VII. FEJEZET
MŰSORELOSZTÓ RENDSZER ÁLTAL TÖRTÉNŐ MŰSORSZOLGÁLTATÁS, ILLETVE MŰSORELOSZTÁS
115. § (1) Műsorszolgáltatás - ha az nem ütközik törvénybe vagy nemzetközi szerzõdésbe - vezetékes műsorelosztó távközlõ hálózattal vagy műsorelosztó rádiótávközlõ eszközzel is végezhetõ.
(2) Az (1) bekezdés szerinti műsorszolgáltatás az e célra rendszeresített nyilvántartásba vétel után kezdhetõ meg.
(3) A törvény hatálybalépésekor már működõ műsorelosztó a Testület megalakulását követõ harminc napon belül, a tevékenységét késõbb kezdõ műsorelosztó, a tevékenység megkezdése elõtt harminc nappal köteles a Testületnek bejelenteni
a) a műsorelosztó nevét, lakcímét (székhelyét, telephelyét), cégnyilvántartási vagy hatósági nyilvántartási számát,
b) annak a büntetlen elõéletű személynek a nevét és lakcímét, aki a sajtójogi, valamint az e törvény szerinti felelõsséget viseli a műsorelosztó tevékenységért,
c) a műsorelosztó vállalkozás társasági szerzõdését, illetve alapító okiratát, esetleges módosításaival együtt,
d) a műsorelosztó, illetve az üzemeltetésre feljogosított vállalkozás (a továbbiakban együtt: üzemben tartó) nyilatkozatát arról, hogy milyen nagyságú részesedése van magyar napilapot vagy hetilapot kiadó, lapterjesztõ, továbbá magyarországi műsorszolgáltatást végzõ, illetve magyarországi műsorszolgáltatási jogosultságot igénylõ vállalkozásban,
e) a tervezett műsorelosztás vételkörzetét,
f) a műsorelosztáshoz csatlakoztatott háztartások számát.
(4) Műsorelosztó vállalkozás vételkörzete nem haladhatja meg a körzeti műsorszolgáltatás e törvényben megszabott legmagasabb mértékének egyharmadát.
(5) A (3) bekezdés szerinti bejelentés nem mentesít más jogszabályokban elõírt engedélyek megszerzése alól.
(6) A bejelentésben közölt adatok változása esetén a (3) bekezdés a)-e) pontjaiban foglaltakat harminc napon belül, az f) pontban foglaltakat a tárgyévet követõ év február 1-jéig kell bejelenteni.
(7) Törölni kell a nyilvántartásból a műsorelosztót, ha
a) bejelentette a műsorelosztás megszüntetését,
b) tevékenységét tizenkét hónapon belül legfeljebb összesen hatvan napon át folytatta,
c) nem tett eleget az (5)-(6) bekezdésben foglalt kötelezettségnek,
d) bejelentés nélkül osztott el műsorszolgáltatást,
e) nem tett eleget a Testület műsorszolgáltatás elosztásának szüneteltetésére vonatkozó, nemzetközi szerzõdésen alapuló felszólításának.
(8) A műsorelosztó rendszerek műszaki szabványait a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter rendeletben szabályozza. A szabályozást úgy kell kialakítani, hogy az újonnan kiépülõ rendszerek, illetve a már meglévõ rendszerek további kiépítése megfeleljen a korszerű adatátvitel követelményeinek. Műsorelosztó rendszerek építése esetén a rendelet hatálybalépésétõl, már meglévõ rendszerek esetében pedig az átépítést 2003. január 1-jétõl kell érvényesíteni. Olyan már kiépített műsorelosztó rendszereknél, amelyeknek gerinchálózata nem felel meg a rendeletben szabályozottaknak, a további lakossági csatlakozások kiépítésénél a rendeletben foglaltakat ugyancsak 2003. január 1-jétõl kell érvényesíteni.
116. § (1) Az üzemben tartó - ha ez nem ütközik törvénybe vagy nemzetközi szerzõdésbe - nyilvántartásba vétel alapján jogosult elosztani bármely magyarországi vagy külföldi műsorszolgáltatást.
