szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Ítélőtábla példátlan esetként észlelve és kirívóan súlyosnak minősítve a Tilos Rádió 2003 decemberi magatartását úgy foglalt állást: az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) jogszerűen döntött a műsorszolgáltatás harminc napos felfüggesztéséről.

A Fővárosi Ítélőtábla a fellebbezés körében másodfokon az ORTT-vel és az első fokon eljáró bírósággal egyező álláspontra helyezkedett: a média világában példátlan esetként észlelte a rádió "magatartásait", amelyek kirívóan súlyosnak minősültek -közölte Mateidesz Ilona, az ítélőtábla közigazgatási kollégiumának vezetője.

Az ORTT a Tilos Rádió műsorszolgáltatási jogosultságát egyes, 2003 decemberi műsorokban elhangzott keresztényellenes kijelentések miatt függesztette fel. A médiumot emellett hat hónapra kizárták a Műsorszolgáltatási Alap támogatásából és "utolsó figyelmeztetésben" részesítették.

A Tilos Rádióban az egyik műsorvezető 2003. december 24-én azt mondta: "kiirtanám az összes keresztényt". December 9-én a Jobbik nevű politikai párt által felállított köztéri fakeresztekről szólva a rádióban az hangzott el: "mennyivel keresztényibb cselekedet lett volna ezeket a fákat fölaprítani, fölhasogatni, és szétosztani a szegény emberek között".

Tíz nappal később, december 19-én a Honthy és Hanna című műsorban Jézus születéséről beszélgettek a Tilos Rádióban, amelynek adásában azt mondták: "... mert hát akárhogy is vesszük, magyarázzuk, Krisztus egy fattyú" - közölte korábban az ORTT.

Mateidesz Ilona az ügy előzményeként elmondta: az ORTT a határozatában azt állapította meg, hogy a rádió 2003. december 9-én, 19-én és 24-én súlyosan megsértette a médiatörvényt, amely egyebek között kimondja: a műsorszolgáltatás nem irányulhat semmilyen kisebbség vagy többség nyílt vagy burkolt megsértésére, kirekesztésére.

A Fővárosi Bíróság a rádió keresetére első fokon arra a megállapításra jutott: a támogatásból történő kizárás nem felel meg a médiatörvény rendelkezéseinek, ugyanakkor az ORTT határozatát egyéb tekintetben jogszerűnek minősítette.

A Tilos Rádió időközben öt napra megszüntette a műsorszolgáltatást, majd miután a bíróság eleget tett a végrehajtás felfüggesztésére irányuló kérésének, folytatta a sugárzást. Mivel az ORTT nem fellebbezte meg az első fokú bíróság ítéletét, a műsorszolgáltatási alapból való támogatás kizárásával kapcsolatban hozott rendelkezés jogerőre emelkedett. A rádió viszont megtámadta az első fokú bírósági ítéletet, továbbra is sérelmezte a harminc napos felfüggesztést; úgy vélte, nem indokolt a törvényben meghatározott maximális időtartam.

Az ítélőtábla kiemelte, hogy az ORTT nem a legsúlyosabb büntetést alkalmazta a rádióval szemben, mert akár a műsorszolgáltatási szerződés felmondása is lehetséges lett volna, az ez irányú érvelés tehát nem gyöngítheti a határozatot. A Fővárosi Ítélőtábla döntése ellen nincs mód fellebbezésre. Mateidesz Ilona elmondta, hogy a Tilos Rádiónak a műsorszolgáltatás felfüggesztésére vonatkozó határozatot annak kézhezvétele után azonnal végre kell hajtania, a közigazgatási határozat, az ORTT-határozat ugyanis azonnali végrehajtást írt elő.

Mivel a rádió 2004 januárjában öt napra már felfüggesztette a műsorszórást, még huszonöt napra kell ugyanezt tennie. A szerdai ítéletet 30 napon belül kell írásba foglalni. A rádióval az első fokú bíróság közli majd a határozatot.

Hét nap

TILOS-FEJLEMÉNYEK

A Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletében jóváhagyta az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) döntését, amellyel a...

A pókselyem erős és gyógyít – most már laborban is létre tudják hozni

A pókselyem erős és gyógyít – most már laborban is létre tudják hozni

Szalmonellával fertőzött hajdinalisztet találtak az Aldinál

Szalmonellával fertőzött hajdinalisztet találtak az Aldinál

Már több, mint 70 ezer villanyautó van Magyarországon

Már több, mint 70 ezer villanyautó van Magyarországon

Így dolgozott a New Orleans-i terrorista: okosszemüveget viselt, azzal derítette fel a terepet is

Így dolgozott a New Orleans-i terrorista: okosszemüveget viselt, azzal derítette fel a terepet is