Tetszett a cikk?

MŰSORSZOLGÁLTATÁSI JOGOSULTSÁG

1. Cím
 
Általános rendelkezések

85. § (1) Magyarországi műsorszolgáltatás végzésére magyarországi lakóhellyel rendelkezõ természetes személy, a Magyar Köztársaságban nyilvántartásba vett jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ gazdasági társaság jogosult.
(2) Részvénytársasági formában működõ műsorszolgáltató részvényei kizárólag névre szólóak lehetnek.
(3) Országos és körzeti vételkörzetű televízió, illetve országos vételkörzetű rádió műsorszolgáltató részvénytársasági, illetõleg kizárólag helyi, területi önkormányzatok vagy (és) nemzeti és etnikai kisebbségi önkormányzatok tulajdonában álló közhasznú társasági formában működhet.
 
86. § (1) Műsorszolgáltatóként, illetve hálózatos műsorszolgáltatóként a Testület által a törvény szerinti eljárásban feljogosított vállalkozás, valamint a közszolgálati műsorszolgáltató működhet.
(2) Nem lehet műsorszolgáltatásra jogosult személy:
a) a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az országgyűlési képviselõ, a Kormány tagja, az államtitkár, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, az alkotmánybíró,
b) a polgármester, a fõpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke, ezek helyettese, a jegyzõ, a fõjegyzõ,
c) a bíró, az ügyész,
d) a párt alkalmazottja, országos vagy területi tisztségviselõje,
e) a közszolgálati műsorszolgáltató felügyelõ bizottságának, kuratóriumának tagja,
f) a közszolgálati műsorszolgáltató elnöke, alelnöke, illetve az, aki közszolgálati műsorszolgáltatóval munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll,
g) a Testület tagja, valamint az, aki a Testülettel munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll,
h) a közigazgatási szerv, a Magyar Nemzeti Bank, a Gazdasági Versenyhivatal, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelõ Részvénytársaság és az Állami Számvevõszék vezetõ beosztású tisztségviselõje, a számvevõ, a Gazdasági Versenytanács tagja,
i) aki a Hírközlési Fõfelügyelettel munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll.
(3) Nem lehet műsorszolgáltatásra jogosult szervezet:
a) párt, az általa létrehozott gazdasági társaság,
b) az állami és közigazgatási szerv, kivéve ha az Alkotmány 19/D. és 19/E. §-ában szabályozott esetekben az azok végrehajtására elfogadott törvény másként rendelkezik,
c) az a gazdasági társaság, amelyben a magyar államnak befolyásoló részesedése van,
d) az a gazdasági társaság, amelyben a (2) bekezdésben felsoroltak bármelyike közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedéssel rendelkezik, illetve döntésének befolyásolására külön megállapodás alapján vagy egyéb módon jogot szerzett, vagy az egyébként tulajdonszerzési korlátozás alá esõ személy, szervezet.
(4) 2002. december 31-ig nem szerezhet műsorszolgáltatási jogosultságot az, aki a tervezett műsorszolgáltatás vételkörzetében távközlési szolgáltatást végez, kivéve
a) ha a távközlési szolgáltatási engedélyt a műsorszolgáltatási szerzõdés megkötése után kapta abból a célból, hogy saját műsorát műsorszórás útján terjessze,
b) azt a műsorelosztót, aki nem végez egyéb távközlési szolgáltatást.
(5) Aki szerzõdés vagy bejelentés alapján műsorszolgáltatásra jogosult, az egyidejűleg legfeljebb
a) egy országos műsorszolgáltatás, vagy
b) két körzeti és négy helyi műsorszolgáltatás, vagy
c) tizenkét helyi műsorszolgáltatás
végzésére rendelkezhet jogosultsággal.
(6) Az (5) bekezdés szerinti korlátozás nem vonatkozik a szakosított műsorszolgáltatásra, azonban a 16. § (1)-(3) bekezdéseiben engedélyezett reklámidõt az (5) bekezdés szerinti mértéken felüli műsorszolgáltatás(ok) tekintetében 0,3 szorzószámmal lehet csak figyelembe venni.
 
87. § Nem lehet jogosult a legalább húsz százalékban az önkormányzat területére esõ vételkörzetű műsorszolgáltatásra az a gazdasági társaság, amelynek igazgatóságában, ügyvezetõi közt vagy felügyelõ bizottságában, illetve az az alapítvány, amelynek kuratóriumában a helyi képviselõtestület tagja, alkalmazottja, a polgármester, fõpolgármester vagy ezeknek a Ptk. 685. § b) pontja szerinti közeli hozzátartozója vesz részt.
 
88. § Hálózatos műsorszolgáltatásra csak a hálózatos műsorszolgáltató jogosult. A hálózatos műsorszolgáltatásra a műsorszolgáltatásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
 
89. § (1) A műsorszolgáltatónak a műsorára vonatkozó hiteles dokumentációt - ideértve a teljes műsorszolgáltatás kimenõjelének teljes rögzítését - a közzétételt követõ harminc napig, az országos és a körzeti műsorszolgáltatónak hatvan napig meg kell õriznie, illetve felkérésre térítésmentesen haladéktalanul át kell adnia a Testületnek. A műsorszolgáltatással kapcsolatosan megindított eljárás, illetve jogvita esetén a dokumentációt az eljárás jogerõs befejezését követõ egy évig kell megõrizni.
(2) A műsorszolgáltató törvény, illetve szerzõdéses kötelezettség alapján önellenõrzésre, mérésre, adatszolgáltatásra és adattárolásra köteles.
(3) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az önellenõrzés költségeit az önellenõrzésre kötelezett viseli.
(4) A műsorszolgáltató a Testület számára az általa megszabottak szerint adatokat köteles szolgáltatni különösen
a) a reklámkorlátok és tilalmak, a műsorszám-támogatási, műsorkészíttetési és közszolgálati műsorsugárzási elõírások,
b) a műsorszolgáltatási szerzõdésben vállalt kötelezettségek,
c) a közműsor-szolgáltatói kötelezettségek megtartásának ellenõrzéséhez;
d) a törvény VIII. fejezetében megjelölt összekapcsolódások megállapításához.
 