(2) Magyarországi vagy külföldi műsorszolgáltató műsorának elosztásához, az elosztás megkezdése elõtt harminc nappal a Testületnek be kell jelenteni:
a) az elosztani kívánt magyarországi vagy külföldi műsorszolgáltató műsorának állandó megnevezését, a műsorszolgáltató azonosítását lehetõvé tevõ egyéb adatokat,
b) a műsorszolgáltatóval kötött szerzõdést vagy a műsorelosztási jogosultság egyéb igazolását, és/vagy azokat az adatokat, amelyek igazolják, hogy a szerzõi jogok és a szerzõi jogokkal szomszédos jogok védelmére szükséges lépéseket a műsorelosztó megtette,
c) az egyes műsorszolgáltatások műsorelosztó rendszeren belüli elhelyezésének műszaki adatait,
d) az egyes műsorszolgáltatások különbözõ díjú szolgáltatási csomagokban való elhelyezését.
(3) Az üzemben tartó február 1-jéig köteles bejelenteni az egyes műsorszolgáltatások vételébe az elõzõ év december 31-éig bekapcsolódott háztartások számát.
(4) Ha a bejelentés tudomásulvételét a Testület hatvan napon belül nem tagadta meg, a bejelentést nyilvántartásba vettnek kell tekinteni.
(5) A Testület a nyilvántartásba vételt akkor tagadhatja meg, ha
a) a műsorszolgáltatás tervezett elosztása e törvénybe vagy a Magyar Köztársaság nemzetközi kötelezettségvállalásába ütközik,
b) a (2) bekezdés szerinti adatok - hiánypótlásra történõ felszólítás után - nem állnak rendelkezésre.
(6) A Testület a nyilvántartott adatokról harmadik személynek a személyes adatok védelmérõl és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvényben foglaltak szerint adhat tájékoztatást. A Testület a nyilvántartás alapján statisztikai célra a műsorszolgáltató és a műsorelosztó hálózatot üzemben tartó személyének azonosítására alkalmas adatot nem szolgáltathat. A műsorelosztó által elosztott műsorok műsorszolgáltatói számára, kérésükre, a Testület a (2) bekezdésben foglalt, rájuk vonatkozó adatokat rendelkezésre bocsátja.
117. § (1) 1996. július 1-jétõl az üzemben tartó köteles rendszere révén elosztani a közszolgálati műsorszolgáltató valamennyi műsorát, amennyiben ezek vételkörzete kiterjed az adott fejállomásra. Ezeket a műsorokat alapszolgáltatásként kell elosztani és ezekért a műsorszolgáltatásokért többletdíjat az elõfizetõtõl nem lehet kérni.
(2) Az elosztás valamennyi közszolgálati műsorszolgáltató számára díjmentes és a közszolgálati műsorszolgáltató sem követelhet műsorai elosztásáért az üzemben tartótól ellenszolgáltatást.
(3) Az üzemben tartó és a műsorszolgáltató között létrejött szerzõdés nem tartalmazhat olyan kikötést, amely kizárja azt, hogy az üzemben tartó valamely műsorszolgáltatóval szerzõdést kössön.
(4) Az üzemben tartó szerzõdéses megállapodást köthet bármely műsorszolgáltatóval, amelyben vállalja, hogy a műsorért a műsorelosztó rendszer elõfizetõitõl a műsorszolgáltató részére díjat szed.
118. § (1) Nem lehet elosztani olyan műsorszolgáltatást, amely sérti a 3. § (2)-(3) bekezdésében, valamint az 5. § (4) bekezdésében foglaltakat.
(2) A kizárólag műsorelosztó rendszeren működõ műsorszolgáltatások, illetve műholdas távközlési rendszeren terjesztett szakosított műsorszolgáltatások esetében az egy üzemeltetõhöz tartozó műsorelosztó rendszeren azonos műsorszolgáltatóhoz tartozó műsorszolgáltatások száma nem haladhatja meg a műsorelosztó rendszerben szétosztott műsorszolgáltatások húsz százalékát.
