szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány a négy parlamenti frakció egyetértésével még hétfőn a Ház elé terjeszti azt a határozati javaslatot, amelynek értelmében Magyarország engedélyt ad arra, hogy területén vasúton és közúton, illetve légtérben áthaladhassanak a NATO-országok és a leendő tagállamok Törökország védelmének megerősítését szolgáló katonai szállítmányai.

A hétfői négypárti egyeztetésen a frakciók képviselőin kívül részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Kovács László külügyminiszter. Az ellenzéki frakciók azzal a feltétellel járultak hozzá az előterjesztés támogatásához, hogy az év végéig szóló engedély kizárólag a washingtoni szerződés negyedik cikkelyével összefüggő szállítmányokra vonatkozik. A javaslatot előbb a frakciók tárgyalják meg, majd még hétfőn - a házszabálytól eltérve - a parlament is dönt a kérdésben. A négypárti egyeztetésen a Fidesz javaslatára nem tárgyaltak arról, hogy az Irak elleni háborús készülődés során Magyarország engedélyezze-e az áthaladást az amerikai csapatoknak. Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének vezetője hangsúlyozta: ez ügyben fontos megvárni az ENSZ Biztonsági Tanácsának újabb határozatát.
Az Egyesült Államok azt kérte, hogy fegyveres erői személy- és teherszállításra igénybe vehessék az ország közútjait és vasútvonalait. Korábban felvetődött, hogy ha az amerikai kérés csak átvonulásra vonatkozik, elegendő a kormánydöntés, amennyiben viszont egy Magyarország területéről indított katonai akcióban való részvételre irányul, akkor minősített parlamenti szavazásra van szükség. Ennek kapcsán Juhász Ferenc megjegyezte: szakértők szerint nem lehet kizárni, hogy a Magyarország területén átszállítandó fegyveres erő egy esetleges Irak elleni akcióban is szerephez jut. Ezért szükséges parlamenti szavazás a kérdésben. Juhász Ferenc korábban jelezte azt is, hogy az amerikai kérés nem jelöli meg a köz- és vasúthasználat idejét. Az amerikai kérés támogatásához kétharmados többségre van szükség az Országgyűlésben.
Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum (MDF) parlamenti képviselőcsoportjának vezetője vasárnap elmondta: pártja részt vesz az egyeztetésen, és az amerikai felkérés tartalmának ismeretében dönt a házszabálytól való eltéréshez, illetve a Magyarország területén történő amerikai csapatmozgáshoz való hozzájárulásról.  Herényi hozzátette, hogy szerinte meglepő, hogy a magyar Országgyűléshez ez a kérés nem a szlovák megkereséssel egyidejűleg érkezett. A szlovák parlament már a múlt héten döntött arról, átengedi a közutak és a vasút használatát az amerikaiaknak.
Orbán Viktor volt miniszterelnök vasárnap Villányban a környékbeli polgári körök összejövetelén az iraki kérdésről szólva kifejtette: Magyarország sem vonhatja ki magát a nemzetközi közösség egységes akarata alól, ám ha ilyen egységes akaratról nem beszélhetünk, helyesebb várakozni. (MTI)

Népszavazást tartana Márki-Zay a hódmezővásárhelyi Rapcsák-szoborról

Népszavazást tartana Márki-Zay a hódmezővásárhelyi Rapcsák-szoborról

Eltelt majdnem egy év, és egyetlen kínai rendőr sem járőrözött még Magyarországon

Eltelt majdnem egy év, és egyetlen kínai rendőr sem járőrözött még Magyarországon

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött Örményország és az Egyesült Államok

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött Örményország és az Egyesült Államok

Biztonsági kamera vette fel egy meteorit becsapódását Kanadában

Biztonsági kamera vette fel egy meteorit becsapódását Kanadában