2. Cím
A műsorszolgáltatási szerzõdés alapvetõ tartalma

90. § (1) A műsorszolgáltatási szerzõdés a Testület és a pályázati eljárásban kiválasztott műsorszolgáltató között jön létre. Műsorszolgáltatási szerzõdést földfelszíni rendszerű műsorszórás útján megvalósuló, illetve a Kormány rendelkezési jogába tartozó (általa bérelt) műholdas, valamint rádiótávközlõ eszközzel végzett műsorszolgáltatás esetén kell kötni.
(2) A műsorszolgáltató a pályázatában vállalt idõtartamban és adásidõben az adásidõ-beosztás szerint, saját megkülönböztetõ azonosítási jelét használva, a vállalt műsorstruktúrának megfelelõ műsor sugárzására jogosult és köteles, az általa üzemben tartott saját hálózaton, berendezésekkel, eszközökkel vagy távközlési szolgáltató (műsorszóró) szolgáltatás közreműködésével. A saját eszközökkel történõ műsorszóró, szétosztó tevékenységekre a távközlési szolgáltatási engedélyt nem, de a külön jogszabályokban meghatározott egyéb engedélyeket be kell szerezni.
(3) A jogosult ellenszolgáltatásként negyedévenként elõre műsorszolgáltatási díjat fizet. A műsorszolgáltatási jog elnyerésekor a díjat fél évre elõre kell megfizetni. A díjfizetés késedelme esetén a Testület a szerzõdést tizenöt napos határidõvel felmondhatja.
(4) A (3) bekezdésben foglaltak megszegése a törvény súlyos megsértésének minõsül.
(5) A szerzõdésszegés miatt kiköthetõ kötbér esetenként nem haladhatja meg az éves műsorszolgáltatási díj ötven százalékát.
(6) A nem nyereségérdekelt műsorszolgáltató nem köteles műsorszolgáltatási díjat fizetni. A nem nyereségérdekeltség feltételeinek való megfelelést a Testület állapítja meg. A feltételek teljesítésérõl a műsorszolgáltató minden év végén a Testület által megállapított idõpontban beszámol.
 
3. Cím
 
Általános pályázati feltételek

91. § (1) A Testület legalább két országos napilapban nyilvánosságra hozza a műsorszolgáltatási szerzõdések tartalmára és azok elbírálására vonatkozó általános pályázati feltételeket. Az általános pályázati feltételeket úgy kell meghatározni, hogy érvényesüljön a tájékoztatás és kultúra szabadsága, sokszínűsége, az egyetemes és a nemzeti kultúra megõrzése és gazdagítása.
(2) Az általános pályázati feltételekben kell meghatározni különösen
a) a műsorszolgáltatás tárgyi feltételeit,
b) a tárgyi feltételek értékelésének szempontjait,
 c) a szerzõdésszegés következményeit, így különösen a kötbért, továbbá a műsorszolgáltatás legfeljebb harminc napig terjedõ felfüggesztésének feltételeit,
d) a műsorszolgáltató kötelezettségei teljesítésének megállapításához szükséges információk elõállítására, õrzésére, hozzáférhetõ állapotban tartására és közlésére vonatkozó feltételeket.
(3) A (2) bekezdés a) pontja szerinti tárgyi feltételként különösen az alábbiakat kell elõírni:
a) az üzleti tervet,
b) bankigazolást arra vonatkozóan, hogy a műsorszolgáltató működési költségeinek fedezete legalább a működés elsõ három hónapjára, reklámbevétel nélkül, elkülönített bankszámlán a műsorszolgáltató rendelkezésére áll,
c) a műszaki feltételek ismertetését,
d) a műsorterv és a műsor fõbb jellemzõinek bemutatását, kitérve az esetleges tájékoztató és közszolgálati műsorokra - különösen a hírszolgáltató műsorokra -, valamint országos és körzeti televíziók esetében a magyarországi gyártású filmalkotások bemutatására vonatkozó elképzelések ismertetésére és mindezek idõbeli arányára,
e) a tervezett műsoridõre vonatkozó ajánlatot.
(4) A tárgyi feltételeknek az a pályázó tesz eleget, aki igazolja vagy valószínűsíti a feltételek teljesülését.
 
92. § (1) Az általános pályázati feltételek között különbség tehetõ a helyi, körzeti és országos, illetõleg műholdas műsorszolgáltatásra vonatkozó feltételek között.
(2) Az általános pályázati feltételek meghatározhatják a helyi, területi önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni érdekeltségében álló műsorszolgáltató társaságban a tulajdonost megilletõ szavazati jogok gyakorlásának mértékét, továbbá az ilyen műsorszolgáltató vezetõjének kinevezési (pályázati) feltételeit.
 
