szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Könnyíti a stressz feldolgozását, ha szavakba öntjük érzelmeinket - igazolja amerikai agykutatók tanulmánya sok naplóíró, költő és dalszerző régi tapasztalatát.

Matthew  Lieberman, a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem munkatársa az Amerikai Tudományos Társaságok Szövetségének (AAAS) éves találkozóján számolt be eredményeikről.
   
Az agykutató elmondta, hogy amikor az érzelmeket szavakká formáljuk, az érzelmi önkontrollért is felelős agyi területhez fordulunk, ez pedig szabályozza a szorongást. Lieberman funkcionális mágneses rezonanciás készülékkel (fMRI) követte, hogy a tanulmányban résztvevők agyának éppen mely régiói működnek élénken. 
   
A kísérletben egészséges önkénteseknek érzelmekkel telt, rémült vagy dühös arcokat ábrázoló képeket mutattak. A tesztalanyok eközben megnyomhattak egy gombot, amely az adott érzelmet kifejező szóra utalt. Amikor így szavakba önthették az érzést a résztvevők, a készülék megnövekedett agyi aktivitást mutatott az úgynevezett ventrolaterális prefrontális kéregben, amelyről ismert, hogy csillapítja a negatív érzelmeket. Ugyanakkor csökkent tevékenységet észleltek az amigdalában, amely az agyban olyan érzelmek feldolgozásáért felelős, mint a félelem, a düh és az agresszió. 
   
Lieberman úgy véli, mindez megmagyarázza, hogy miért ragadnak egyes emberek papírt és ceruzát, amikor teli vannak szorongással. Következő vizsgálataikban pókoktól rettegő és szorongásos zavarral élő emberek agyi válaszát tanulmányozzák: változtat-e valamin, ha szavakba öntik érzelmeiket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Stresszes magyarok: a munkára fogjuk?

Az utóbbi években egyre fontosabb az idő rugalmas beosztása a társadalom többsége, még a nem dolgozók számára is; ezzel összefüggésben jellemzően a hölgyek érzik inkább úgy, hogy alig jut idejük magukkal foglalkozni - áll a GfK Hungária Piackutató Intézet legújabb jelentésében.

OTS-Hírvonal Plázs

Tippek a stressz elkerülésére

Ha jól ismerjük fel a helyzeteket, ha nem önzésből vagy hiúságból reagálunk a konfliktusokra, hanem józanul döntünk, ha időt szánunk önmagunk fejlesztésére, akkor jó esélyünk van arra, hogy elkerüljük a munkahelyi stresszt - mondta Csernus Imre pszichiáter.

MTI Plázs

Szívstressz-szindróma: férfiak az áldozatok

Egy új tünetegyüttes áldozatai lehetnek azok a fiatal férfiak, akik hirtelen meghalnak azt követően, hogy a rendőrség őrizetbe vette vagy letartóztatta őket: hasonló tünetegyüttes létezik a vadállatok esetében is, amikor fogságba esnek - állítják spanyol kutatók.