szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Áttörés történt a reumatológiában, a hagyományos kezelést felváltotta a molekuláris alapú biológiai terápia - hangsúlyozta Poór Gyula, a Magyar Reumatológusok Egyesületének (MRE) elnöke a csütörtökön befejeződött kétnapos nemzetközi szimpóziumot értékelve.

"E két nap alatt neves külföldi és hazai előadók a gyulladásos ízületi betegségek, illetve csontbetegségek, mindenekelőtt a csontritkulás okait, illetve a legújabb terápiás lehetőségeit tekintették át. Azt hiszem, az utóbbi években valódi áttörés történt a reumatológiában, amely az orvostudomány, a gyógyítás egyik legdinamikusabban fejlődő ága. Megszületett a molekuláris reumatológia. Ez a régi, konzervatív terápiával szemben kialakult irányzat ma már az egész szakmát jellemzi" - emelte ki a professzor.
   
Az elmúlt 5-10 évben ismerték fel a kóros folyamatok molekuláris és genetikai alapjait, amelynek eredményeként új gyógyszereket fejlesztettek ki. "Ma már tudjuk, hogy milyen gének, milyen DNS-elváltozások húzódnak az ízületi gyulladások és a csontbetegségek, csontritkulás hátterében. Ismerjük e genetikai elváltozások alapján képződő kóros fehérjemolekulákat is, amelyek a környezeti tényezőkkel összejátszva gyakorlatilag előidézik a betegséget" - magyarázta a professzor.
   
Ennek alapján olyan gyógyszereket fejlesztettek ki, amelyek e kóros mechanizmusokat célzottan voltak képesek befolyásolni. "A biológiai terápia alatt a biotechnológiai úton előállított molekulákat kell érteni, amelyek nem  általában, hanem egy bizonyos kóros folyamatra hatnak szelektív módon" - mondta, hozzátéve, hogy a korszerű molekuláris terápia már Magyarországon is elérhető.
   
Poór Gyula kitért arra is, hogy ízületi gyulladásban Magyarországon 300-400 ezren szenvednek, s a közhiedelemmel ellentétben ez a betegségben döntően a fiatalokat érinti, 30 éves kor felett kezdődik, de előfordul egészen fiatal gyerekeknél is. Több mint 900 ezer embert érint az 50 év felettiek korosztályában a csontritkulás, s további másfél-két millió beteget jelentenek a korral járó ízületi kopások, úgynevezett degeneratív elváltozások.

A budapesti tanácskozást a Magyar Reumatológusok Egyesület (MRE) születésének 80. évfordulója tiszteletére rendezték - az 1928-ban alapított egyesület első elnöke Korányi Sándor volt. A szimpóziumra 12 országból, egyebek között Ausztriából, Csehországból, az Egyesült Államokból, Izraelből, Lengyelországból, Németországból, Norvégiából, Portugáliából, Svédországból érkeztek szakemberek.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Enyhíti az ízületi fájdalmakat a svédmasszázs

Amerikai kutatók megfigyelése szerint a gyulladásos jellegű térdízületi megbetegedés, artritisz miatt szenvedők számára tartós javulást eredményezhet a tradicionális svédmasszázs - olvasható a The New York Times egészségügyi mellékletében.

Medipress Plázs

Egy pohárkával megelőzhető az ízületi gyulladás

Egy szerdán kiadott skandináv tanulmány szerint az alkoholt fogyasztó emberek az alkoholt nem fogyasztókhoz képest kevésbé hajlamosak a néha bénító megbetegedésre, a reumás ízületi gyulladásra.