Az általános pályázati feltételek tervezete és a nyilvános meghallgatás

93. § Az általános pályázati feltételekrõl a Testület tervezetet készít és azt teljes egészében, indokolással együtt a Művelõdési Közlönyben közzéteszi. A közzétételt követõ tizenöt napon belül az általános pályázati feltételekre bárki írásban - a Testülethez címzett - észrevételt tehet.
 
94. § (1) Az általános pályázati feltételek tervezetének közzétételétõl számított legkevesebb húsz napon túl, legkésõbb harminc napon belül a Testület nyilvános meghallgatást (a továbbiakban: meghallgatás) tart. A meghallgatáson részt vesz a Hírközlési Fõfelügyelet képviselõje is.
(2) A meghallgatás helyérõl és idõpontjáról legalább a meghallgatást tíz nappal megelõzõen közleményt kell közzétenni a Művelõdési Közlönyben és két országos napilapban.
(3) A meghallgatáson lehetõséget kell adni arra, hogy valamennyi érdekelt kifejthesse álláspontját, továbbá hogy a Testület és a Hírközlési Fõfelügyelet képviselõje az érdekeltek kérdéseire válaszolhasson.
(4) A meghallgatást a Testület képviselõje vezeti és õ dönt arról, hogy a meghallgatás a törvényben elõírt feltételek teljesülése esetén megtartható.
(5) A meghallgatás vezetõje a jelenlevõk meghallgatása után és az esetleg elõzetesen közölt napirendre való tekintettel határozza meg a végleges napirendet.
(6) A meghallgatáson az eljárás tárgyához tartozó kérdést bárki föltehet és a tárgyhoz tartozó kérdésben álláspontját kifejtheti.
(7) A jelenlevõk - a meghallgatás vezetõjén keresztül - egymáshoz is intézhetnek kérdést.
(8) A meghallgatásról nyolc napon belül jegyzõkönyv készül, amely a Testület irodájában megtekinthetõ.
(9) A meghallgatás után a Testület dönt az általános pályázati feltételek véglegesítésérõl. Döntését a meghallgatást követõ harminc napon belül a Művelõdési Közlönyben közzéteszi.
 
4. Cím
 
A pályázati felhívás

95. § (1) A pályázati felhívás tervezetére, közzétételére és a nyilvános meghallgatásra a 93-94. §-okban foglaltakat kell megfelelõen alkalmazni.
(2) A pályázati felhívás tartalmazza a műsorszolgáltatási lehetõségekre vonatkozóan az 52. § (4) bekezdésében felsorolt adatokat, a pályázat kötelezõ tartalmát, továbbá számszerű meghatározással a törvény 96. § (1) bekezdés e), f), g) és i) pontjaiban foglaltak értékelési szempontjait.
(3) A pályázati felhívás feltételei az általános pályázati feltételtõl csak akkor térhetnek el, ha törvény vagy az általános pályázati feltételek ilyen eltérést megengednek. A pályázati felhívás részét képezik az általános pályázati feltételek.
(4) A pályázatot úgy kell kiírni, hogy
a) országos műsorszolgáltatásra vonatkozó pályázat benyújtására legalább hatvan nap,
b) körzeti műsorszolgáltatásra vonatkozó pályázat benyújtására legalább negyven nap,
c) helyi műsorszolgáltatásra vonatkozó pályázat benyújtására legalább harminc nap
álljon rendelkezésre.
(5) A Testület a közszolgálati műsorszámok meghatározott arányát vagy a nemzeti és etnikai kisebbségi, illetõleg más kisebbségi igények meghatározott mértékű szolgálatát pályázati feltételként írhatja elõ, ha az adott vételkörzetben a tájékoztatás és a tájékozódás szabadsága, illetve a kulturális sokszínűség - valamennyi műsorszolgáltatást együttesen figyelembe véve - nem érvényesül. A Testület a nemzeti és etnikai kisebbség más törvényben meghatározott jogosultságainak biztosítására heti legalább négy-, legfeljebb nyolcórányi műsoridõben pályázat nélkül, a nemzeti és etnikai kisebbség önkormányzatának kizárólagos tulajdonában lévõ közhasznú társaságot, mint nem nyereségérdekelt műsorszolgáltatót műsorszolgáltatásra jogosítja fel, ha a pályázati felhívásban meghatározott vételkörzetben a nemzeti és etnikai kisebbségek anyanyelvű tájékoztatási igényeinek kielégítése másképp nem biztosított.
(6) A Testület a pályázati felhívásban - a 8. § (3) bekezdésén felüli mértékben - feltételként írhatja elõ, hogy a műsorszolgáltató rendszeresen híreket adjon.
(7) A pályázati felhívásban meg kell határozni a műsorszolgáltatási díj legkisebb mértékét, amely alatt - a nem nyereségérdekelt műsorszolgáltató kivételével - a műsorszolgáltatási jogosultság nem ítélhetõ oda.
(8) A pályázati felhívás a műsorszolgáltatási díj megfizetése alól legfeljebb két évre szóló, ötvenszázalékos mentesítést kínálhat fel. A mentesítés a 91. § (3) bekezdésének b) pontjában meghatározott fedezetre vonatkozó kötelezettséget nem érinti.
(9) A pályázati felhívásra ajánlatot tevõ pályázati díjat fizet. A pályázati díj a meghirdetett legkisebb évi műsorszolgáltatási díj öt százaléka. A pályázati díj nyolcvan százaléka a műsorszolgáltatási díjba beszámít, visszautasított pályázat esetében a pályázati díj nyolcvan százaléka a visszautasítástól számított harminc napon belül visszajár.
(10) A pályázati felhívásnak tartalmaznia kell azt az idõpontot, amelyen belül a műsorszolgáltatást meg kell kezdeni. Ha a szolgáltatás megkezdésére a jogosultnak felróható okból a határidõ elteltéig nem kerül sor, a jogosultság megszűnik.
 
