szerző:
Cs.H.
Tetszett a cikk?

Silvio Berlusconi építési vállalkozóból lett médiatulajdonos, háromszor volt olasz miniszterelnök, az általa alapított Forza Italia pártot vezette egészen a haláláig. Személye "a politika és a média legszorosabb összefonódását" szimbolizálta – ahogy írta róla sok évvel ezelőtt Paolo Mancini politikai kommunikációkutató. A jelenkori olasz történelem egyik főszereplőjeként tartották számon. Pályafutásának néhány ikonikus momentumát fotókon mutatjuk meg.

Metálvilla öltönnyel

Politikai karrierjének egyik emlékezetes pillanata volt, amikor 2002-ben miniszterelnökként úgy döntött, hogy a kormányfői feladatok mellett a külügyminiszteri poszttal járó teendőket is elbírja. Miután Renato Ruggiero olasz külügyminiszter lemondott, Berlusconi közölte, hogy egyelőre nem nevez ki új embert a tárca élére, hanem legalább fél évre a saját kezébe veszi a külügyminisztérium irányítását is. Ebben a pozíciójában vett részt 2002. február 8-án az EU külügyminisztereinek informális találkozóján Caceresben is. Az egyik csoportképen az olasz vezető nagyon a humoránál volt: Josep Pique spanyol külügyminiszter mögött állva viccelődött éppen, mikor lencsevégre kapták. Kézmozdulata a felszarvazottaknak jár délen, akinek ez nem mond semmit, annak egyszerű metálvilla.

AFP / GERARD CERLES

A pléhpofa távol állt tőle

Silvio Berlusconi nem mellőzte a gesztusokat, mikor fotók készültek róla, nem volt az a tipikus "faarcú" politikus. Az alábbi kép 2003. október 16-án készült Brüsszelben, amikor az EU soros elnökeként üdvözölte José Manuel Barroso portugál miniszterelnököt egy EU-csúcson.

AFP / POOL / ETIENNE ANSOTTE

A médiamogul interjút ad

Silvio Berlusconi miniszterelnökként interjút adott Giuliano Ferrara újságírónak a La7 olasz állami televíziós csatorna Otto e mezzo című műsorában. Giuliano Ferrarának mint a Berlusconi-féle médiacsoportnál dolgozó riporternek többször is volt lehetősége az olasz kormányfővel interjút készíteni. Amikor például a politikus botrányba keveredett, és a többi között kiderült, hogy egy kiskorúnak, egy 17 éves lánynak fizetett szexuális szolgáltatásokért, a Berlusconi érdekeltségébe tartozó média igyekezett tisztára mosni őt. Akkor Ferrara, még az Il Foglio című napilap szerkesztőjeként beszélgethetett hosszan vele.

AFP / ANDREAS SOLARO

Egy szoknya, hat nadrág

Ikonikus fotó lett, ahogy 2009. július 8-án a G8 csúcstalálkozóján a kormány- és államfők (nevezetesen: Aszó Taró japán miniszterelnök, Stephen Harper kanadai miniszterelnök, Barack Obama amerikai elnök, Nicolas Sarkozy francia elnök, Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök és Dmitrij Medvegyev orosz elnök) várják, hogy egy segéd eltávolítsa a lábujj-jelzőket, miközben családi fotót készítenek. A fotó egy véletlen elkapott pillanatot ragad meg, ahogy a férfitársaság több tagja a szoknyát viselő, guggoló női alkalmazottat figyeli a magasból.

AFP / SAUL LOEB

Megtekintett, átadott

Silvio Berlusconi 2010-ben, harmadik miniszterelnöki ciklusának utolsó előtti évében munkássisakot viselve járta be a nagysebességű vonatok új csarnokának építési területét a római Tiburtina pályaudvaron tartott avatáson.

AFP / POOL/ ALESSANDRO DI MEO

Árulkodó testtartás és bőrszínen viccelődés

A G20-csoport pennsylvaniai Pittsburgh-ben tartott vacsoráján Michelle Obama first lady a legtöbb vezetőt szívélyesen, puszival fogadta, ám meglehetősen távolságtartó volt Silvio Berlusconival szemben. Nem engedte közel magához az olasz miniszterelnököt, inkább csak a kezét nyújtotta felé, mire Berlusconi széttárta a karját, és ahelyett, hogy Michelle Obama szemébe nézett volna, inkább a ruhájára fókuszált, és olyan arcot vágott, mint aki meglepődik a látványon. Árulkodó, hogy a jelenetet Barack Obama amerikai elnök látható rosszallással nézte végig. A képnél is emlékezetesebb azonban, hogy egy héttel ezután az olasz politikus a konzervatív támogatóinak úgy számolt be a találkozóról, hogy a "lebarnult" államvezetők üdvözletét hozta magával. "Mi is a neve? Valami napbarnított fiú. Áh, Barack Obama!" – mondta, majd később még nem volt rest hozzátenni a következőt: "Nem fogjátok elhinni, de mindketten a strandon voltak, mert a felesége is lebarnult". Az eset 2009-ben történt.

AFP / JEWEL SAMAD

Vendégségben Putyinnál

A Rosa Hutor nevű, Szocsiban lévő üdülőközpontban és síterepen gratulált Vlagyimir Putyinnak az elnökválasztási győzelméhez az akkor már bukott olasz kormányfő. A 2012-es vendégség láthatóan jó hangulatban telt, a pazar vacsorájukon Dmitrij Medvegyev leköszönő orosz elnök is részt vett. Putyin régi szövetségese volt Berlusconinak, aki tavaly szeptemberben is az orosz elnök védelmére kelt a háború kapcsán, azt mondta, hogy Putyin az igazi áldozat, akit csak belehajszoltak a háborúba.

