szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A zenekar lett volna az első külföldi fellépő a háború kitörése óta Kijevben, azonban a Laibach korábban olyan kijelentést tett, miszerint úgy vélik, a mostani háború nem más, mint egy cinikus proxy-háború, ami Ukrajna területén zajlik.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Lemondták a szervezők a Laibach március 31-re tervezett kijevi koncertjét, miután a szlovén zenekarnak a háború okairól tett nyilatkozatai komoly vitákat váltottak ki Ukrajnában. Az együttes szembekerült azzal a kategorikus megközelítéssel, amely határozottan azt állítja, hogy minden orosz rossz, hogy az orosz művészet értéktelen, ami természetesen elfogadhatatlan számunkra – közölte a Laibach a szlovén hírügynökséggel (STA).

Mint a szervező a Facebookon fogalmazott, el akarják kerülni az ukrán társadalom megosztását, a koncert lemondása pedig a viták okát szünteti meg. „Annak ellenére, hogy a zenekar kifejezte támogatását Ukrajna és az ukránok iránt, és elítélte az orosz rezsimet, a fellépés híre a közönség jelentős részének ellenkezését váltotta ki” – írták.

Utóbbihoz hozzájárult az is, hogy a Laibach azt állította: a jelenlegi háború egy Oroszország és az Egyesült Államok között, Ukrajna területén zajló geopolitikai konfliktus. A The Guardian idézte a zenekart, amely úgy fogalmazott, hogy „az ukrajnai konfliktus egy cinikus proxy-háború, amely a szuperhatalmak és a pénzügyi tőke geostratégiai érdekeit szolgálja”. Az ezután beindult kritikákra a Laibach három nappal ezelőtt a közösségi oldalán bejegyzést tett közzé, amelyben kiemelte: sohasem akarták megsérteni az ukránokat, még kevésbé eljelentékteleníteni harcuk fontosságát.

Az indusztriális zene egyik legismertebb zenekara a háború kitörése óta első külföldi zenekarként adott volna teljes koncertet az ukrán fővárosban, a Bel Etage Music Hallban. Az esemény címe Eurovision volt, amely utalás arra, hogy idén Ukrajnának kellett volna megrendeznie az Eurovíziós Dalfesztivált. (A dalversenyt tavaly Ukrajna nyerte, de a háború miatt Kijev visszalépett a rendezéstől, amelyet Liverpool vállalt át.)

A Laibach, Szlovénia legismertebb zenekara 1980-ban alakult az akkori Jugoszláviában, és már korai koncertjeit, performanszait botrányok kísérték, miután a kommunista jugoszláv államban provokatív céllal használtak különböző diktatórikus jelképeket. A betiltások és hatósági eljárások ellenére a Laibach 1985-től lemezeket adhatott ki és a nemzetközi színtéren is ismert lett. Több alkalommal léptek fel meglepő helyeken, 2015-ben például Észak-Koreában adtak koncertet. A most lefújt kijevi koncert bevételét a Laibach jótékony célokra kívánta fordítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!