A pályázat tartalma

96. §
(1) A pályázatnak tartalmaznia kell:
a) a pályázó adatait:
- nevét,
- lakcímét (székhelyét vagy telephelyét),
- cégnyilvántartási vagy bírósági nyilvántartási számát,
b) annak a büntetlen elõéletű személynek a nevét és lakcímét, aki a sajtójogi, valamint e törvény szerinti személyes felelõsséget viseli a műsorszolgáltató tevékenységéért,
c) ha a pályázó gazdasági társaság, a társasági szerzõdését, illetve alapító okiratát esetleges módosításával együtt,
d) a pályázó nyilatkozatát arról, hogy milyen nagyságú közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése van magyar napilapot vagy hetilapot kiadó, lapterjesztõ, továbbá magyarországi műsorszolgáltatást végzõ, illetõleg magyarországi műsorszolgáltatási jogosultságot igénylõ gazdasági társaságban,
e) a tervezett műsorszolgáltatás alapvetõ adatait:
- fajtáját (rádió, televízió),
- vételkörzetét,
- az igénybe venni kívánt műsorszórási lehetõséget,
- a szolgáltatás adásidejét, adásidõ beosztását,
- a tervezett kiegészítõ és értéknövelõ műsorszolgáltatást,
- a műsorszolgáltatás állandó megnevezését, emblémáját, illetõleg szignálját,
f) a tervezett műsorszerkezetet, a közszolgálati műsorszámok közlésére szánt havi átlagos műsoridõt, a napi rendszeres híradásra szánt műsoridõt, a nemzeti és etnikai vagy más kisebbségek igényeinek szolgálatára tervezett havi átlagos műsoridõt,
g) a pályázati felhívásban megjelölt egyéb adatokat, beleértve a műsorszolgáltatási díj mértékére vonatkozó ajánlatot,
h) műholdas műsorszolgáltatás esetén a pályázó által használni tervezett műholdkapacitás szolgáltatójának a csatorna bérbeadására vonatkozó, annak frekvenciáját, műszaki feltételeit és díját is rögzítõ szándéknyilatkozatát,
i) a műsorszolgáltató üzleti, pénzügyi tervét, illetve banki igazolást a 91. § (3) bekezdésének b) pontjában meghatározott összeg rendelkezésre állásáról.
(2) Gazdasági társaság pályázatának tartalmaznia kell az arra vonatkozó adatokat is, hogy a társaságban tulajdoni részesedéssel rendelkezõnek milyen nagyságú közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése van bármely magyar napilapot vagy hetilapot kiadó, vagy lapterjesztõ, továbbá magyarországi műsorszolgáltatást végzõ, illetõleg magyarországi műsorszolgáltatási jogosultságot igénylõ gazdasági társaságban.
(3) A pályázónak nyilatkoznia kell, hogy vele kapcsolatban nem áll fenn a törvény szerinti kizáró ok, illetve arról, hogy más, folyamatban lévõ pályázatának elfogadása esetén nem keletkezne ilyen kizáró ok.
(4) A pályázatban szereplõ adatokról a Testület a szerzõdés megkötéséig harmadik személynek nem adhat tájékoztatást. A szerzõdés megkötését követõen az (1) bekezdés szerinti adatok - a d) pontban meghatározottak kivételével - nyilvánosak.
 
97. § A 102. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti pályázatok esetében a Testület köteles a pályázati határidõ lejártát követõ tizenöt napon belül a Művelõdési Közlönyben nyilvánosságra hozni a pályázók nevét, címét, a tervezett műsorszolgáltatás jellegét és vételkörzetét, valamint egyéb adatait.
 
A pályázat elbírálása

98. § A Testület országos műsorszolgáltató esetében a pályázati határidõ lejártától számított kilencven, más esetben hatvan napon belül megvizsgálja, hogy
a) a pályázó nem esik-e a 85-88. §-okban vagy a VIII. fejezetben foglalt korlátozó rendelkezések hatálya alá,
b) megfelel-e a pályázati felhívásban meghatározott tartalmi és alaki követelményeknek,
c) megfelel-e a törvényben vagy a törvény alapján megállapított pályázati feltételben foglalt tárgyi és személyi feltételeknek.
 
99. § (1) Ha a pályázó korlátozó rendelkezésekbe ütközik, a Testület köteles a pályázatot a 98. §-ban megjelölt idõn belül az elutasítás okát megjelölõ és indokolt nyilatkozatban visszautasítani.
(2) Ha a pályázatok közt nincs olyan, amely a 95. § (5) bekezdésében meghatározott pályázati feltételnek eleget tenne, a Testület jogosult a pályázatokat úgy elbírálni, mintha a vonatkozó pályázati feltételt nem hirdette volna meg.
(3) Ha a pályázat a 95. §-ban foglalt követelményeknek nem felel meg, a Testület azt hiánypótlás, helyesbítés végett a pályázónak visszaadja. A hiánypótlást tizenöt napon belül el kell végezni. A határidõ jogvesztõ, elmulasztása esetén a Testület a pályázatot visszautasítja.
(4) A pályázatot vissza kell utasítani, ha a pályázat benyújtásával egyidejűleg a pályázati díjat az erre köteles nem fizette meg.
(5) A pályázat (1) bekezdés szerinti visszautasítása bíróság elõtt megtámadható. Amennyiben a kereset alapos, a bíróság a Testületet kártérítésre kötelezheti. A perindítás a pályázati eljárás folytatásának nem akadálya.
 
