Tetszett a cikk?

A napjaink médiája leginkább a "gazdag" országokra koncentrál, a világ többi része csak az őket érintő események miatt kerül a hírekbe. Hol vagyunk e térképen mi, magyarok, és megváltozhat-e ez a gyakorlat - többek között erről faggatta újonnan indult Médiablogunk szerzője Ethan Zuckermant, aki egy híreloszlást mutató világtérképet hozott létre.

Vajon milyen ember lehet egy olyan nagy internetes cég, mint a Tripod főmérnöke, vagy a Lycos üzletfejlesztésért felelős elnökhelyettese? Zuckermant - aki korábban egyebek közt ezeket a pozíciókat is betöltötte - látva az ember újra rádöbben, ideje elfelejteni valamennyi előítéletét.

Ma már nem valamelyik cégszékház elnökségi szintjén trónol, hanem a Berkman Center of Media & Law kutatójaként többek közt a „civil tartalomszolgáltatással”, az új kommunikációs technológiának a fejlődő országokra gyakorolt hatásával foglalkozik.

Kutató? Vagy valami száraz figura, egy elborult értelmiségi? Személyes honlapján az oldalt látható a kép fogadja a látogatót, ezzel a képaláírással: „A jobboldalt, ott, az vagyok én”. Ethan - lehetetlen nem a keresztnevén szólítani - a napokban a Nyílt Társadalom Intézet (OSI) archívumában járt (velük a digitális demokrácia programban működik együtt), ahol előadása után beszélgettünk vele.

GAP - rések a hírek eloszlásában

A rendszeres hírfogyasztók jól tudják, hogy a média tulajdonképpen csak egy korlátozott területre, leginkább a „gazdag” országokra koncentrál. A világ többi része leginkább csak az őket érintő események miatt kerül a hírekbe. Ethan a Berkman Center támogatásával létrehozott GAP projekt keretei között rendszeresen frissülő világtérképet hozott létre, ami pontosan mutatja a hírek eloszlását.

Médiablog
A 2005-ös Golden Blog verseny legjobb tematikus blogja a jövőben új néven, a hvg.hu berkein belül érhető el. Kíváncsi? Kattintson!
A GAP nem kommentál. A térképekkel, táblázatokkal, illetve az egyes országok népességének, nemzeti jövedelmének és a világsajtóban megjelenő hírek összevetésével amúgy is mindent elmond. „Fontos megérteni, hogy a „mainstream” (kereskedelmi) média azzal foglalkozik, ami szerinte a közönségét érdekli. Ennek gazdasági és politikai okai vannak. A médiából azokat a gazdasági és politikai folyamatokat, történéseket akarják megismerni, amik közvetlenül befolyásolják a te gazdasági, politikai környezetedet. Ebbe nem (vagy csak igen ritkán) tartozik bele Afrika. Ez a „mainstream” média gyengéje - ugyanakkor erőssége is” – mutat rá Zuckerman.

A hagyományos média egyoldalúsága ellenére – elvileg - semmi akadálya annak, hogy ezt a felborult egyensúlyt helyrebillentse az „alternatív média”. Ha azonban – ahogy Ethan rámutatott - megnézzük a legnépszerűbb blogokat felsorakoztató Technorati 100 listát, láthatjuk, hogy a „harmadik világ” itt sem jut szóhoz.

Bloggerek – fehér krém (Oldaltörés)

A Reuters hírügynökség híreinek eloszlása 2005.
november 14-én
.„A bloggerek közösségét ma nagyrészt jómódú, fehér európai és amerikai technokraták alkotják.

Nincs egyetlen fejlődő országból származó, „A-listás bloggerünk” sem, de a „fejlett” országok bloggerei között sem találkoztam olyannal, aki rendszeresen foglalkozott volna a fejlődő országok problémáival.

Azok a kérdések, amik kívül esnek a blogot író emberek közvetlen tapasztalatain, érdekeltségi körén, sajátos módon még nehezebben válnak beszédtémává a blogoszférában (a bloggerek és blogolvasók közösségében), mint a hagyományos médiában.”


Lehetne most digitális szakadékról, az információkhoz hozzáférők és a hozzáférés lehetőségével (eszközeivel) sem bírók közti egyre nagyobb távolságról írni, de Zuckerman szerint ennél jóval többről van szó.

