szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újonnan feltalált tumorfesték segíthet a sebészeknek a rosszindulatú daganatok még pontosabb eltávolításában - olvasható a BBC News honlapján.

Az egereken végzett kísérletek során a tumorfesték a daganatos sejteket beszínezte, ám az egészségeseket nem, ezáltal minden eddiginél pontosabban volt látható a daganatok határa. Az egerek agyában a csupán egy milliméter átmérőjű agydaganatok is jól látszottak. A kutatók azt remélik, hogy hamarosan már embereknél is alkalmazható lesz a módszer. Az eljárás további előnye, hogy a pontosabb kimetszés által valószínűleg nem alakul ki újra a daganat, ami azért lenne szenzációs, mert a kiújulás 80 százalékban fordul elő a kimetszések széleinél.
 
Brit szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a további kutatások elengedhetetlenek: magyarázatot kell találni rá, hogy a tumorfesték miért csak a daganatos sejteket színezi be, be kell bizonyítani, hogy embereknél is beválik-e az eljárás, végül szavatolni kell, hogy a festékanyag nem mérgező. A különleges festéket amerikai kutatók fejlesztették ki egy kemotoxin nevű molekulából, amely skorpiókból származik. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Bőrdaganatok: melyik a jó- és a rosszindulatú?

A bőrdaganatokról az év minden szakában érdemes szót ejteni: nyáron a napozás, télen pedig a szolárium miatt. A fényvédelem szinte mindenkinek ajánlott, akár síelni megyünk, akár forró égövön kapcsolódunk ki. Összeállításunkbók kiderül, mikor érdemes orvoshoz fordulni.

MTI Plázs

A nők hajlamosabbak a tüdőrákra

Évente mintegy nyolcezren halnak meg tüdőrákban hazánkban – a halálozási adat évek óta nagyjából állandó. Korábban a férfiak körében volt gyakoribb ez a dagantos megbetegedés, mostanra változott a helyzet, ma kétszer annyi nő hal meg tüdőrákban, mint húsz évvel korábban.