AFP / RIA-NOVOSTI/POOL/DMITRY ASTAKHOV

Texasi napfürdő

Silvio Berlusconi 2013 áprilisában vett részt a George W. Bush Elnöki Központ avatási ünnepségén a texasi Dallasban. Évekkel később az olasz politikus azt állította magáról, hogy neki köszönhetően ért véget a hidegháború Oroszország és az Egyesült Államok között, miután 2002-ben segített George W. Bushnak és Vlagyimir Putyinnak megbeszélnie a dolgot. A történészek meglepődtek Berlusconi kijelentésén, hiszen már az általa megjelölt dátum is bajos volt: a kutatók egyöntetű álláspontja szerint a hidegháború vége a berlini fal 1989-es leomlása és a Szovjetunió 1991-es felbomlása közötti időszakban következett be.

AFP / JEWEL SAMAD

Az utód

Az alábbi képen a jobbközép Forza Italia vezetőjeként Silvio Berlusconi éppen megtörli a szélsőjobboldali Liga párt vezetőjének, Matteo Salvininek a homlokát, miközben viccelődik a szélsőjobboldali Fratelli d'Italia párt vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatójukon 2018-ban. Silvio Berlusconi, egy évvel a választások után, 2019-ben azt mondta, hogy az olasz jobbközép erők új irányítójának, vagyis az utódjának Matteo Salvini tekinthető, miután a legtöbb szavazattal bíró pártot őt vezette.

AFP / ALBERTO PIZZOLI

Bunga-bunga

Maupal olasz művész egy street-art alkotáson Silvio Berlusconit ábrázolta két ókori rómainak öltözött lánnyal Róma belvárosában 2019-ben. Az alkotás utal Berlusconi szexbotrányaira, a nők kizsákmányolásával kapcsolatos ügyeire. Ismert, hogy olasz miniszterelnökként 2008 és 2009 között a római, milánói és más olaszországi rezidenciáin rendezett partikon többtucatnyi fiatal nő, közöttük voltak 18 év alattiak is, fordult meg, akik ezért állítólag pénzt kaptak Berlusconitól. A lányok többségét Gianpaolo Tarantini és társai szervezték be a partikra. Közöttük volt a marokkói származású Karima El Mahroug, más nevén "Szívtipró Ruby" aki a partik idején még fiatalkorú volt. A Ruby-gate nevű perben Silvio Berlusconit 2014-ben másodfokon felmentették a kiskorúak prostitúcióra kényszerítése vádja alól, majd 2018-ben ismét vádat emeltek ellene, 2023 februárjában aztán viszont minden vád alól felmentették a volt olasz miniszterelnököt.

AFP / TIZIANA FABI

Zsugorodó Forza Italia

Silvio Berlusconi 2014 áprilisában egy sajtótájékoztatón ismertette a párt európai parlamenti választáson induló jelöltjeit Rómában. Berlusconi bukását – ahogy nekrológunkban is írunk róla – a 2011-es válság hozta el, a súlyosan eladósodott ország vezetésének olyan megszorító csomagot kellett elfogadnia, amely a koalíciós többség elvesztésével járt, és Berlusconi lemondásra kényszerült. Ezzel elvesztette a gazdasági téren kompetens vezető varázsát, az egyszemélyes pártból az elmúlt három évtized legsikeresebb formációjává váló Forza Italia is egyre kisebbre zsugorodott, eközben a baloldali és a jobboldali populista erők is beelőzték.

MTI / EPA / Alessandro Di Meo

"Berlusconi, lejártál"

Ezen a képkombináción a Femen aktivistáinak egyik tagja egy asztalra ugrik Berlusconi előtt, hogy topless, "Berlusconi, lejártál" feliratú testfestéssel tiltakozzon 2018. március 4-én egy milánói szavazóhelyiségben. Az olaszok ekkor szavaztak az ország egyik legbizonytalanabb választásán, ahol az előzetes várakozásoknak megfelelően végül a szélsőjobboldali és populista pártok jelentős győzelmet arattak. A legerősebb erőnek azonban Salvini pártja, és nem a Berlusconi-féle Forza Italia bizonyult.

AFP / MIGUEL MEDINA

Győzelmi mosoly

2022 szeptemberében az olaszországi választásokon nagy győzelmet aratott a jobboldal. A Giorgia Meloni vezette Fratelli d'Italia szerezte meg a legtöbb szavazatot. Bár Berlusconi pártja a voksok tekintetében nem bizonyult népszerűnek, a jobbközép koalíció tagjaként az idős politikus is örülhetett.

AFP / ALBERTO PIZZOLI

Adócsalás után az élet

Berlusconi a Forza Italia vezetőjeként pózol a Rai 1 olasz csatorna műsorában Rómában 2018. március 2-án. Berlusconit 2013-ban adócsalásért jogerősen elítélték, amiért megfosztották parlamenti mandátumától. 2018 májusban nyerte vissza választó- és politikagyakorlási jogait, és ezt követően tért vissza hivatalosan.

AFP / ALBERTO PIZZOLI
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kiricsi Gábor Világ

Berlusconiban az olaszok meglátták saját magukat, és mindent megbocsátottak neki

Silvio Berlusconi maga volt a megtestesült összeférhetetlenség és a mértékét vesztett hiúság. Milliárdosként pár hónap alatt felépített pártja győzelmei révén húsz éven át háromszor került a miniszterelnöki székbe, miközben óriási médiabirodalma és a kézivezérelt törvényhozás minden balhés ügyből kimentette. A Berlusconi-varázs már régen elmúlt, de a politikájának hatása annyira megmaradt, hogy most is azok a pártok kormányoznak Olaszországban, amelyekkel 1994-ben elképzelte. Személyisége pedig már azelőtt mémmé vált, hogy ezt a fogalmat bárki ismerte volna.