Tetszett a cikk?

Marx Ferenc 1900-ban fémáruk és feszmérők gyártására céget alapított Budapesten egy Bulcsú utcai épületben. A 6-8 fős gárdával többek között - a szabadalom tulajdonosaként - a Magyar Posta által a mai napig használt postaláda zárszerkezetet állították elő.

1902-ben Mérei Emil társként belépett a cégbe, és felvették a "Marx és Mérei Tudományos Műszerek Gyára" nevet. Egyúttal elkezdték a fizikai és kémiai kutatásokhoz tartozó műszerek gyártását. A villamos mérőműszerek készítését 1918-ban kezdték meg, 1925-ben a Légügyi Hivatal felszólítására programjukba vették a repülőműszerek előállítását, majd a 30-as évek közepétől nagy erőkkel fejlesztették fel a tanszerek, illetve optikai műszerek készítését.
 
Az akkor már 300 fős vállalat 1938-ban felvette az Első Magyar Repülőműszergyár nevet is, s 1941-ben bekapcsolódtak a Messerschmidt-programba. 1943-ban a zsidó Mérei család a cégből kilépett, a vezetést a két Marx fiútestvér vette át, a cég neve pedig "Marx és Marx Első Magyar Repülőműszergyár" lett.

A második világháború után, 1946-ban betagozódott a Műszaki Munkaközösség Termelő és Értékesítő Szövetkezetbe. A gyárat 1948-ban államosították, és öt műszergyártó üzemet egybeolvasztva létrehozták a Mechanikai Mérőműszerek Gyárát(MMG). 1954-re elkészült a cég új központi telepe Óbudán, a Szépvölgyi úton.

A profil az 1950-es évek elején bővült ki a pneumatikus automatikaelemek gyártásával. A be nem vallottan haditechnikai fejlesztéseket is ellátó MMG-hez 1955-ben hozzácsatolták az Irodakísérleti Vállalat Béke úti telepét, 1960-ban a Tűzvédelmi Berendezések Gyárát, 1962-ben a Medicor Légvédelmi Részlegét és 1964-ben a Hegesztő Készülékek Gyárát. Vidéki telephelyeket is létesítettek: 1967-ben a Szekszárdi Műszergyárat, 1973-ban Kecskeméten a Vezérléstechnikai Gyárat, 1979-ben a Tiszaalpári Gyáregységet.

1975-ben az MMG bekebelezte a Méréstechnikai Központi Kutatólaboratóriumot, amely ezután a vállalat Kutató és Fejlesztő Intézeteként működött. Ezzel egyidejűleg változott a vállalat neve "MMG Automatika Művekre", amely 1980-tól mikroszámítógépes folyamatszabályozó berendezések gyártására állt rá.

A cég 1990 után csődhelyzetbe jutott, a szanálás során egyes vidéki gyárai és más egységei kft-ként önállósodtak, másokat felszámoltak. A vállalat MRP-szervezete 1994-ben az ÁVÜ-vel megállapodott a részvények 50,1 százalékának megvásárlásáról, és a cég még jó néhány évig - bár vegetálva, de - fennmaradt. A vállalat részvényeinek többsége 1997-ben a Bankár-csoport kezébe jutott, bicskei és gyáregységei ma is üzemelnek, budapesti ingatlanjait pedig értékesítették.

További magyar márkák története itt

Ezek szükségesek ahhoz, hogy Ön is befektető legyen

Ezek szükségesek ahhoz, hogy Ön is befektető legyen

Hiába látta a TikTokon, jobb, ha nem fizet így a Lidl önkiszolgáló kasszáiban

Hiába látta a TikTokon, jobb, ha nem fizet így a Lidl önkiszolgáló kasszáiban

Elege lett az ápolásából, ezért ölhette meg apját az újbudai férfi

Elege lett az ápolásából, ezért ölhette meg apját az újbudai férfi

Kivégezték Kínában a novemberben 35 embert halálra gázoló férfit

Kivégezték Kínában a novemberben 35 embert halálra gázoló férfit