A szobrot a Nagyszombati kerület ajándékozta a szigetnek abból az apropóból, hogy 250 éve érte el Tajvant a kalandos életű, szlovák származású magyar gróf.
hvg.hu
Szobrot állítottak Tajvanon Benyovszky Móric grófnak – írja a Taiwan News.
A szobrot a Nagyszombati kerület ajándékozta a szigetnek, ugyanis itt található Benyovszky szülővárosa, Verbó (szlovákul Vrbové). A szoborállításra az alkalmat a kalandos sorsú gróf tajvani partraszállásának 250. évfordulója szolgáltatta, bár az 1771-ben volt, talán a pandémia zavarhatott bele az átadásba.
Az eredeti cikk szlovák grófként hivatkozik ugyan Benyovszkyra, de ez így ebben a formában nem felel meg a valóságnak. A XVIII. század második felében az etnikai származás nem volt annyira fontos kérdés, mint amilyenné a következő két évszázad folyamán vált, sokkal fontosabb volt az ember társadalmi jogállása és a vallása.
Benyovszky Móric ugyan minden bizonnyal szlovák nyelvi környezetben nőtt fel, de ha az identitása szóba került volna a korszakban, vélhetően magyarnak, vagy lengyelnek vallotta volna magát, mivel a családja nemesi címet a magyar királytól és a lengyel uralkodótól kapott, tehát lengyel, illetve magyar nemes volt, függetlenül attól, hogy mi lehetett az anyanyelve. Emellett az is tény, hogy Benyovszky kétes hitelességű útleírását előbb adták ki szlovákul a XIX. század elején, mint magyarul.
És persze azt sem szabad elfelejteni, hogy Benyovszky nemzeti identitásáról immáron másfél évszázada zajlik ez a parttalan és legfőképpen értelmetlen vita, hiszen a magyar és a szlovák fél is egy olyan nemzetfogalom mentén próbálja meghatározni a gróf hátterét, amit ő maga akkor nem is értett volna.
A világutazó gróf nem mindennapi életét az alábbi cikkünkben foglaltuk össze:
A kalandorok századának egyik leghíresebb kalandora volt a magyar-szlovák-lengyel Benyovszky Móric, aki első magyarként (szlovákként, lengyelként) járt a Föld sok eldugott helyén, melyet az ő emlékirataiból ismert meg a világ. Könyvek, kutatások, műalkotások és kommersz darabok tömege szól az életéről, amely mégis tele van máig megoldatlan rejtélyekkel.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el, vagy egyszerűen távoznak, például Romániába. Közben egyre agresszívebben hódítanak az indiai és kínai szállítók.