(3) A műsorelosztót - kapacitásának legalább tíz százalékáig, de legfeljebb három műsorszolgáltatóig - a helyi műsorszolgáltatók szerzõdéses ajánlatára - különös tekintettel a helyi közműsor-szolgáltatóra vagy helyi nem nyereségérdekelt műsorszolgáltatóra - szerzõdéskötési kötelezettség terheli.
(4) A műsorelosztót - kapacitása további tíz százalékáig, de legfeljebb három műsorszolgáltatóig - a magyarországi körzeti vagy országos műsorszolgáltató szerzõdéses ajánlatára szerzõdéskötési kötelezettség terheli.
(5) A (3)-(4) bekezdés szerinti szerzõdéskötési kötelezettség csak olyan műsorszolgáltató irányába áll fenn, amelynek napi műsorideje a négy órát eléri.
(6) Amennyiben a (3) és (4) bekezdés szerinti szerzõdés az ajánlattételtõl számított harminc napon belül nem jön létre, a műsorszolgáltató jogosult a Testülethez fordulni a szerzõdés létrehozása érdekében. A Testület a szerzõdés díjra vonatkozó részét a piaci feltételeknek megfelelõen határozza meg, tekintet nélkül a 117. § (4) és a 119. § (4) bekezdésére.
(7) A (3) és (4) bekezdésben jelzett kötelezettség teljesítése tekintetében a saját műsorszolgáltatás nem vehetõ figyelembe.
119. § (1) Nem tekinthetõ műsorszolgáltatónak az üzemben tartó, ha a műsorszolgáltatás elosztását egyidejűleg, a műsor változtatása nélkül végzi, feltéve, hogy a Testülethez címzett bejelentése alapján vezetékes műsorelosztóként vették nyilvántartásba.
(2) Nem tekintendõ műsorszolgáltatónak az, aki a külföldi műsorszolgáltatótól átvett műsor egyidejű, változtatás nélküli elosztása során az átvett műsor reklámcélú felhasználásra szolgáló idõrészében - e törvény reklám-elõírásainak megtartása mellett - saját reklámot szolgáltat.
(3) A műsorelosztó elkülönítetten kezeli a műsorszolgáltató szolgáltatásáért járó díjat, illetve a rendszer működtetéséért felszámított összeget.
(4) A vezetékes műsorelosztó távközlõ rendszer tulajdonosa vagy üzemben tartója az egyes műsorcsatornák működtetéséért csak az elõfizetõktõl szedhet üzemeltetési díjat. Ez alól kivételt képez, ha a műsorszolgáltató a távközlési tevékenységéért ellenszolgáltatást fizethet azzal, hogy ilyen esetben az adott műsorszolgáltatási csomag díja nem változhat.
(5) Rádió távközlõ műsorelosztó rendszer üzemben tartója a műsorszolgáltatótól a távközlési tevékenységéért ellenszolgáltatást kérhet - kivéve a közszolgálati műsorszolgáltatókat -, míg a csatornák vételéért távközlési szolgáltatási díjat a rendszer elõfizetõitõl szedhet.
120. § (1) Az üzemben tartó a díjazás összegére tekintettel eltérõ műsorcsoportokat alakíthat ki.
(2) Az üzemben tartók elosztásból származó reklámbevételeiket kötelesek folyamatosan elkülönítetten vezetni, és arról minden év március 1-jéig a Testület részére havi bontásban tájékoztatót küldeni. A Testület ellenõrzései alkalmával jogosult a nyilvántartást ellenõrizni.
121. § (1) A korlátozott - nemzeti frekvenciagazdálkodás hatálya alá esõ - műsorelosztó rendszernek minõsülõ rádió távközlõ műsorelosztó rendszeren működõ műsorszolgáltatásokra a műsorszolgáltatási szerzõdésre vonatkozó rendelkezések irányadók.
(2) A nem korlátozott, rádió távközlõ műsorelosztó rendszeren működõ műsorszolgáltatásra a vezetékes műsorelosztó rendszereken végzett műsorszolgáltatásokra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Az eredeti célját tekintve műsorszétosztásra szolgáló, de közvetlen vétel útján műsorelosztást is megvalósító rendszerre e törvény szempontjából a vezetékes műsorelosztó rendszerre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
(3) A műsorelosztás részletes szabályairól külön törvényt kell alkotni.
