szerző:
Nagy Iván László - Veres Viktor
Tetszett a cikk?

Három év kihagyás után biztonsági játék helyett alaposan átrendezték a Sziget Fesztivált – egyelőre úgy tűnik, logikusan. Képriportunk a tömeg előtti csendről.

Kádár Tamás még júliusban járt közéleti podcastunkban: a Sziget főigazgatója a Fülkében arról beszélt, hogy a koronavírus-járvány időszaka lehetőséget kínált a fesztiválszervezőknek, hogy egyet hátralépve nézzenek az eseményekre, és úgy csináljanak a Covid előtti időket megidéző fesztivált, hogy közben kijavítsák annak az időszaknak a hibáit. A feladat önmagában sem tűnik egyszerűnek – és itt még nem esett szó az anyagi túlélésről, a munkaerőhiányról, meg olyan apróságokról, hogy a Nagyszínpad elemeit például a mariupoli Azovsztal acélgyár készíti.

A Sziget Fesztivál kezdete előtt egyelőre úgy tűnik, sikerült – már ami a helyszínt és az előkészületeket illeti. A szervezők kedden Kádár Tamás, illetve Benis Dániel műszaki igazgató vezetésével kalauzoltak körbe minket a fesztivál helyszínén – mi pedig mutatjuk, mi változott.

Kádár Tamás és Benis Dániel
Veres Viktor

„Beköltözött a beléptetés”

– így fogalmaz Kádár azzal kapcsolatban, ami legelsőként meg fogja ütni, a legjobb értelemben, az idén kilátogatókat. 2022-ben a szervezők reményei szerint búcsút inthetünk az ikonikus (bár állapotát tekintve inkább aggasztó) K-Hídon ácsorgásnak, a szigeti hídfő helyett ugyanis a beljebb eső, korábbi taxiállomás helyére került a beléptetés, így a napi 80-90 ezer ember beengedése mindenképp szellősebb lesz, mint korábban. Taxit a híd túloldalán lehet fogni, de célszerű tömegközlekedéssel, vagy közösségi közlekedéssel érkezni – utóbbihoz külön mikromobilitási pontot telepítettek a bejárathoz.

Veres Viktor
Veres Viktor
Veres Viktor

A rutinos szigetezőknek csak rá kell nézniük az idén ukrán színű békeemblémával ellátott Szitizen-útlevél térképére, hogy rájöjjenek: a bejárat csak egy meglepetés a sok közül.

  • A Sziget 5+5 éves megállapodást kötött a Fővárossal és a III. kerülettel a jövő évek fesztiváljaira – cserébe be kellett vállalnia, hogy az Óbudai-sziget nyugati oldalán kialakított természetvédelmi területet békén hagyja. Ennek köszönhetően átrendeződtek a kempingek: az egész hetet a Szigeten töltők az északi, a kevesebb időre maradók a déli részen foglalhatnak helyet.
  • Eltűnt az átjáró a Nagyszínpad és az idén Freedome néven futó, egykor A38 nagysátor között.
  • Megszűnt a komolyzenei színpad, a helyére költözött a Magic Mirror, ugyanezen délebbi környéken pedig már nem csak a művészeti, hanem a cirkuszi előadások is láthatóak lesznek.
  • A költözés oka, hogy a Magic Mirror északi helyét átvette az idén született DropYard, amelyet „Bábel-toronyként” aposztrofálnak a szervezők – itt ugyanis a rap és a trap műfaj képviselői lesznek hallhatóak, kizárólag a saját nyelvükön
  • Ami pedig maradt, talán a nagysátor kivételével, megújult. A Nagyszínpad LED-falai szinte mindkét tartófalat teljesen lefedik, és a nézőteret is kiszélesítették, egészen az oldalsó, árnyasabb részekig, emellett dedikált és könnyen elérhető helyet kaptak a mozgássérült fesztiválozók és a kisgyerekek is. Az éjszakai helyszínek is bőven 30 ezer főnél többet tudnak befogadni, köztük a látványilag teljesen megújult Party Arenával és Colosseummal, amelynek a közepén egy gladiátoralakban játszanak majd az elektronikus zene nagyjai.
A Nagyszínpad a technikusi toronyból
Veres Viktor
...és a technikusi torony a Nagyszínpadról. Na meg a küzdőtér, egyelőre küzdelem nélkül.
Veres Viktor
A nagysátor idén Freedome, de leginkább csak a név változott
Veres Viktor
Belülről ilyenek a Freedome előkészületei
Veres Viktor

Az átalakítások nem kevés munkával, egészen pontosan nyolcezer ember együttműködésével készültek, a számok pedig egész jól mutatnak. A Nagyszínpad és küzdőtere 3000 négyzetmétert ölel fel, felállítottak mintegy 23 kilométernyi kerítést, a lefektettek 21 ezer négyzetméternyi méhsejt-formájú padlóelemet és nyolcezer négyzetméter alumínium járófelületet. A sátrakban további 23 ezer négyzetméter dobogót raktak le, a Szigeten 250 konténer, 1200 mobil vécé, 600 angol vécé, valamint 500 zuhanyzó szolgája a fesztiválozókat.

