szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legújabb kutatások szerint évente több mint egymillió ember veszti életét, közel 300 millió pedig kórházi kezelésre szorul a malária miatt – ötször annyian, mint tuberkolózis, AIDS, kanyaró és lepra miatt. Turistaként hogyan védekezhetünk e súlyos trópusi betegség ellen?

A maláriafertőzés kockázata a világ népességének több mint 40 százalékát érinti, és ez az arány évről évre nő a túlterhelt egészségügyi rendszerek, gyógyszer- és rovarirtószer-rezisztencia, valamint a klímaváltozás miatt. Mivel a két év alatti gyerekek immunrendszere még nem elég erős a védekezéshez, számukra különösen kritikus ez a betegség, amely nemcsak a helyi lakosságra, hanem az odalátogató turistára is veszélyt jelent; évente 30 ezer utazó betegszik meg maláriában.

A fertőzés fejfájással és heves rohamokban jelentkező hidegrázással jelentkezik; a lázrohamokkal járó betegség súlyos esetben és kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet. Könnyen előfordulhat, hogy a tünetek csak egy év elteltével jelentkeznek, ezért különösen veszélyes a turisták számára, hiszen ennyi idő múltán keveseknek jut eszükbe, hogy maláriára gyanakodjanak, s ha az utazó nem hívja fel a figyelmet arra, hogy évekkel korábban malária-veszélyes területen járt, a tünetek könnyen az influenza irányába terelhetik az orvos diagnózisát. Ez pedig veszélyes késlekedéshez vezethet a kezelésben.

A malária megelőzésének egyik módja a fertőzött szúnyogok csípésének elhárítása lehet (csuklónál és bokánál gumizott, hosszú ujjú, szellős ruhák; háló az ágy körül, rovarirtó). A malária elleni védekezés biztonságosabb módja a gyógyszeres megelőzés, illetve kezelés. A WHO nemrégiben nyílt levelet fogalmazott meg az utazóknak a maláriával kapcsolatban> eszerint négy tényezőt kell szem előtt tartania a turistának.

1. Legyünk tisztában a maláriaveszéllyel, a fő tünetekkel és a lappangási idővel.
2. Tegyünk meg mindent a szúnyogcsípések ellen, külsőleg is védekezzünk, különösen esős időben és napnyugtakor. Érdemes megfelelő ruházatot és védőkrémet viselni, a szobában pedig moszkitóhálóval és elektromos szúnyogriasztóval védekezni.
3. Szedjünk malária elleni gyógyszert, hogy megelőzzük a betegséget.
4. A maláriafertőzés-veszélyes területről való visszaérkezés után még három hónappal később is erre a betegségre kell gyanakodni, amennyiben maláriára jellemző tüneteket produkálunk.

A malária ellen többféle gyógyszerrel is védekezhetünk. A készítmények a napozásra és alkoholfogyasztásra való javallataikat tekintve eltérőek. Vannak olyanok, amelyeket utazás előtt egy héttel kell elkezdeni szedni, és olyanok is, amelyeket az indulást megelőző napon is elég, így a last minute utazók is igénybe vehetik. A terhes kismamáknak nem ajánlott a malária elleni gyógyszerek szedése. A kisgyermekek védelme azonban megoldható. Fontos, hogy olyan gyógyszert válasszunk, amely biztosan véd az adott országban előforduló malária ellen. Hazatérés után is folytatni kell a a malária elleni készítmények szedését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Egzotikus betegségek jelenhetnek meg Európában

Az éghajlatváltozás következtében egzotikus betegségek és eddig ismeretlen paraziták jelenhetnek meg Közép-Európában, és a pollenhelyzet is fokozódhat - figyelmeztetnek szakértők.

MTI Plázs

A gyermekek közül szedi áldozatait a malária

Harminc másodpercenként meghal maláriában egy gyerek Afrikában, többségük még nincs öt éves - közölte az ENSZ gyermekvédelmi szervezete, az UNICEF a malária világnapja előtt közzétett jelentésében.

MTI Tech

Új, malária elleni oltóanyag készült gyermekeknek

Új, malária elleni oltóanyagot sikerült létrehoznia egy spanyol orvoscsoportnak. A vakcina a korábbiaknál hosszabb ideig védi meg a gyermekeket a gyakran halálos kimenetelű betegséggel szemben.