100. § (1) A Testület a pályázat nyertesével köthet szerzõdést. Helyi műsorszolgáltatásra vonatkozó pályázat esetén, ha egyetlen pályázó felel meg a törvényes, illetve pályázati követelményeknek, a Testület megköti a műsorszolgáltatási szerzõdést.
(2) Ha az ajánlat szerint a napi adásidõ nyolc óránál kevesebb, a fennmaradó adásidõre a Testület pályázatot ír ki.
(3) Ha az ajánlat szerint a napi adásidõ a nyolc órát meghaladja, a jogosult hozzájárulásával a fennmaradó adásidõre a Testület pályázatot írhat ki.
(4) A Testület a 101. §-ban meghatározott eljárást követõen köti meg a szerzõdést, ha egymással versengõ pályázatok szerinti műsorszolgáltatási igények egyidejűleg nem elégíthetõk ki a pályázatban feltüntetett módon.
 
101. § (1) Ha versengõ pályázatok közül kell választani, a Testület a 98. §-ban megjelölt idõn belül felszólíthatja a versengõ pályázókat, hogy a felszólítástól számított tizenöt napon belül állapodjanak meg a megpályázott műsorsugárzási lehetõségek idõbeli megosztásában.
(2) Megegyezés hiányában a versengõ pályázatok közül a Testület a pályázat kiírásakor nyilvánosságra hozott értékelési elvek szerint dönt.
(3) Ha a versengõ pályázók között nem nyereségérdekelt műsorszolgáltató is pályázott - az országos műsorszolgáltatást kivéve -, a jogosultságot a nem nyereségérdekelt műsorszolgáltató szerzi meg, amennyiben az adott vételkörzet lakosainak nyolcvan százaléka számára már legalább két nyereségérdekelt helyi műsorszolgáltatás elérhetõ és közülük legalább egy műsorszórással valósul meg.
 
A műsorszolgáltatási szerzõdés megkötése

102. §
(1) A műsorszolgáltatási szerzõdés létrejöhet:
a) pályázati felhívásra benyújtott pályázatok közti választással, illetve
b) az igénylõ által lefolytatott tervezés eredményeként létrejött - a Hírközlési Fõfelügyelet ellenõrzõ vizsgálata alapján a Testület által jóváhagyott - műsorszolgáltatási lehetõségre, az e törvényben meghatározottak szerint.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti pályázati felhívásnak a Hírközlési Fõfelügyelet által kidolgozott és a Művelõdési Közlönyben elõzetesen nyilvánosságra hozott - a vételkörzet, a frekvenciasáv és más műszaki jellemzõk által meghatározott - műsorszolgáltatási lehetõségekre kell vonatkoznia.
(3) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti tervezéshez a Hírközlési Fõfelügyelet - költségtérítés ellenében - adatokat szolgáltat.
(4) A pályázat az (1) bekezdés a) pontja alapján
a) a Testület által közzétett nyilvános felhívásban megjelölt határidõig, valamint
b) az a) pont szerinti nyilvános felhívásra beérkezett igények elbírálása után fennmaradt műsorszolgáltatási lehetõségekre bármikor
benyújtható.
(5) Az (1) bekezdés b) pontjában foglaltak szerint keletkezett műsorszolgáltatási lehetõségre a Testület pályázatot hirdet. A pályázat elbírálása során az eredeti, a törvényes feltételeknek egyébként megfelelõ igénylõvel kell a műsorszolgáltatási szerzõdést megkötni, ha a pályázaton felajánlott legmagasabb összegű műsorszolgáltatási díj megfizetését vállalta.
(6) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti eredeti igénylõ a pályázat nyertesétõl az adatszolgáltatással és tervezéssel kapcsolatban felmerült indokolt költségeinek megtérítésére tarthat igényt.
 
5. Cím
 
A frekvenciakijelölés

103. § (1) A műsorszórási célú frekvenciát a Hírközlési Fõfelügyelet a műsorszolgáltatási jogosultsággal rendelkezõ vagy a vele szerzõdött távközlési szolgáltató számára kijelöli.
(2) A frekvenciakijelölési eljárást a Hírközlési Fõfelügyelet a frekvenciagazdálkodásról szóló 1993. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Ftv.) szerint folytatja le.
(3) A műsorszóró adó frekvenciakijelölési határozata tartalmazza:
a) a frekvencialekötési díjat,
b) a műsorszóró adó üzemeltetésének műszaki feltételeit és elõírásait.
(4) A műsorszóró adó frekvenciakijelölési határozatának melléklete tartalmazza:
a) a Testület döntésének számát, a döntés meghozatalának idõpontját,
b) a Testület által meghatározott, a műsorszolgáltatásra vonatkozó feltételrendszert.
 
