elkelt mű rekordját, a Contemporary Art Issue által használt, a művészek befolyásosságát mérő algoritmus szerint ő a jelenlegi legfontosabb festő a világon, ahogy a Vanity Fair által megkérdezett száz szakértő szerint is ő a világ legelismertebb festője.

Az MNG azt írja a hónap végén nyíló kiállításról: „Augusztus 27-től a világhírű kortárs német képzőművész, Gerhard Richter műveiből rendez kiállítást a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria. A Gerhard Richter. Valós látszat című tárlat különlegessége, hogy Magyarországon most első ízben látható a német művész nagyszabású, az életmű valamennyi korszakát átfogó kiállítása. A bemutatott közel 80 műalkotás hazai és nemzetközi köz-, illetve magángyűjteményekből érkezik a budapesti tárlatra. A művek a 1960-as évek ikonikus fotófestményeitől a legismertebb kolorisztikus absztrakt műveken át a legfrissebb, a nagy festészeti életmű »utáni« intim ceruzarajzokig terjednek. Különleges hangsúlyt ad a budapesti kiállításnak, hogy a jövőre kilencvenéves Gerhard Richter tavaly bejelentette: »befejezte« festészeti életművét.”

Gerhard Richter: Betty, 1977, Museum Ludwig, Köln (tartós letét magángyűjteményből, 2007)
Magyar Nemzeti Galéria

A tárlat a drezdai Gerhard Richter Archivval, a művésszel és a művész kölni műtermével való szoros együttműködésben jött létre.

Richter életéről nemrég nem hivatalos film is készült: a Mások élete rendezője, Florian Henckel von Donnersmarck két Oscar-díjra jelölt Mű szerző nélkül című drámája ugyan egyértelműen Richter élettörténetén és művészetén alapul, de a festő hozzájárulása nélkül, sőt dühe ellenére készült; Richter anélkül is elhatárolódott tőle, hogy megnézte volna. Emellett most mutatták be a magyar mozik azt a 2011-es dokumentumfilmet, a Gerhard Richter, a festőt, amely munka közben örökíti és szólaltatja meg a sajtóval amúgy híresen szűkszavú Richtert, és amelyről itt írtunk bővebben.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!