Rádiójelekkel sugározzák az űrbe a Kék Duna keringőt, akár a Holdról is lehetne hallgatni
A népszerű valcer május 31-én, a Bécsi Szimfonikus Zenekar előadásában hangzik majd el világűr-szerte.
hvg.hu
Johann Strauss Kék Duna keringőjét fogják sugározni a világűrben a szerző születésének 200. évfordulója alkalmából, a Bécsi Szimfonikus Zenekar előadásában – írja az AP hírügynökség. A május 31-i eseményt, amivel az Európai Űrügynökség 50 évvel ezelőtti megalakulását is ünneplik, élőben közvetítik.
Bár a zenét valós időben át lehetne alakítani rádiójelekké, a tisztviselők szerint az ESA biztosra megy, és a technikai problémák elkerülése végett a szimfonikusok előző napi próbáján rögzített változatot sugározza. A rádiójelek fénysebességgel, több mint 1 milliárd kilométer/órás sebességgel terjednek majd szét – érdekesség, hogy a keringőt 1 és fél másodpercen belül akár a Holdon is meg lehetne hallgatni, 23 órán belül pedig a rádiójelek már olyan messze lesznek a Földtől, mint a NASA legtávolabb lévő űrszondája.
A NASA egyébként 2008-ban hasonló módon ünnepelte a fennállása 50. évfordulóját: akkor a Beatles Across the Universe című számát sugározták az űrbe, tavaly pedig Missy Elliott The Rain (Supa Dupa Fly) című számával tették meg ugyanezt, a Vénusz felé.
A NASA az űrhajók küldetéseinek támogatására szolgáló Deep Space Network segítségével célba vette a Vénuszt, ahol, ha lenne élet, most Missy Elliott zenéjére bulizhatnának.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.