104. § (1) A műsorszóró adó rádióengedélye tartalmazza:
a) a 103. § (3) bekezdésének b) pontjában és (4) bekezdésében foglaltakat,
b) a frekvenciahasználati díjat.
(2) A műsorszóró adó rádióengedélyét a Hírközlési Fõfelügyelet a műsorszolgáltatási jogosultság érvényességi idejének lejártáig adja ki.
(3) A Hírközlési Fõfelügyelet hivatalból, vagy a Testület megkeresésére ellenõrzi a műsorszolgáltatási szerzõdésben, illetve a rádióengedélyben foglalt feltételek megvalósulását, és ha szabálytalanságot állapít meg, az ellenõrzés eredményérõl a Testületet tájékoztatja.
(4) A Testület megkeresésére végzett ellenõrzés igazolt költségeit a Testület megtéríti. Ha az ilyen megkeresésre végzett ellenõrzés eredménye szerint a műsorszolgáltatási szerzõdésben, illetve a rádióengedélyben foglalt feltételeket megszegték, az ellenõrzés költségeit az köteles megtéríteni, akinek a feltételek megszegése a Ptk. 339. §-a szerint felróható.
 
6. Cím
 
Üzemeltetési feltételek


105. § (1) A műsorszórásra jogosult a rádióengedély egy példányát az engedély kézhezvételétõl számított nyolc napon belül megküldi a Testületnek, s a műsorszórás megkezdését annak megkezdése elõtt nyolc nappal a Testületnek írásban bejelenti.
(2) A műsorszórásra jogosult köteles az általa közölt adat változását a változás bekövetkezésétõl számított nyolc napon belül bejelenteni. A Testület megtagadja a tudomásulvételt, ha a változás e törvénybe ütközik.
106. § (1) A műsorszóró adó üzemeltetõje - a műsorszolgáltatóval együttműködve - köteles folyamatosan vagy meghatározott, naponta ismétlõdõ idõben azonosító jelet sugározni vagy azonosító információ bemondásáról gondoskodni. Ha az adó több műsorszolgáltató műsorát sugározza, az azonosító információnak vagy jelnek megkülönböztethetõnek kell lennie.
(2) A műsorszóró adó mérõjelet, mérõábrát, állóképet, monoszkópot a műsor megkezdése elõtt és után legfeljebb tíz percig, műsor közben legfeljebb két percig sugározhat.
(3) Üzemzavar elõfordulásakor műsorjel hiánya esetén a hiány idõtartamára a (2) bekezdés szerinti korlátozás nem alkalmazható.
(4) Televízió műsorszóró adó üzemideje alatt a hang- és a képadó nem működtethetõ külön vagy olyan módon, hogy eltérõ, illetve egymással nem kapcsolatos műsoranyagot sugározzon, kivéve
a) az elõre bejelentett mérést vagy kísérleti sugárzást,
b) az állókép, illetve a monoszkóp sugárzását, valamint
c) ha a kép- vagy hangcsatorna berendezéseinek hibája miatt az üzemzavart csak a hang- vagy a képcsatornán lehet bejelenteni.
 
7. Cím

A jogosultság idõtartama

107. § (1) A műsorszolgáltatási jogosultság televízió esetén legfeljebb tíz évig, rádió esetén legfeljebb hét évig érvényes, és lejártakor a műsorszolgáltató kérelmére pályázat nélkül egy ízben öt évre megújítható. A megújításra vonatkozó igényt a lejárat elõtt tizennégy hónappal a Testülethez be kell jelenteni.
(2) A Testület az (1) bekezdés szerinti bejelentés hiányában, vagy ha nincs helye a megújításnak, tizenkét hónappal a jogosultság lejárta elõtt köteles a nyilvános pályázati felhívást közzétenni.
(3) Nem lehet megújítani a jogosultságot, ha a jogosult a szerzõdést ismételten vagy súlyosan megszegte.
(4) A jogosultság megújítására irányuló eljárásra egyebekben az annak létesítésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
 
8. Cím
 
Hozzájárulás hálózatba kapcsolódáshoz

108. § (1) Ha a tervezett hálózatba kapcsolás esetén a tervezett hálózat vételkörzete vagy a műsor jellemzõi a műsorszolgáltatási jogosultságtól eltérnek, a hálózatba kapcsolódás feltétele a műsorszolgáltatási szerzõdések módosítása.
(2) A tervezett hálózatba kapcsolódást az abba kapcsolódók együttesen bejelentik a Testületnek. A bejelentésnek tartalmaznia kell a hálózatos műsorszolgáltató megnevezését és a távközlésrõl szóló 1992. évi LXXII. törvény (a továbbiakban: Ttv.) 19. §-a (4) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott engedélyt. Az összekapcsolódás távközlési hatósági eljárásban történõ engedélyezése csak a műszaki feltételek nem teljesítése esetén tagadható meg.
(3) Ha a bejelentõ megfelel a 98. §-ban foglaltaknak, a Testület módosítja a műsorszolgáltatási szerzõdéseket, egyidejűleg nyilvántartásba veszi a hálózatba kapcsolódást és a hálózatos műsorszolgáltatót. Nem módosítható a műsorszolgáltatási szerzõdés a hálózatba kapcsolódó olyan körzeti és helyi műsorszolgáltató tekintetében, amelynek fennmaradó saját műsorszolgáltatása nem éri el naponta a négy órát.
(4) A közműsor-szolgáltatónak, ha nem kizárólag közszolgálati műsorának teljesítése céljából kapcsolódik hálózatba, műsorszolgáltatási díjat kell fizetnie. Nem
nyereségérdekelt műsorszolgáltató csak nem nyereségérdekelt műsorszolgáltatóval kapcsolódhat hálózatba.
 