Amikor digitális megosztottságról beszélünk, valójában többféle szakadékról van szó. Az utolsó 5-6 évben főképp Afrikában dolgoztam. Ott a szakadékot nem csak az internethez való hozzáférés, hanem az elektromos árammal való ellátottság jelenti. Aztán ott vannak a nyelvi korlátok. Ha nem beszélsz jól angolul, eleve behatároltak a lehetőségeid. Vagy a relevancia kérdése. Ha az interneten léteznek olyan információk, amik hasznosak egy ghánai farmer mindennapi életében, munkájában, de ő nem éri el azokat, akkor megint csak ott a digitális szakadék.”

Egymásba érő szakadékok

„Ha megpróbálunk beszélgetést kezdeményezni különböző országokból, különböző környezetből származó emberekkel, egyszerre sokfajta megosztottsággal – technológiai, nyelvi, gazdasági, kulturális - szembesülünk. Ezek közül egyesek - leginkább a technikai jellegűek – elég könnyen megoldhatók, de ha valódi globális párbeszédet akarunk kialakítani, valamennyi kérdésre egyszerre kell megoldást találnunk” – véli Zuckerman.

Ezzel választ is kaptunk rá, mit keres a hajdani főmérnök Soros György Nyílt Társadalom Intézetében. "Elég a blogoszférára gondolni. A főképp amerikai, fehér, jómódú, számítógépőrültek (geek) beszélgetésébe hogyan tudna bekapcsolódni egy angolul nem beszélő kínai, afrikai vagy arab ember?”… Léteznek olyan, különböző társadalmi-gazdasági helyzetben levő, különböző nézőpontokat képviselő emberek, akik kapcsolatba kerültek az újfajta kommunikációs közeggel. Mégsem találni meg azokat, akik nem híresek, ismertek. A kérdés az, hogyan lehet felerősíteni ezeket a véleményeket? Hogyan lehet ezeket az embereket bekapcsolni egy globális beszélgetésbe?

Globális hangok (Oldaltörés)

Ethan nem csak kínos kérdéseket tesz fel, hanem megpróbál választ is találni rájuk. A vezetésével működő Global Voices Online szintén a Berkman Centerrel közösen működtetett, non-profit projekt. Lényege, hogy a világ különböző régióira koncentráló szerkesztők felkutatják, és egy helyre összegyűjtik a média által lefedetlenül hagyott fehér foltokról származó információkat. A Global Voices tartalmi gazdagsága, sokszínűsége lenyűgöző. Olvashatunk itt a nepáli gazdaságról, az etiópiai politikai feszültségekről vagy a dél-ázsiai gasztronómiáról. Minden értéke és izgalmassága ellenére azonban a Global Voices lehetőségei is erősen korlátozottak. Lehet, hogy ez egy újabb elit játszótere?

„Sokszor elhangzik a vád, hogy Afrikát vagy bármelyik fejlődő régiót egy szűk, külföldi iskolákat végzett, az amerikai vagy európai kultúrában otthonosan mozgó elit képviseli. Valójában a kultúrák sokkal erősebben kötődnek egymáshoz, mint gondolnánk. Afrikában például meglepően sok családnak van olyan tagja, aki egy ideig külföldön tanult, vagy dolgozott. Lényegében Afrikában is ugyanazok a folyamatok figyelhetők meg, mint amit néhány éve az Egyesült Államokban láthattunk. Először csak az informatikusok, a „geek” réteg blogolt, aztán elkezdtek érdeklődni utána a politikusok, az újságírók, az üzletemberek. Ma Afrikában még csak a megszállottak blogolnak, de idővel egyre többen kapcsolódnak majd be. Valószínűleg az egyetemistáké lesz majd a vezető szerep, hiszen ők ahhoz a vezető réteghez tartoznak, akik a leginkább képesek átugrani a legtöbb említett szakadékot. Ha arról beszélünk, hogy ez a médium mikor közvetíti majd az átlagemberek véleményét, akkor azt kell mondanom, hogy itt még a technológia és a hozzáférés nagyon komoly fejlődésére van még szükség.”

A Global Voices egyelőre nem tartozik a nagy látogatottságú gyűjtőoldalak közé, Zuckerman szerint fontos lenne, hogy anyagaikra felfigyeljen a média. „A sajtó figyelme nélkül olyanok vagyunk, mint egy gitár erősítő nélkül” – mondja Ethan.

