szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A magyarlakta megyékben viszont a részvétel elmaradt az országos átlagtól.

A tavaly novemberi, érvénytelenített voksolásnál nagyobb arányban járultak az urnákhoz a romániai választópolgárok vasárnap délelőtt a megismételt elnökválasztás első fordulójában.

Vasárnap délelőtt 11 óráig a választási névjegyzékben szereplő 18 millió választópolgár 12 százaléka adta le voksát. Az átlagnál nagyobb volt a részvétel az ország déli részén, míg Székelyföldön és a Partiumban átlagosnál alacsonyabb volt a részvétel.

A legkevesebben Szatmár megyében szavaztak, ott a részvétel 8,3 százalék alatt volt. Kovászna megye volt hátulról a harmadik 8,7 százalékos, Hargita megye pedig hátulról a negyedik 9,6 százalékos részvétellel a délelőtti órákban.

A magyarlakta térségekben a 2014-es és a 2019-es elnökválasztáson is jóval kisebb volt a részvétel az országos átlagnál.

Romániában már nem módi a titkos orosz beavatkozás, van helyette nyíltan vállalt amerikai

Az amerikai kampány meghosszabbított finisének is beillenek a romániai elnökválasztás előtti napok. Évekig attól rettegtek sokan, hogy az oroszok titokban avatkoznak be az európai belpolitikába, most az Egyesült Államokból folyamatosan és nyíltan ömlik a támogatás Romániának. Vasárnap kiderül, milyen eredménnyel.

Románia 41 megyéje közül a legnagyobb (16,1 százalékos) arányban a fővárost körülvevő Ilfov megyében járultak a jogosultak az urákhoz. A Duna-menti Olt megyében 15,4, Teleorman megyében 15,3 százalékos volt a részvétel a voksolás első négy órájában.

A külföldi szavazókörökben már harmadik napja tart a voksolás. Pénteken és szombaton több mint 400 ezren adták le szavazatukat külföldön. A novemberi, érvénytelenített voksolás alkalmával a romániai szavazókörök megnyitásáig még csak 240 ezer voksot adtak le külföldön.

Az elnöki tisztségre pályázó jelöltek többsége már reggel leadta szavazatát.

Az elnökválasztáson a román állampolgárok nemcsak a lakcímük szerinti választókörbe mehetnek voksolni, hanem – ha más településen vagy akár külföldön tartózkodnak – bármelyik szavazókörben feliratkozhatnak a pótlistára.

A szavazókörök – külföldön és belföldön egyaránt – romániai (kelet-európai) idő szerint 21 órakor zárnak. Azokon a helyeken, ahol záráskor még szavazók várakoznak a bejáratnál, hogy leadhassák voksukat, a szavazókör nyitva maradhat éjfélig.

Amennyiben a szavazólapon szereplő 11 államfőjelölt egyike sem szerzi meg a választás első fordulójában a névjegyzékben szereplő választók több mint felének – csaknem 9,5 millió szavazónak a – támogatását, akkor május 18-án második fordulót rendeznek a két legtöbb szavazatot megszerző jelölt részvételével.

Romániában az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás 2024. november 24-én lebonyolított első fordulóját, és elrendelte a teljes választási folyamat megismétlését, miután a Legfelsőbb Védelmi Tanács megállapította, hogy a legtöbb szavazatot összegyűjtő Călin Georgescu kampányát nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi, valószínűleg orosz beavatkozás segítette.

A román alkotmánybíróság döntése szerint nem indulhat Georgescu a választásokon

Elutasította a szélsőjobboldali politikus fellebbezését a román bíróság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!