9. Cím
 
A műsorszolgáltató tulajdoni viszonyaiban és más adataiban bekövetkezõ változás

109. §
(1) A műsorszolgáltatási jogosultság nem ruházható át.
(2) A műsorszolgáltatónak a Testülethez be kell jelentenie, ha tulajdoni viszonyaiban vagy más adataiban változás következett be, így különösen
a) a vállalkozás neve, székhelye (lakcíme) megváltozását,
b) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ gazdasági társaság esetében a tulajdoni részesedés megváltozását, az alapszabályban, alapító okiratban vagy társasági szerzõdésben bekövetkezett változásokat.
(3) A műsorszolgáltatónak nyilatkoznia kell arról, hogy a tulajdoni viszonyaiban bekövetkezett változás nem sérti a törvény VIII. fejezetében foglalt rendelkezéseket.
 
10. Cím
 
A frekvenciacsere

110. §
Ha a műsorsugárzási tevékenység a jogosultság érvényességi idejének lejárta elõtt azért nem folytatható, mert a rádióengedélyt az Ftv. 12. §-ának (1) bekezdése alapján a jogosultnak fel nem róható okból - a Testület tájékoztatása mellett - visszavonták, a Testület a jogosultnak pályázati kiírás nélkül hasonló feltételekkel más műsorszolgáltatási jogosultságot kínál fel.
 
11. Cím
 
Szerzõdésmódosítás

111. § A Testület a szerzõdés módosítását nem tagadhatja meg, ha a vételkörzet a műsorelosztó rendszerrel elért lakosszám növekedése miatt nõtt meg és ennek folytán változott a helyi műsorszolgáltató körzeti, a körzeti pedig országos műsorszolgáltatóvá, feltéve, hogy a műsorszolgáltató egyébként eleget tesz az adott új műsorszolgáltatóra vonatkozó, e törvényben foglalt követelményeknek.
 
12. Cím
 
A törvény vagy a szerzõdés megszegése

112. § (1) Ha a műsorszolgáltató az e törvényben, illetve a szerzõi jogról szóló törvényben, valamint a műsorszolgáltatási szerzõdésben és a rádióengedélyben elõírt feltételeket és elõírásokat nem teljesíti vagy megsérti, illetõleg ha műsorszolgáltatóval a cselekmény elkövetésekor munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló más jogviszonyban lévõ személy bűnösségét a Btk. 329. §-ában meghatározott bűncselekmény miatt jogerõs ítélet állapította meg, a Testület
a) felhívja a műsorszolgáltatót a sérelmezett magatartás megszüntetésére,
b) írásbeli figyelmeztetésben megállapítja a jogsértést, és felhívja a műsorszolgáltatót a jogsértés megszüntetésére, illetve arra, hogy a jövõben tartózkodjon a jogsértéstõl,
c) meghatározott idõre, de legfeljebb harminc napra felfüggeszti a műsorszolgáltatási jogosultság gyakorlását,
d) érvényesíti a szerzõdésben megállapított kötbért,
e) a közszolgálati műsorszolgáltatóval szemben, illetve a Panaszbizottság kezdeményezésére bírságot szab ki, a 135. § szerinti összeghatárok között,
f) azonnali hatállyal felmondja a szerzõdést.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt írásbeli figyelmeztetés, illetve kötbér az (1) bekezdésben foglalt más joghátrányokkal együtt is alkalmazható.
(3) A figyelmeztetést és a műsorszolgáltatási jogosultság felfüggesztésére vonatkozó állásfoglalást a Művelõdési Közlönyben közzé kell tenni.
(4) Azonnali hatállyal kell felmondani a szerzõdést, ha
a) a szerzõdést nem lehetett volna megkötni, és a jogsértõ állapot még fennáll,
b) a szerzõdés a törvény VIII. fejezetében foglaltakat sérti, és a jogosult a jogsérelmet a Gazdasági Versenyhivatal, illetve a Testület határozatában foglaltak szerint száznyolcvan napon belül nem orvosolta,
c) a szerzõdés megkötése óta másodszor kellene az (1) bekezdés b) pontja szerinti írásbeli figyelmeztetést alkalmazni.
(5) A nem nyereségérdekelt műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató esetében a kötbér alapja a meghirdetett műsorszolgáltatási díj, kivéve, ha műsorszolgáltatási díjat fizetnek.
(6) Ha a reklámozásra és támogatásra vonatkozó elõírások meg nem tartása a nézõk és hallgatók érdekeit is sérti, a Testület a szerzõdésszegés jogkövetkezményeinek alkalmazása mellett a szolgáltatás megtiltását vagy feltételhez kötését, továbbá bírság kiszabását indítványozhatja a Fogyasztóvédelmi Fõfelügyelõségnek.
 
