szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Negyvenkét képen adott szovjet mintára békegalambot Orbán Viktor kezébe drMáriás az új kiállításán. A művész azt mondja, csak remélni tudja, hogy nem fogják törvénnyel korlátozni a művészet szabadságát.

Remélem, hogy nem. Azonban már sok mindenen meglepődtünk, úgyhogy nem tudhatjuk.

Ezt felelte az aktuálpolitikára reagáló festményeiről híres művész drMáriás arra a kérdésre, lehetséges-e, hogy törvényben korlátozzák a szabad művészetet. DrMáriással az Rtl.hu készített interjút új, A kortárs művészet rontja a magyar emberek biztonságérzetét! címen csütörtökön megnyitott kiállítása apropóján.

A kiállítás egyik fő műve egy 42 képből álló alkotás, amelynek összes képén Orbán Viktor látható a szivárvány különböző színeiben, ahogy a néző felé reptet egy békegalambot. „Látunk egy miniszterelnököt, aki egy galambot küld felénk. Ez a figura jellemző volt a huszadik század szovjet plakátjaira is” – mondja művéről a festő.

DrMáriás már királyként ábrázolja Orbánt

„Éljen az Új Monarchia! - Viktor és Erzsébet Klimt műtermében" - címmel mutatta be új művét.

DrMáriás arról is beszélt, közélettel foglalkozó művészként „kicsit fel tudja dolgozni magában a művészet által” a politika eseményeit, de ezért „nagyon sok támadást is kap”. Hozzáteszi:

Aki ilyen művészettel foglalkozik, az nem érezheti magát biztonságban.

A művész elmondása szerint jóformán egy államilag támogatott múzeumban sem állíthat ki, és a „konzervatív, vagy hát állami média sem vesz tudomást a tevékenységemről. Úgy gondolom, hogy ezek nem lehetnek véletlenek. Olyan politikailag feszült légkörben élünk, ahol a vélemények pluralitásának nincs meg a teljes szabadsága.”

Novák Katalin Miki egérrel és Nu Pagagyi farkassal dolgozik a békéért drMáriás legújabb képén

Az elnökválasztás megihlette a művészt, aki egyúttal megelőlegezte a magyar királyságot is.

Ugyanakkor úgy gondolja: „A művészet az egyik olyan utolsó kommunikációs csatorna, egy festményre még bármit fel lehet festeni.”

A kiállítás június 15-ig tekinthető meg Budapesten a Godot Galériában, a Bartók Béla út 11-13. szám alatt.

Miért kell humor a NER-hez?

Ha Bödőcs Tiborral válaszolnánk, akkor azért, mert a humor az maga a humanizmus. Azt is régen tudjuk, hogy ez lehet a leggyilkosabb fegyver egy humortalan, cinikus és agresszív rendszerrel szemben. A NER gőzhengere ellen komolyan küzdeni embert próbáló, de az intézkedéseket, az új arisztokráciát ki lehetett röhögni.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!