szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rómában, a Santa Maria della Pietában, a régi őrültek házában megnyílt az Agy laboratóriumi múzeuma, amelynek célja felhívni a figyelmet a mentális betegségekre, és ismertetni, hogyan tekintettek rájuk, hogyan kezelték ezeket a 20. században.

A bejárattal szemben, az első folyosó mélyén óriási szemek merednek a látogatóra, mintha a bennük is lehetséges betegség nyomait kutatnák. A látogatónak ezután egy másik, keskeny folyosón kell áthaladnia, szorosan egy vékony, átlátszó plexifal mellett, amelynek túlsó oldalán hirtelen megjelennek és a falnak ütköznek különféle ijesztő emberi alakok, mintegy szimbolizálva az őrültek házának állandó kísérőelemeit, a fizikai kirekesztettséget és a pszichológiai erőszakot - írta a La Repubblica című olasz napilap.
   
Majd következik a hely, ahol felidézik, hogyan érezhették bent magukat a betegek. Tükrök játéka teszi lehetetlenné, hogy egyetlenegy tükörképen is azonosítani tudja magát a belépő, és ezzel a szervezők megteremtik benne az identitás elvesztésének és az elidegenedésnek azt az érzését, amelyet a mentális beteg érezhetett.
   
A kiállított dokumentumok, videók bemutatják a betegség kezelését, de érzékeltetik azt is, hogy a megtett lépések ellenére még sok a feladat ezen a téren a társadalom számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A skizofrénia öt előjele

Öt előjel segíti a pszichiátereket a serdülők skizofréniára való hajlamának megállapításában.

hvg.hu Plázs

„A skizofrének nem pszichopata gyilkosok”

A mai napig "kijár" a skizofréniával élőknek a megbélyegzés, miszerint az ilyen betegeket be kell zárni, meg kell védeni tőlük a társadalom hasznos tagjait. Pedig javarészt visszahúzódó és csendes természetű emberek. Utánajártunk a tévhiteknek és a tényeknek, és érdeklődtünk az elérhető kezelésekről.