VISSZA
(2) Az (1) bekezdés szerinti műsorszolgáltatás az e célra rendszeresített nyilvántartásba vétel után kezdhetõ meg.
(3) A törvény hatálybalépésekor már működõ műsorelosztó a Testület megalakulását követõ harminc napon belül, a tevékenységét késõbb kezdõ műsorelosztó, a tevékenység megkezdése elõtt harminc nappal köteles a Testületnek bejelenteni
a) a műsorelosztó nevét, lakcímét (székhelyét, telephelyét), cégnyilvántartási vagy hatósági nyilvántartási számát,
b) annak a büntetlen elõéletű személynek a nevét és lakcímét, aki a sajtójogi, valamint az e törvény szerinti felelõsséget viseli a műsorelosztó tevékenységért,
c) a műsorelosztó vállalkozás társasági szerzõdését, illetve alapító okiratát, esetleges módosításaival együtt,
d) a műsorelosztó, illetve az üzemeltetésre feljogosított vállalkozás (a továbbiakban együtt: üzemben tartó) nyilatkozatát arról, hogy milyen nagyságú részesedése van magyar napilapot vagy hetilapot kiadó, lapterjesztõ, továbbá magyarországi műsorszolgáltatást végzõ, illetve magyarországi műsorszolgáltatási jogosultságot igénylõ vállalkozásban,
e) a tervezett műsorelosztás vételkörzetét,
f) a műsorelosztáshoz csatlakoztatott háztartások számát.
(4) Műsorelosztó vállalkozás vételkörzete nem haladhatja meg a körzeti műsorszolgáltatás e törvényben megszabott legmagasabb mértékének egyharmadát.
(5) A (3) bekezdés szerinti bejelentés nem mentesít más jogszabályokban elõírt engedélyek megszerzése alól.
(6) A bejelentésben közölt adatok változása esetén a (3) bekezdés a)-e) pontjaiban foglaltakat harminc napon belül, az f) pontban foglaltakat a tárgyévet követõ év február 1-jéig kell bejelenteni.
(7) Törölni kell a nyilvántartásból a műsorelosztót, ha
a) bejelentette a műsorelosztás megszüntetését,
b) tevékenységét tizenkét hónapon belül legfeljebb összesen hatvan napon át folytatta,
c) nem tett eleget az (5)-(6) bekezdésben foglalt kötelezettségnek,
d) bejelentés nélkül osztott el műsorszolgáltatást,
e) nem tett eleget a Testület műsorszolgáltatás elosztásának szüneteltetésére vonatkozó, nemzetközi szerzõdésen alapuló felszólításának.
(8) A műsorelosztó rendszerek műszaki szabványait a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter rendeletben szabályozza. A szabályozást úgy kell kialakítani, hogy az újonnan kiépülõ rendszerek, illetve a már meglévõ rendszerek további kiépítése megfeleljen a korszerű adatátvitel követelményeinek. Műsorelosztó rendszerek építése esetén a rendelet hatálybalépésétõl, már meglévõ rendszerek esetében pedig az átépítést 2003. január 1-jétõl kell érvényesíteni. Olyan már kiépített műsorelosztó rendszereknél, amelyeknek gerinchálózata nem felel meg a rendeletben szabályozottaknak, a további lakossági csatlakozások kiépítésénél a rendeletben foglaltakat ugyancsak 2003. január 1-jétõl kell érvényesíteni.
116. § (1) Az üzemben tartó - ha ez nem ütközik törvénybe vagy nemzetközi szerzõdésbe - nyilvántartásba vétel alapján jogosult elosztani bármely magyarországi vagy külföldi műsorszolgáltatást.