13. Cím
 
A vezetékes és a műholdas műsorszolgáltatás

113. §
(1) Az a műsorszolgáltató, aki műsorának terjesztését kizárólag műsorelosztó rendszer segítségével végzi, műsorszolgáltató tevékenységének megkezdése elõtt legalább harminc nappal köteles a Testületnek bejelenteni a 96. § (1)-(3) bekezdése szerinti adatokat.
(2) Ha a bejelentés tudomásulvételét a Testület hatvan napon belül nem tagadta meg, a bejelentést nyilvántartásba vettnek kell tekinteni azzal, hogy a műsorszolgáltatási díj mértékét e határidõn belül a jogosulttal közölni kell.
(3) A bejelentés tudomásulvételét meg kell tagadni, ha a bejelentõ egyébként nem lehetne műsorszolgáltatási szerzõdés jogosultja.
(4) Törölni kell a nyilvántartásból a műsorszolgáltatót, ha
a) a nyilvántartásba vétel megtagadásának volna helye,
b) az üzemben tartó bejelentette a műsorszolgáltatás elosztásának megszüntetését, vagy tizenkét hónapon belül legfeljebb összesen hatvan napon át folytatta,
c) a törvény II. fejezetében foglalt kötelezettségét ismételten súlyosan megszegte.
(5) E § rendelkezéseit kell alkalmazni abban az esetben is, ha a műsorszolgáltatás nem a Kormány rendelkezési joga alá tartozó műhold igénybevételével történik.
 
14. Cím
 
Az ideiglenes műsorszolgáltatás

114. § (1) Helyi műsorszolgáltatási jogosultságra kérelemre ideiglenes, legfeljebb harminc napra szóló műsorszolgáltatási szerzõdést kell kötni, olyan műsorsugárzási lehetõség használatára,
a) amely a Testület által nyilvánosságra hozott frekvenciatervben szerepel, és amelyre pályázati igényt nem nyújtottak be, vagy
b) amelyre más már műsorszolgáltatási jogosultságot szerzett, de a jogosult műsorszolgáltatása az ideiglenes műsorszolgáltatás befejezését követõ hatvan napon belül nem kezdõdik meg.
(2) A nyilvánosságra hozott frekvenciatervben nem szereplõ műsorszolgáltatási lehetõség esetén az igénylõnek a Hírközlési Fõfelügyelet által kiadott igazolással kell bizonyítania, hogy a műsorszolgáltatás másoknak okozott zavarás és a nemzetközi elõírások megsértése nélkül folytatható. Az igazolásnak tartalmaznia kell az 52. §
(4) bekezdésben foglalt műszaki adatokat. Ilyen esetben a Testület a műsorszolgáltatási jogosultságot az alábbi szabályok szerint lefolytatott eljárás alapján adja meg:
a) a pályázati felhívást a kérelem benyújtásától számított nyolc napon belül, az 52. § (4) bekezdésben foglalt adatokkal együtt a Testület teszi közzé;
b) a pályázatot a közzétételtõl számított nyolc napon belül kell benyújtani;
c) a pályázatnak tartalmaznia kell:
ca) a pályázó nevét, lakcímét,
cb) jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ gazdasági társaság alapszabályát, vagy társasági szerzõdését,
cc) a tervezett műsoridõt napi, heti vagy havi bontásban,
cd) a műsortervet,
ce) a műsorért felelõs személy nevét és lakcímét;
d) ha a műsorszolgáltatási lehetõségre egy pályázatot nyújtanak be és az megfelel az e törvényben foglaltaknak, a Testület a pályázóval a műsorszolgáltatási szerzõdést megköti;
e) ha a műsorszolgáltatási lehetõségre több pályázatot nyújtanak be és azok mindegyike megfelel az e törvényben foglaltaknak, a Testület felhívására a pályázók megállapodhatnak egymás között a műsoridõ megosztásáról. Ha e megállapodás létrejön, a Testület mindegyik pályázóval azonos feltételekkel megköti a műsorszolgáltatási szerzõdést. Ha a felhívást követõ három napon belül a megállapodás nem jön létre, a Testület dönt a műsorszolgáltatási jogosultság odaítélésérõl. A döntés ellen benyújtott panasz esetén a Testület a pályázati eljárást a 3. címben foglaltak szerint folytatja le.
(3) Ideiglenes műsorszolgáltatási szerzõdést ugyanazzal a vállalkozással évente egyszer, vagy azonos közigazgatási területen évente három alkalommal lehet kötni úgy, hogy az ideiglenes szerzõdések idõtartama között legalább egy hónapnak el kell telnie. Az ideiglenes műsorszolgáltatásra feljogosított műsorszolgáltató más műsorszolgáltatóval hálózatba nem kapcsolódhat.
(4) Ideiglenes műsorszolgáltatási szerzõdés alapján a nem nyereségérdekelt műsorszolgáltatónak nem kell műsorszolgáltatási díjat fizetni. A műsorszolgáltatási díjat egyébként a Testület állapítja meg.
(5) E § alkalmazása során a törvény VIII. fejezetében szereplõ elõírásokat nem kell figyelembe venni.
(6) Az (1) bekezdésben megjelölt ideiglenes műsorszolgáltatási idõ nem hosszabbítható meg.

VISSZA
Mága Zoltántól vehetett át díjat Leslie Mandoki

Mága Zoltántól vehetett át díjat Leslie Mandoki

Félholtra vert egy 85 éves férfit egy kiskunhalasi testvérpár, négyszázezret zsákmányoltak tőle

Félholtra vert egy 85 éves férfit egy kiskunhalasi testvérpár, négyszázezret zsákmányoltak tőle

Macron is beleszállt Elon Muskba, azzal vádolja, közvetlenül beavatkozik választásokba

Macron is beleszállt Elon Muskba, azzal vádolja, közvetlenül beavatkozik választásokba

Hétfőig közlekedett volna a MÁV fénymozdonya, de szombaton elromlott

Hétfőig közlekedett volna a MÁV fénymozdonya, de szombaton elromlott