Cikatridina
Cikatridina
Tetszett a cikk?

A kisbaba érkezése az egyik legszebb és legmeghatározóbb esemény egy család életében. Az újdonsült anyaság és apaság eufóriája, a pici iránt érzett feltétel nélküli szeretet és a közös pillanatok öröme felejthetetlen élményt nyújtanak. Azonban a rózsaszín köd mögött gyakran ott rejtőznek a szülés utáni időszak nehézségei, mind testi, mind lelki szinten, amelyek ráadásul sok esetben nemcsak az anyának okoznak gondot.

Miért lehet nehéz a gyermekágyas időszak?

A szülés minden esetben hatalmas fizikai és érzelmi megterhelést jelent a nők számára. A hormonális változások, a test átalakulása, az alváshiány és az új szerephez való alkalmazkodás mind-mind hozzájárulhatnak a nehézségekhez. Ezenfelül, ha maga a szülés nem volt zökkenőmentes, esetleg császárral született a baba, akkor még hegekkel, sebekkel, fájdalmakkal is küzdenie kell a nemrég szült anyának. A jó hír az, hogy a legtöbb esetben ezek aztán szépen elmúlnak, az újdonsült anyuka hamar belerázódik az új helyzetbe, teste-lelke gyógyul és regenerálódik. Ugyanakkor fontos, hogy már a baba érkezése előtt tisztában legyünk a lehetséges nehézségekkel, testi változásokkal, és azzal, hogy a regeneráció folyamatához időre van szükség. Beszéljünk ezekről a családban, és ha úgy érezzük, hogy szükségünk van rá, ne féljünk segítséget kérni a megfelelő szakembertől.

Sebgyógyulás és fájdalom

A gátmetszés, gátrepedés gyakori kísérője a hüvelyi szülésnek és erős fájdalommal jár. Még jelentősebb sebet jelent a császármetszés, ami után a sebgyógyulás időt és türelmet igényel. A fájdalom enyhítésére használhatunk – az orvos által engedélyezett – fájdalomcsillapítókat, hűsítő borogatást vagy ülőfürdőt.

Szétnyílt hasizom

A terhesség alatt a hasizmok megnyúlnak és eltávolodnak egymástól, ami szülés után is gondot okozhat. A szétnyílt hasizom nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem komoly fizikai kellemetlenségekkel és egészségi következményekkel is járhat. Speciális gyakorlatokkal, gyógytornával erősíthetjük a hasizmokat, szigorúan akkor, ha az orvos már engedélyezte.

Hormonális ingadozások és következményeik

Szülés után a hormonháztartás jelentős változáson megy keresztül, amely számos testi és érzelmi tünetet okozhat. Ennek oka, hogy a terhesség alatt rendkívül magas ösztrogén- és progeszteronszint a szülést követően hirtelen csökken, miközben más hormonok, például a prolaktin és az oxitocin szintje megemelkedik.

Az alacsony ösztrogénszint miatt a hüvelyhám vékonyabbá és szárazabbá válhat, ami égő, viszkető érzést és fájdalmat okozhat a szexuális együttlét során. Idővel, ahogyan a hormonháztartás stabilizálódik, a hüvelyszárazság enyhülhet, de szoptatás alatt hosszabb ideig is fennállhat. Ezekre a tünetekre jó megoldást jelenthetnek az olyan hüvelyi készítmények – kenőcsök, gélek, hüvelykúpok –, amelyek hidratálják és regenerálják a hüvely nyálkahártyáját.  A hormonális ingadozás hajhullást, fokozott verejtékezést és éjszakai izzadást is okozhat.

A szoptatással járó nehézségek

A szoptatás sok örömmel jár, de gyakran kellemetlenségeket is okoz: mellfeszülést, fájdalmas mellbimbókat, tejcsatorna-elzáródást, kevés vagy túl sok tej termelődését. A szoptatás és az anyai fáradtság között is szoros összefüggés van.

A szülés utáni lelki kihívások

A testi változások mellett a lelki kihívásokkal is meg kell küzdenie egy újdonsült anyának. A hormonok szerepe az érzelmi hullámvasútban jelentős, és sokszor nehéz megkülönböztetni a baby bluest a szülés utáni depressziótól. Pedig fontos, hogy különbséget tegyünk, mert a súlyos depresszió gyógyszeres kezelést is igényelhet, ami nagymértékben javítja az anya életminőségét. Tudni kell, hogy ezek gyakori problémák: ne szégyelljünk segítséget kérni, ha ezekre gyanakszunk.

A baby blues a gyermekágyi időszak első napjaiban jelentkező hangulatzavar, amely néhány nap vagy hét alatt magától elmúlik. Borús gondolatok, szomorúság, szorongás, fáradtság kíséri, de ahogyan a hormonális hullámvasút kiegyenesedik, úgy lesz az édesanya is egyre kiegyensúlyozottabb.