Blog, mint hírszűrő

Újra és újra a blogok és a hagyományos média kapcsolata kerül elő. Ethan is azt a nézetet osztja – erről előadásában is részletesen beszélt – hogy a blogszféra elsődleges szerepe nem az oknyomozó, tényfeltáró újságírás – ezt meg kell hagyni a mainsteam médiának, ahol erre megvan a kellő szakértelem, eszköz pénz – hanem az információk szűrése, újraelosztása. Mindez fordított irányban is érvényes. Ha a sajtó figyeli, miről beszélnek az emberek a blogoszférában, lehetősége van fontos témákat átvenni és a Nagy Média eszközeivel felerősíteni.

„Az én feladatom, hogy ’anyagot’ szállítsak a Technorati (a legismertebb blogkereső – rangsoroló szolgáltatás) számára. Ha a Technorati arra mutat rá, ki a legnépszerűbb, kire mutatnak más blogok linkjei, akkor én meg azt mondom meg, kinek kellene népszerűnek lennie, kire kellene sokat hivatkozni.” … ”Az újságírás tematikája ma rettentően beszűkült – itt a nagy alkalom, hogy valóban változtassanak, új beszédtémákat kezdeményezzenek”- hívja fel a figyelmet Ethan.

Magyarország helyzete (Oldaltörés)

További olvasmányok a témához
Ethan Zuckerman honlapja
Ethan Zuckerman blogja 
Ethan Zuckerman oldala a Berkman Center honlapján
Making Room for the Third World in the Second Superpower (esszé)
Interjú a Worlchanging portálon
Rádióinterjú az IT Conversations oldalán
A GAP projekt webhelye
A Global Voices projekt webhelye
A legújabb felmérések szerint 28 százalékos internet-hozzáférésével a magyar lakosság többsége a „túloldalon”, a leszakadottak között van, illetve a világ nagy hírforrásai számára - néhány kivételes pillanatot leszámítva - Magyarország is fehér folt. Bekerülhet-e Magyarország a bloggerek révén a nemzetközi híráramba?

Ez egy hatalmas probléma” - kezdi Ethan, amiből azonnal sejthetjük, hogy nem fog túlságosan biztatókat mondani. „Az olyan országok iránt, mint Magyarország leginkább akkor támad fel az érdeklődés, ha valamiért bekerül a nagy lapokba, tévéhíradókba. Ilyenkor sokan néznek körül, hogy lehet-e más hírforrásokat találni, léteznek-e Magyarországról tudósító - leginkább angol nyelvű – blogok. Egyébként egy barátom (Schneider Henrik – A szerk) Hungarian Accent címen nemrég indított angol nyelvű blogot, amiben magyar blogokat szemléz. Ennek ellenére nem valószínű, hogy egy magyar bloggerből lesz a következő Salam Pax (iraki blogger, aki helyszíni tudósításaival Bagdad bombázásakor került be a médiatörténetbe – A szerk.)

Valószínűbb, hogy vannak/lesznek olyan csoportok Európában, vagy az Egyesült Államokban, akik az afrikai, vagy dél-ázsiai országokra koncentráló társaikhoz hasonlóan Magyarországot kezdik el figyelni. Sok olyan, figyelemre méltó blog akad, ami ugyan soha nem fog bekerülni a Technocrati 100-as listára (még a top 1000-be sem), de sok fontos és okos gondolatot tartalmaz. Ahogy egyre több ilyen blog akad, az olyan gyűjtögetők, mint a Global Voices aktivistái is, egyre nagyobb figyelmet fognak fordítani rájuk.

A realitásokat ma még inkább az mutatja, hogy az Ethan Zuckermen előadásán résztvevő mintegy 30 OSI-aktivista között mindössze egyetlen blogger akadt.

A cikk szerzője a hvg.hu most indult Médiablogjának szerkesztője, Pécsi Ferenc

Aubrey Plaza elképzelhetetlen tragédiának nevezte férje, Jeff Baena halálát

Aubrey Plaza elképzelhetetlen tragédiának nevezte férje, Jeff Baena halálát

Kóborló emut videózott egy kutyasétáltató Szegeden

Kóborló emut videózott egy kutyasétáltató Szegeden

A Péterfy-kórházból tűnhetett el a férfi, aki leugrott a ferihegyi reptér galériájáról

A Péterfy-kórházból tűnhetett el a férfi, aki leugrott a ferihegyi reptér galériájáról

Itt a Sony első autója, kár, hogy 40 millió forint

Itt a Sony első autója, kár, hogy 40 millió forint