szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés kedden 195 igen szavazattal, 121 nem ellenében, 3 tartózkodással fogadta el az egyes szociális tárgyú törvények módosításáról szóló, korábban a köztársasági elnök által alá nem írt javaslatot. A törvénycsomagot a kormány változatlan formában terjesztette a Parlament elé, s a köztársasági elnöknek öt napon belül alá kell írnia.

Mádl Ferenc köztársasági elnök december 23-án megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a törvénycsomagot, mert álláspontja szerint annak életbelépése hátrányosan érintené azokat, akik egyházi szociális intézményben kívánják igénybe venni a szociális alapellátásokat. Az újra elfogadott törvényjavaslatot az alkotmány szerint az államfőnek öt napon belül alá kell írnia: a parlament által megszavazott törvényjavaslatot egy ízben küldheti vissza a képviselőknek.
Kósáné Kovács Magda (MSZP), a szociális és családügyi bizottság alelnöke a szociális törvénycsomag záróvitájában azt mondta: a kormánypártok nem kaptak pontos választ arra, hogy mi a baj a törvénnyel. Az ellenzéki politikusok által felvetett problémák jelentős részével - többek között az egyházak intézményalapítási jogával - a köztársasági elnök által vitatott paragrafusok nem foglalkoznak, s ha a köztársasági elnöknek alkotmányossági aggálya volt a törvénnyel kapcsolatban, úgy az alkotmánybírósághoz kellett volna küldenie a jogszabályt - vélte. Kósáné a kormánytöbbség nevében hangsúlyozta: a szociális alapellátás biztosítása az önkormányzatok kötelezettsége, az egyházakra kötelező feladatot kiróni "alkotmányellenes" lenne.
Szászfalvi László, a bizottság MDF-es elnöke szerint ezzel szemben a módosítás "kiszolgáltatott helyzetbe hozza" az egyházakat, és egyúttal precedenst teremt; a következő a közoktatás rendszerének megváltoztatása lesz - vélte. Surján László (Fidesz) szerint az Országgyűlés alkotmányellenes ügyrendi eljárás keretében tárgyalja újra a szociális törvényeket: semmilyen norma nem írja elő, hogy a köztársasági elnök által visszaküldött törvényt csak záróvita keretében, néhány paragrafusra korlátozódva lehessen tárgyalni - mondta. Az alapellátást végző intézmények gyakran nem csak egy településen, hanem kistérségeket átfogva végzik tevékenységüket, ezért nem lehet elvárni az intézményfenntartóktól, hogy néhány gondozott miatt több önkormányzattal kelljen szerződniük - jelentette ki az ellenzéki képviselő.
Az alkotmányügyi bizottság többségének véleményét tolmácsoló Wiener György (MSZP) kifejtette: álláspontjuk szerint az egyházak intézménylapítási joga nem sérül, a szerződéskötés illeszkedik a kötelező önkormányzati feladatok ellátásának rendszeréhez, s a módosítás garantálja az egyházi szolgáltatóknak, hogy a szerződés alapján megkapják az intézmény fenntartásához szükséges pénzt. Béki Gabriella (SZDSZ) kiemelte: a köztársasági elnök "szűkszavú" levele számos félreértésre alapot adott. A szociális intézményi ellátás finanszírozása nem szektorsemlegesen történik, azaz az egyházi fenntartók az alapnormatíva 147,7 százalékát kapják; a kiegészítő normatívát a kormány az elmúlt évhez képest 11,4 százalékponttal emelte, s ez minden eddigi emelésnél magasabb volt - jelentette ki. (MTI)
Korábban: Három egyház üdvözli a szociális törvénycsomag elutasítását

Egymás mellett ült az öt élő amerikai elnök Jimmy Carter gyászszertartásán

Egymás mellett ült az öt élő amerikai elnök Jimmy Carter gyászszertartásán

Két autó karambolozott, ketten meghaltak Nyíregyháza közelében

Két autó karambolozott, ketten meghaltak Nyíregyháza közelében

Focus-vendégkommentár: Az ukrajnai háború és Putyin mutatott rá, hogy a Nyugat nem tud varázsolni

Focus-vendégkommentár: Az ukrajnai háború és Putyin mutatott rá, hogy a Nyugat nem tud varázsolni

Elhagyta az országot a Sallai Nóra autóbalesetében érintett BMW tulajdonosa

Elhagyta az országot a Sallai Nóra autóbalesetében érintett BMW tulajdonosa