(2) Magyarországi vagy külföldi műsorszolgáltató műsorának elosztásához, az elosztás megkezdése elõtt harminc nappal a Testületnek be kell jelenteni:
a) az elosztani kívánt magyarországi vagy külföldi műsorszolgáltató műsorának állandó megnevezését, a műsorszolgáltató azonosítását lehetõvé tevõ egyéb adatokat,
b) a műsorszolgáltatóval kötött szerzõdést vagy a műsorelosztási jogosultság egyéb igazolását, és/vagy azokat az adatokat, amelyek igazolják, hogy a szerzõi jogok és a szerzõi jogokkal szomszédos jogok védelmére szükséges lépéseket a műsorelosztó megtette,
c) az egyes műsorszolgáltatások műsorelosztó rendszeren belüli elhelyezésének műszaki adatait,
d) az egyes műsorszolgáltatások különbözõ díjú szolgáltatási csomagokban való elhelyezését.
(3) Az üzemben tartó február 1-jéig köteles bejelenteni az egyes műsorszolgáltatások vételébe az elõzõ év december 31-éig bekapcsolódott háztartások számát.
(4) Ha a bejelentés tudomásulvételét a Testület hatvan napon belül nem tagadta meg, a bejelentést nyilvántartásba vettnek kell tekinteni.
(5) A Testület a nyilvántartásba vételt akkor tagadhatja meg, ha
a) a műsorszolgáltatás tervezett elosztása e törvénybe vagy a Magyar Köztársaság nemzetközi kötelezettségvállalásába ütközik,
b) a (2) bekezdés szerinti adatok - hiánypótlásra történõ felszólítás után - nem állnak rendelkezésre.
(6) A Testület a nyilvántartott adatokról harmadik személynek a személyes adatok védelmérõl és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvényben foglaltak szerint adhat tájékoztatást. A Testület a nyilvántartás alapján statisztikai célra a műsorszolgáltató és a műsorelosztó hálózatot üzemben tartó személyének azonosítására alkalmas adatot nem szolgáltathat. A műsorelosztó által elosztott műsorok műsorszolgáltatói számára, kérésükre, a Testület a (2) bekezdésben foglalt, rájuk vonatkozó adatokat rendelkezésre bocsátja.
117. § (1) 1996. július 1-jétõl az üzemben tartó köteles rendszere révén elosztani a közszolgálati műsorszolgáltató valamennyi műsorát, amennyiben ezek vételkörzete kiterjed az adott fejállomásra. Ezeket a műsorokat alapszolgáltatásként kell elosztani és ezekért a műsorszolgáltatásokért többletdíjat az elõfizetõtõl nem lehet kérni.
(2) Az elosztás valamennyi közszolgálati műsorszolgáltató számára díjmentes és a közszolgálati műsorszolgáltató sem követelhet műsorai elosztásáért az üzemben tartótól ellenszolgáltatást.
(3) Az üzemben tartó és a műsorszolgáltató között létrejött szerzõdés nem tartalmazhat olyan kikötést, amely kizárja azt, hogy az üzemben tartó valamely műsorszolgáltatóval szerzõdést kössön.
(4) Az üzemben tartó szerzõdéses megállapodást köthet bármely műsorszolgáltatóval, amelyben vállalja, hogy a műsorért a műsorelosztó rendszer elõfizetõitõl a műsorszolgáltató részére díjat szed.
118. § (1) Nem lehet elosztani olyan műsorszolgáltatást, amely sérti a 3. § (2)-(3) bekezdésében, valamint az 5. § (4) bekezdésében foglaltakat.
(2) A kizárólag műsorelosztó rendszeren működõ műsorszolgáltatások, illetve műholdas távközlési rendszeren terjesztett szakosított műsorszolgáltatások esetében az egy üzemeltetõhöz tartozó műsorelosztó rendszeren azonos műsorszolgáltatóhoz tartozó műsorszolgáltatások száma nem haladhatja meg a műsorelosztó rendszerben szétosztott műsorszolgáltatások húsz százalékát.
(3) A műsorelosztót - kapacitásának legalább tíz százalékáig, de legfeljebb három műsorszolgáltatóig - a helyi műsorszolgáltatók szerzõdéses ajánlatára - különös tekintettel a helyi közműsor-szolgáltatóra vagy helyi nem nyereségérdekelt műsorszolgáltatóra - szerzõdéskötési kötelezettség terheli.
