Agora, egy ígéretes történelmi kalandfim

Rég volt már a mozikban olyan ígéretes történelmi kalandfilm, amely igyekezett hűen visszaadni egy letűnt kor emlékeit. az Agora a hanyatló Római Birodalom vallási viszályoktól terhes Alexandriáját rekonstruálja - olvasható a Kultblogon.

  • hvg.hu hvg.hu
Agora, egy ígéretes történelmi kalandfim
A film remekül bemutatja azt a pezsgő és izgalmas kort, amelyben még teljes pompájukban álltak az emlékek. Alexandria a hellenizmus egyik fellegvára volt, az ókor tudását összegezni próbáló könyvtárával és a könyvtárat magába foglaló tudományos központtal, a Musaeummal. A kor és a szellem történetileg hitelesnek tűnő felidézése az Agora elsőszámú érdeme. Kifejezetten aktuális az Agora üzenete, több szempontból is. Egyrészt ráirányítja a figyelmet a vallási türelem kontra vallási ellentétek témakörre. Okosan rávilágít arra, hogy az igazi veszély nem maga a vallás, hanem a vallások felhasználása hatalmi célok elérésére. Nem arról van ugyanis szó, hogy a zsidók, a keresztények vagy az ősi Egyiptom hitvilága rendelkezik-e komolyabb érdemekkel, hanem arról, hogy ezek akár meg is férhettek volna egymás mellett. Részletekért és a filmelőzetes videó megtekintéséhez látogasson el a Kultblogra.
Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.