Ez nem segítői, hanem megsemmisítői attitűd – miért hívták be Simek Kittyt Csernus Imre műsorába?

6 perc

2025.03.28. 13:12

2025.03.28. 13:28

„Ha határozottabban kérdezek a klienstől, máig megkapom, hogy mi ez a Csernus-attitűd?” – mondta a szigorú pszichiáter örökségéről Szél Dávid pszichológus. Miért volt kártékony a Bevállalja? című tévéműsor, és miért volt mégis jól időzített? Mit árul el a magyar társadalomról a műsor és Csernus Imre népszerűsége? Mire volt alkalmas a súlyosan traumatizált tinédzserrel, Simek Kittyvel folytatott beszélgetés?

A kétezres évek elején-közepén futott Csernus Imrének, az ország egyik legismertebb pszichiáterének a tévéműsora, amely most egy videónak köszönhetően újra visszaidéződött a köztudatba. Csernus a minap a Partizánnak adott feszült hangvételű interjút, amelynek során többször is látványosan felbosszantotta magát Gulyás Márton kérdésein, megpróbálta a riporterbe fojtani a szót, a leghevesebben pedig akkor reagált, amikor Simek Kittyre terelődött a beszélgetés.

Sokan borzongva nézték újra, amint a szigorú szakember a kamerák előtt érzelmileg élve boncolja a szexuális zaklató nevelőapját megölő, emiatt börtönbüntetésre ítélt terhes tinédzsert. Simek Kitty 2002-ben, 14 évesen lőtte agyon az őt és édesanyját bántalmazó férfit. Másodfokon két év, két hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélték, ám a teherbe esett lányt Mádl Ferenc elnöki kegyelemben részesítette. Öt hónapos terhesen vállalta a szereplést Csernus műsorában, amelynek egy pontján a pszichiáter egy pólyás gyakorlóbabát nyomott a kezébe – ekkor még úgy lehetett tudni, hogy börtönbe kell mennie –, és többször a fejére olvasta (pontosabban „rávezette”), hogy önző, amiért megtartja a gyereket. Ezt az adásrészletet húsz évvel később, a Partizán-interjúban Csernus nem hagyta bejátszani, és érdemben beszélni sem volt hajlandó róla.

„Hány éve volt?” – Csernus Imrét kiakasztotta Gulyás Márton, amikor szóba hozta Simek Kittyt

A pszichiáter annyira felháborodott a riporter kérdésein, hogy azzal fenyegette, befejezi az interjút.

Szél Dávid pszichológust a Bevállalja?-jelenség szakmai oldaláról és arról is kérdeztük, mint mond el a társadalomról, hogy ilyen népszerű volt ez a műsor. „A magyar társadalom nem különösebben szolidáris, empatikus, viszont rendkívül ítélkező. Nagyon tudjuk, kinek, hogyan kellene élnie, viselkednie, és ez mindenre kiterjed, a szoptatástól kezdve az öltözködésen át addig, ki hogyan áll sorba a pénztárnál az élelmiszerboltban – mondta erről. – Erre rezonálhatott Csernus Imre egykori népszerű tévéműsora, hiszen abban is volt egy nagyon erős megítélés. Minek ölte meg Simek Kitty a nevelőapját, minek lett terhes, minek tartja meg a gyerekét, minek ment oda?”

A Bevállalja? közkedvelt volt annak idején, korábban és azóta sem volt hasonló magyar formátum, amit terápiának tűnő helyzetre húztak fel. Maga Csernus is népszerű, ma is 245 ezren követik a Facebook-oldalát, „konfrontatív” (Mérő Vera szerint inkább kínzáshoz hasonlítható) beszédmódjával gyakorlatilag sztárstátuszba emelkedett, és rengeteg rajongót szerzett.