szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Eduline-nak beszéltek végzős diákok a benyomásaikról.

Mindenki szerint ajándék volt

 – jellemezte a mai középszintű történelemérettségit egy miskolci gimnázium végzős tanulója, Kata, az Eduline-nak.

Mint mondta: osztályából a rövid esszék közül sokan az auschwitzi koncentrációs táborról írtak, ő viszont inkább a Julius Caesarról szóló esszét választotta, míg a hosszú esszék esetében Széchenyi István volt a népszerűbb, ő viszont a rendszerváltást választotta.

„A rendszerváltásos esszétémát választottam, mert a napjainkhoz közelebbi eseményeket jobban szoktam tudni, mint a nagyon régieket” – ezt már Noémi, egy szegedi érettségiző mesélte az Eduline-nak.

Szerinte, bár ilyenkor nehézség, hogy a történelemtananyag végére az érettségi ismétlés előtt jellemzően kevesebb idő jut az olyan témákra, mint a sajtószabadság vagy a sztrájkjog, ugyanakkor ezekhez azért is tudott kapcsolódni, mert ma is aktuálisak. Noémi a feladatsor legelején lévő, bibliai idézetes kérdéseket például kifejezetten könnyűnek találta.

Kedd este az Eduline írta meg először, hogy egy Facebook-csoportban a dátumozás szerint az idei történelemérettségi esszétémáiról jelentek meg hitelesnek tűnő dokumentumok. Ezzel az általuk megkérdezett diákok is találkoztak, hinni viszont nem hittek neki, hiszen "minden évben felbukkannak" ehhez hasonló feladatlapok, amelyek viszont nagyon ritkán igazolódnak be (legutóbb 2019-ben egy nyomdász szivárogtatta ki a középszintű érettségi esszétémáit).

Az Eduline élő közvetítését az érettségik harmadik napjáról itt lehet követni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Mutatjuk a középszintű történelemérettségi megoldásait – a Szovjetunióval és az elöregedő magyar társadalommal is képben kellett lenniük a diákoknak

Délben véget ért a középszintű történelemérettségi írásbeli vizsgája. A szaktanár szerint "átlagos feladatsort" kaptak a diákok, de a helyes feladatmegoldásokhoz szükségük volt a logikus gondolkodásra, és arra is, hogy például tisztában legyenek az Európai Unió intézményrendszerével, vagy a sztálini Szovjetunióval. Mutatjuk a megoldásokat.