A fesztivál élhetősége tehát javult, és talán a bolygó is jobban jár annyival, amennyivel egy félmilliós fesztivállal jobban járhat. Bár az idei zöld reformok kevésbé látványosak, mint anno a nem egyszer használatos re:poharak bevezetése, idén jóval koordináltabb az újrahasznosítás, a repülővel érkezők CO2-kompenzációval járulhatnak hozzá a klímaváltozás elleni harchoz (de sátraikat ingyen vihetik a WizzAir nyolc járatán, ezzel elkerülve, hogy hulladékká váljanak), a kempinghelyek tisztán hagyásáért pedig tombolával tesznek a szervezők, mert aki dokumentálja a rendet, az Sziget-pólót és akár jövő évi hetijegyet is nyerhet. A pormentesítéshez – amire a bejárás alapján jócskán szükség lesz – a Duna vizét használják, és folytatódik a szívószálak elleni „Don’t Suck!” kampány is.

És akit érint: megújult a VIP is. A Nagyszínpadnál bulizó fontosemberek már nem meghívásos, hanem vagyoni alapon, 60 ezer forintos jeggyel nézhetik kiemelt helyről a koncerteket, amely már annyira kiemelt, hogy SkyBoxokat is kialakítottak holmi lelátók helyett. A VIP-jegy ráadásul nemcsak a legnagyobb, hanem a három, méretben azt követő helyszínre, a Freedome-ba, a Party Arenaba és a Colosseumba is szólnak, ha esetleg éjszakázni van kedve az úri közönségnek.

A mennyország kapuja, de legalább a VIP-részlegé
Veres Viktor
Macska egyébként nem jár a VIP-jegyhez.
Veres Viktor

A VIP egy helyre nem visz be: a Nagyszínpad backstage-be, cserébe a sajtóbejáráson ezt is láthattuk. A színpadhoz egy konténeröltözőkkel körülölelt kiskertből vezet az út, ide érkeznek először a headlinerek, a szervezők szerint változó hozzáállással: van, aki teljesen lazára veszi a figurát és kisrobogón távozik, és van, akit ex-katonák őriznek. Ezt követően pár lépcsősor és máris közel százezer ember előtt találja magát az adott világsztár, ehhez pedig 500 négyzetméternyi játékteret is kap. A színpad nézőként magasabbnak tűnik, mint rajta állva – cserébe odafentről szabad szemmel alig látni a placc végét.

Előkészületek a backstage-ben. A legnagyobb sztárok százfős stábokkal, és akár 24 órával a kezdés előtt megérkeznek.
Veres Viktor
A Nagyszínpadnak azon oldala, amelyet földi halandó aligha láthat
Veres Viktor

„Műfaji keveredés lesz”

– hangzik el a politikai felhangú vicc Kádár Tamás szájából, amikor a helyszín mellett a műsorról is szó esik. Kedden már 95 százalékos telítettségen volt a szerdai, Dua Lipa által, illetve a pénteki, Justin Bieberrel fémjelzett nap, de a főigazgató figyelmeztetett mindenkit, hogy nemcsak zeneileg, de minden más művészetben is világsztárokkal lehet találkozni.

Ehhez viszont időben kell jönni: a szervezők azt javasolják, jóval a kezdés előtt érjünk ki a fesztiválra, és így a tömegnyomor helyett extra élményekben lehet részünk, legyen szó utcaszínházról, cirkuszról, filmekről vagy akár civil tevékenységekről.

Arról, hogy kit érdemes megnézni, csak szubjektívan tudunk nyilatkozni, és nyilatkoztunk is: idei Sziget-tippjeinket itt olvashatja:

A legjobb dolgok nem mindig a legnagyobb színpadon történnek - szubjektív iránytűnk a Szigethez

Karakter nélküli Volt, agyonkritizált Sound, külföldieket vesztő Sziget - mindez két covidév és egy új adótörvény árnyékában. A Sziget Zrt. cégvezetője közéleti podcastunk legfrissebb adásában reagált a csoport fesztiváljait ért kritikákra, mesélt a szervezés kulisszatitkairól és a magyar zeneipar ígéretes projektjeiről is.

Arról pedig, hogy milyen hangulat fogad majd minket, a többségében holland és angol korai beköltözők mosolyalbuma árulkodik.

Veres Viktor
Veres Viktor
Veres Viktor
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Fesztiválozás a kata és a covid után - Kádár Tamás a Fülkében

Karakter nélküli Volt, agyonkritizált Sound, külföldieket vesztő Sziget – mindez két covidév és egy új adótörvény árnyékában. A Sziget Zrt. cégvezetője közéleti podcastunk legfrissebb adásában reagált a csoport fesztiváljait ért kritikákra, mesélt a szervezés kulisszatitkairól és a magyar zeneipar ígéretes projektjeiről is.