A brutalista rendezője egy fillért sem keresett a filmjén
A három Oscar-díjra jelölt Brady Corbet szerint hozzá hasonlóan sok kollégája anyagi nehézségekkel küzd.
hvg.hu
A 36 éves amerikai filmrendező, Brady Corbet azt mondta, hogy semmit sem keresett a tavaly bemutatott drámáján, A brutalistán – írja a The Guardian.
„Most éppen három reklámot rendeztem Portugáliában. Ez az első alkalom évek óta, hogy pénzt keresek” – mesélte Corbet a WTF nevű podcastban, mire a műsorvezető, Marc Maron rákérdezett Corbet-nál A brutalistáért kapott gázsijára: „Konkrétan nulla. Az utóbbi három évben hónapról hónapra éltünk.”
Corbet szerint több neves filmkészítő is hasonló helyzetben van. „Beszéltem rendezőkkel, akiknek a filmjeit idén díjra jelölték, és nem tudják kifizetni a lakbérüket. Ez a valóság.” Azt is hozzátette, hogy a felesége, egyben forgatókönyvírója és producere, Mona Fastvold szintén „nulla dollárt” keresett az elmúlt két filmjükön.
Az analóg technikával forgatott, három és fél órás játékidejű A brutalista, amely 10 Oscar-jelölést kapott, méretéhez és játékidejéhez képest kifejezetten alacsony költségvetésből készült. A film 9,6 millió dollárból valósult meg, és 2024. augusztusi velencei premierje után egy héttel az A24 stúdió vásárolta meg a forgalmazási jogokat egy hasonló összegért.
A film az USA-ban eddig 14,6 millió dolláros bevételt hozott, míg világszinten mostanáig 31,1 millió dollárt termelt.
Corbet szerint a rendezők nem kapnak fizetést a filmjeik promóciós körútjáért – bár a költségeiket a forgalmazók fedezik. „A mi filmünk szeptemberben debütált. Hat hónapja folyamatosan ezt csináltam, és semmilyen bevételem nem volt, mert egyszerűen nem volt időm más munkát vállalni.”
Corbet a sajtókörutat „hat hónapos vallatásnak” nevezte, és megosztotta, hogy csak az elmúlt héten 90 interjút adott. „Ez heti hét nap, folyamatos utazás, és még hétvégén is dolgozol” – mondta Corbet, aki fotónkon a film főszereplője, Adrien Brody mellett baloldalt ülve látható.
A magyar vonatkozásokkal teli, nagyrészt Magyarországon forgatott A brutalistától ne várjuk, hogy közelebb visz minket ehhez a manapság felkapott építészeti stílushoz. Már csak azért sem, mert a címe ellenére nincs benne brutalizmus, és ez főleg Magyarországról nézve kár, ahol ez a korszak éppen kiradírozódóban van.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.