A szülés utáni depresszió súlyosabb és tartósabb állapot, amely komoly segítséget igényel. Azt, hogy melyik lelkiállapotról, illetve betegségről van szó, nem mindig könnyű felismerni. Ha tartósan nem érezzük jól magunkat, jelezzük a védőnőnek, aki segít majd a megfelelő szakember megtalálásában.

Önértékelés és testképváltozás

A terhesség és a szülés megváltoztatja a női testet, ami negatívan befolyásolhatja az önértékelést és a testképet. A terhesség hónapjai alatt a várakozás sokszor könnyebbé teszi a változás elfogadását, ám a szülés utáni lelkiállapot súlyos önértékelési zavarokhoz vezethet. Fontos, hogy elfogadjuk a testünk változásait, és ne hasonlítsuk magunkat másokhoz. Adjunk időt, hiszen ez a hatalmas változás, amely a testünkben lezajlott, megterhelte a szervezetünket.

Kimerültség és alváshiány

Az újszülött ellátása rengeteg energiát igényel, és az alváshiány komoly kimerültséghez vezethet. Az alvásmegvonás pszichés zavarokat is okoz, így nem csoda, ha türelmetlenek, lehangoltak vagy szomorúak vagyunk ebben az időszakban. A pihenés szükséges a testi-lelki regenerációhoz, igyekezzünk megteremteni a lehetőségét. Ha másképp nem megy, kérjünk külső segítséget.

Szociális izoláció és magány

Az anyaság első időszaka gyakran magányosnak tűnhet, különösen, ha nincs elegendő támogatásunk. Az online jelenlét sokat segíthet: a social media anyacsoportjai és a támogató közösségek segíthetnek a szociális izoláció leküzdésében. Ha sorstársakkal beszélhetjük meg a problémákat és látjuk, hogy más is hasonló kihívásokkal küzd, nem érezzük úgy, hogy velünk vagy a gyermekünkkel van a baj.

A párkapcsolat kihívásai és megoldások

A kisbaba érkezése megváltoztatja a párkapcsolat dinamikáját is. Hirtelen már nemcsak a férfi és a nő jelenti a családot, hanem ott terem egy új élet, akinek minden percben szüksége van az édesanyjára. A nő életében a gyermek lesz az első, amit az édesapák olykor nehezen viselnek. Nagyon lényeges, hogy a pár mindkét tagja megértő és támogató legyen egymással.

A férfi szerepe

Az apa aktív részvétele a gyermeknevelésben és a házimunkában nagy támogatást jelenthet az anyának. Emellett könnyebben alakul ki kötődés az apa és a gyermek között, ha az apa is jelen van, amikor csak tud. Ezzel az anyának is segít és a családi egyensúly is könnyebben kialakul.

A szülés utáni intimitás kérdései

A testi változások a szexuális életre is hatással lehetnek. A gyermekágyi hetek után találkozhatunk olyan problémákkal, mint a fent említett hüvelyszárazság, a fájdalom és a fáradtság is. Ezek mind befolyásolhatják az intimitást. Beszéljünk nyíltan egymással és ne érezzük magunkat hibásnak, mert másként működik a testünk.

Mit tehetünk a gyermekágyi időszak testi-lelki egészségéért?

Fontos a testi regeneráció. Ha csak tehetjük és bírjuk, végezzünk kíméletes mozgásformákat, például sétát, jógát vagy pilates-t. Erősítsük a medencefenék izmait intimtornával, és támogassuk a hormonális változásokat egészséges táplálkozással.

Ha úgy érezzük, a ránk nehezedő felelősség vagy az elszigeteltség, esetleg a testünkkel való megváltozott viszonyunk túl nagy súlyt tesznek ránk, kérjünk segítséget pszichológustól vagy szülés utáni tanácsadótól. Fogadjuk el a család és a barátok segítségét is.

A társas kapcsolatok erősítése is elengedhetetlen a lelki egyensúlyhoz. Töltsünk időt a barátokkal és a családunkkal, és keressünk olyan anyacsoportokat, ahol hozzánk hasonló édesanyákkal oszthatjuk meg a problémákat és az örömöket is.

Fontos tudni, hogy a gyermekágy nehézségei természetesek, és nem kell egyedül megküzdenünk velük. A támogató közeg, a türelem és az önmagunkkal való törődés segíthet a könnyebb regenerációban. Ne felejtsük el, hogy az anyaság nemcsak a kihívásokról szól, hanem egy új, izgalmas életszakasz kezdete is.

Phytotec Hungária Bt. – Hirdetés


Az oldalon elhelyezett tartalom a Cikatridina forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.