szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alkotók szerint a Kúria legújabb ítélete ellentmond a korábbinak, ami miatt 2022 óta nem lehet megnézni a Siess haza, vár a mama című filmet.

Döntött a Kúria az LGT Amerikába emigrált, és ott vélhetően meggyilkolt gitárosának, Barta Tamásnak az életéről szóló, Siess haza, vár a mama című dokumentumfilm ügyében: sem a rendezőnek, sem a filmgyártó cégnek nem kell kártérítést fizetnie.

Hajdú Eszter rendezőt és a Miradouro Kft-t a film egyik mellékszereplője, Barta Tamás hajdani, Los Angeles-i magyar üzlettársa, Fekete Barna perelte be 2021-ben, 8 milliós kártérítést követelve. Ezt elsőfokon elbukta, ám másodfokon, amikor már csak 1 millió forintra tartott igényt, neki adtak igazat. Csakhogy ez sem volt még jogerős ítélet, az alkotók a Kúriáig vitték az ügyet, amely végül az elsőfokú ítéletet hagyta helyben.

Most akkor ki ölte meg Barta Tamást?

Lenyűgöző koncertfelvételek a LGT amerikai és angliai turnéjáról, egy megrázó anya-fiú kapcsolat a 70-es évekből, társadalmi riport a disszidensek életéről - ennyi is elég lett volna egy izgalmas dokumentumfilmhez. A Loksi legendás gitárosáról, Barta Tamásról szóló Siess haza, vár a mama! azonban többet akart mutatni.

Indult az ügyben korábban egy másik per is, amelyben Fekete Barna azt kifogásolta, hogy egy Hawaii-on róla készült felvétel bekerült a filmbe.

A film készítői a közleményükben hangsúlyozták, hogy Fekete örömmel vett részt a 2018-as kaliforniai forgatásokon, amelyekhez előzetesen írásban is hozzájárult. Az általa kifogásolt felvételt Laux József, az LGT egykori dobosa készítette és tévéadásba, vagyis a nyilvánosságnak szánta, ráadásul semmi olyan nem hangzik el rajta, ami korábban ne jelent volna meg a sajtóban.

Fekete Barna elmondja, hogy ő volt a Barta gyilkosság gyanúsítottja, mert az ujjlenyomata rajta volt a gyilkos fegyveren, amit saját elmondása szerint ő szerzett Barta Tamásnak, akinek – szintén Fekete állítása szerint – jó barátja és üzlettársa is volt.

Ez az ügy is a Kúriáig jutott, és 2022-ben azzal ért véget, hogy a dokumentumfilmet örökre betiltották.

Az alkotók szerint fontos szerepe volt a film betiltásában annak, hogy Hajdú Eszter rendező és Mester Sándor producer a Covid-19 járvány miatt nem tudott Portugáliából hazajutni a tárgyalásokra. Azt írják:

Nagyon igazságtalannak tartjuk, hogy a filmet úgy tiltotta be a bíróság, aztán a Kúria 2022-ben örökre, hogy nem tudtunk egyszer sem ott lenni a tárgyalásokon a járványhelyzet miatt. A mostani, Kúria által hozott ítélet pedig teljesen ellentmond a film betiltását jóváhagyó, szintén Kúria által hozott ítéletnek

A Siess haza, vár a mama! című filmet több mint 100 000 néző látta a betiltás előtt, egy hétig ingyen is elérhető volt online.

Barta Tamás 1948-ban született Budapesten, 1974-ben emigrált az USA-ba az LGT amerikai turnéja alatt. 1982. február 16-án halt meg saját Los Angeles-i házában. Két golyó végzett vele, ennek ellenére az ügyet az Los Angeles-i rendőrség öngyilkosságként zárta le.

Azóta előkerült kordokumentumok alapján ugyanakkor szinte biztosra vehető, hogy Barta Tamást a Los Angeles-i magyar „papíros" maffia ölette meg, mert kiszállt a vállalkozásukból és saját vállalkozást alapított.

A Miradouro Kft. egyébként időközben tönkrement, üzleti tevékenységet 3 éve nem folytat. Az alkotók jelenleg a betiltott film második részén, a „Lost in Los Angeles" c. filmen dolgoznak.

A Siess haza, vár a mamáról itt írtunk, az azzal kapcsolatos korábbi jogi hercehurcáról itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!