(4) A műsorelosztót - kapacitása további tíz százalékáig, de legfeljebb három műsorszolgáltatóig - a magyarországi körzeti vagy országos műsorszolgáltató szerzõdéses ajánlatára szerzõdéskötési kötelezettség terheli.
(5) A (3)-(4) bekezdés szerinti szerzõdéskötési kötelezettség csak olyan műsorszolgáltató irányába áll fenn, amelynek napi műsorideje a négy órát eléri.
(6) Amennyiben a (3) és (4) bekezdés szerinti szerzõdés az ajánlattételtõl számított harminc napon belül nem jön létre, a műsorszolgáltató jogosult a Testülethez fordulni a szerzõdés létrehozása érdekében. A Testület a szerzõdés díjra vonatkozó részét a piaci feltételeknek megfelelõen határozza meg, tekintet nélkül a 117. § (4) és a 119. § (4) bekezdésére.
(7) A (3) és (4) bekezdésben jelzett kötelezettség teljesítése tekintetében a saját műsorszolgáltatás nem vehetõ figyelembe.
119. § (1) Nem tekinthetõ műsorszolgáltatónak az üzemben tartó, ha a műsorszolgáltatás elosztását egyidejűleg, a műsor változtatása nélkül végzi, feltéve, hogy a Testülethez címzett bejelentése alapján vezetékes műsorelosztóként vették nyilvántartásba.
(2) Nem tekintendõ műsorszolgáltatónak az, aki a külföldi műsorszolgáltatótól átvett műsor egyidejű, változtatás nélküli elosztása során az átvett műsor reklámcélú felhasználásra szolgáló idõrészében - e törvény reklám-elõírásainak megtartása mellett - saját reklámot szolgáltat.
(3) A műsorelosztó elkülönítetten kezeli a műsorszolgáltató szolgáltatásáért járó díjat, illetve a rendszer működtetéséért felszámított összeget.
(4) A vezetékes műsorelosztó távközlõ rendszer tulajdonosa vagy üzemben tartója az egyes műsorcsatornák működtetéséért csak az elõfizetõktõl szedhet üzemeltetési díjat. Ez alól kivételt képez, ha a műsorszolgáltató a távközlési tevékenységéért ellenszolgáltatást fizethet azzal, hogy ilyen esetben az adott műsorszolgáltatási csomag díja nem változhat.
(5) Rádió távközlõ műsorelosztó rendszer üzemben tartója a műsorszolgáltatótól a távközlési tevékenységéért ellenszolgáltatást kérhet - kivéve a közszolgálati műsorszolgáltatókat -, míg a csatornák vételéért távközlési szolgáltatási díjat a rendszer elõfizetõitõl szedhet.
120. § (1) Az üzemben tartó a díjazás összegére tekintettel eltérõ műsorcsoportokat alakíthat ki.
(2) Az üzemben tartók elosztásból származó reklámbevételeiket kötelesek folyamatosan elkülönítetten vezetni, és arról minden év március 1-jéig a Testület részére havi bontásban tájékoztatót küldeni. A Testület ellenõrzései alkalmával jogosult a nyilvántartást ellenõrizni.
121. § (1) A korlátozott - nemzeti frekvenciagazdálkodás hatálya alá esõ - műsorelosztó rendszernek minõsülõ rádió távközlõ műsorelosztó rendszeren működõ műsorszolgáltatásokra a műsorszolgáltatási szerzõdésre vonatkozó rendelkezések irányadók.
(2) A nem korlátozott, rádió távközlõ műsorelosztó rendszeren működõ műsorszolgáltatásra a vezetékes műsorelosztó rendszereken végzett műsorszolgáltatásokra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Az eredeti célját tekintve műsorszétosztásra szolgáló, de közvetlen vétel útján műsorelosztást is megvalósító rendszerre e törvény szempontjából a vezetékes műsorelosztó rendszerre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
(3) A műsorelosztás részletes szabályairól külön törvényt kell alkotni.
VISSZA