A vélhetően meggyilkolt LGT-gitárosról forgatott film perében fordulat történt

Az alkotók szerint a Kúria legújabb ítélete ellentmond a korábbinak, ami miatt 2022 óta nem lehet megnézni a Siess haza, vár a mama című filmet.

  • hvg.hu hvg.hu
A vélhetően meggyilkolt LGT-gitárosról forgatott film perében fordulat történt

Döntött a Kúria az LGT Amerikába emigrált, és ott vélhetően meggyilkolt gitárosának, Barta Tamásnak az életéről szóló, Siess haza, vár a mama című dokumentumfilm ügyében: sem a rendezőnek, sem a filmgyártó cégnek nem kell kártérítést fizetnie.

Hajdú Eszter rendezőt és a Miradouro Kft-t a film egyik mellékszereplője, Barta Tamás hajdani, Los Angeles-i magyar üzlettársa, Fekete Barna perelte be 2021-ben, 8 milliós kártérítést követelve. Ezt elsőfokon elbukta, ám másodfokon, amikor már csak 1 millió forintra tartott igényt, neki adtak igazat. Csakhogy ez sem volt még jogerős ítélet, az alkotók a Kúriáig vitték az ügyet, amely végül az elsőfokú ítéletet hagyta helyben.

Most akkor ki ölte meg Barta Tamást?

Lenyűgöző koncertfelvételek a LGT amerikai és angliai turnéjáról, egy megrázó anya-fiú kapcsolat a 70-es évekből, társadalmi riport a disszidensek életéről - ennyi is elég lett volna egy izgalmas dokumentumfilmhez. A Loksi legendás gitárosáról, Barta Tamásról szóló Siess haza, vár a mama! azonban többet akart mutatni.

Indult az ügyben korábban egy másik per is, amelyben Fekete Barna azt kifogásolta, hogy egy Hawaii-on róla készült felvétel bekerült a filmbe.

A film készítői a közleményükben hangsúlyozták, hogy Fekete örömmel vett részt a 2018-as kaliforniai forgatásokon, amelyekhez előzetesen írásban is hozzájárult. Az általa kifogásolt felvételt Laux József, az LGT egykori dobosa készítette és tévéadásba, vagyis a nyilvánosságnak szánta, ráadásul semmi olyan nem hangzik el rajta, ami korábban ne jelent volna meg a sajtóban.

Fekete Barna elmondja, hogy ő volt a Barta gyilkosság gyanúsítottja, mert az ujjlenyomata rajta volt a gyilkos fegyveren, amit saját elmondása szerint ő szerzett Barta Tamásnak, akinek – szintén Fekete állítása szerint – jó barátja és üzlettársa is volt.

Ez az ügy is a Kúriáig jutott, és 2022-ben azzal ért véget, hogy a dokumentumfilmet örökre betiltották.

Az alkotók szerint fontos szerepe volt a film betiltásában annak, hogy Hajdú Eszter rendező és Mester Sándor producer a Covid-19 járvány miatt nem tudott Portugáliából hazajutni a tárgyalásokra. Azt írják:

Nagyon igazságtalannak tartjuk, hogy a filmet úgy tiltotta be a bíróság, aztán a Kúria 2022-ben örökre, hogy nem tudtunk egyszer sem ott lenni a tárgyalásokon a járványhelyzet miatt. A mostani, Kúria által hozott ítélet pedig teljesen ellentmond a film betiltását jóváhagyó, szintén Kúria által hozott ítéletnek

A Siess haza, vár a mama! című filmet több mint 100 000 néző látta a betiltás előtt, egy hétig ingyen is elérhető volt online.

Barta Tamás 1948-ban született Budapesten, 1974-ben emigrált az USA-ba az LGT amerikai turnéja alatt. 1982. február 16-án halt meg saját Los Angeles-i házában. Két golyó végzett vele, ennek ellenére az ügyet az Los Angeles-i rendőrség öngyilkosságként zárta le.

Azóta előkerült kordokumentumok alapján ugyanakkor szinte biztosra vehető, hogy Barta Tamást a Los Angeles-i magyar „papíros" maffia ölette meg, mert kiszállt a vállalkozásukból és saját vállalkozást alapított.

A Miradouro Kft. egyébként időközben tönkrement, üzleti tevékenységet 3 éve nem folytat. Az alkotók jelenleg a betiltott film második részén, a „Lost in Los Angeles" c. filmen dolgoznak.

A Siess haza, vár a mamáról itt írtunk, az azzal kapcsolatos korábbi jogi hercehurcáról itt.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.