szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jól van az első magyarországi szívátültetett csecsemő, a tizenegy hónapos kislány várhatóan három hét múlva elhagyhatja a kórházat - közölte az Országos Kardiológiai Intézet (OKI).

Szatmári András, a kardiológiai intézet szakmai igazgatója elmondta, a több mint háromórás, komplikációmentes műtétet egy húszfős, orvosokból és nővérekből álló csapat végezte el az Országos Kardiológiai Intézetben március 14-én. A kislány egy egyéves gyermek szívét kapta meg.
 
A csecsemő megszületése óta folyamatos orvosi ellenőrzésre szorult, legutóbb héthónapos korában kellett befeküdnie az Országos Kardiológiai Intézetbe (OKI). Először azt tervezték, hogy műszívbeültetést hajtanak végre rajta, ám az utolsó pillanatokban érkezett donorjelentést követően az élő szív beültetése mellett döntöttek. A kislánynak várhatóan még három hétig kell a kórházban maradnia. 
 
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter orvosi csúcsteljesítménynek nevezte a beavatkozást, úgy fogalmazott ez a nap az egész egészségügyi ellátórendszer sikere;  nem a miniszteré és nem az egészségügyi reformról szól. Ofner Péter, az OKI főigazgatója az intézményben működő műszívprogramról is beszámolt. Elmondta, hogy a műszívvel, amely ideiglenesen képes átvenni a szív működését, akár egy nagyon súlyos szívelégtelenség esetén is meg lehet várni a donorszerv megérkezését.
 
Az OKI Gyermekszív Központja 2007 áprilisában kapta meg az engedélyt szívtranszplantációk elvégzésére, s októberben történt meg az intézetben az első hazai sikeres gyermek-szívátültetés egy nyolcéves kisfiúnál, aki azóta is jól van.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!