szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Energiaegyensúlyról beszélhetünk, ha a táplálékfelvétel és az energia leadása egyensúlyban van. A túlzott energiabevitel egyik legegyszerűbben alkalmazható jelzőszáma a 25 feletti testtömegindex (BMI). Ha nem izmos sportolók vagyunk, és a többletsúlyt leginkább a zsír tömege adja, itt az ideje a testtömeg-csökkentésnek. De hogyan kezdjünk hozzá? A népszerű módszerek között nem könnyű eligazodni.

A Nulldiéta néven ismert tulajdonképpeni koplalás a fogyókúra látszólag legegyszerűbb módja, de egyben ez a legveszélyesebb is. Eredményeként elveszítünk ugyan néhány felesleges kilót - nemcsak zsírt, hanem vizet, izmot/fehérjét is -, ám az alapanyagcsere lelassulása biztos út a későbbi visszahízáshoz.

Szintén gyors súlycsökkentést eredményeznek a nagyon alacsony (VLCD, very low calorie diet) és az alacsony (LCD) energiatartalmú diéták, amelyek napi 600-800, illetve 800-1000 kcal energiabevitelt engedélyeznek. Csak azoknak ajánlott, akiknél a súlytöbblet már súlyosan veszélyezteti az egészséget, azaz a BMI-értékük 40 felett van. Kizárólag orvosi javaslatra, szigorú orvosi ellenőrzés mellett, kórházban, dietetikus segítségével folytatható. A diéta ideje alatt szükséges a vitamin- és ásványianyag-pótlásról is gondoskodni.

A csodadiéták is igen elterjedtek. Rövid idő alatt, éhezés és életmódváltozás nélkül nagymértékű fogyást ígérnek. Tudományosan nem megalapozott fogyasztóprogramok, amelyek általában valamelyik tápanyag, leggyakrabban a szénhidrát vagy a zsír nagymértékű csökkentésén alapulnak. A fogyás és visszahízás ördögi köre jellemzi ezeket: rövid távon biztos súlyvesztést, de hosszú távon az anyagcsere felborulását, a jól ismert jojó-effektust garantálják. A teljesség igénye nélkül az alábbiakban néhány típust részletesen is górcső alá veszünk.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.  


 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Plázs

A fogyókúra kezdetei

Az újévi fogadalmakat vezető - az elmúlt másfél száz évben divatba jött - fogyókúra eredetéről máig csak feltételezések vannak forgalomban. A kezdetekkor a tudatos diéta még nem vált tömegjelenséggé, az első fogyókúra-őrületre szakértők szerint csak az 1920-as években került sor.

hvg.hu Plázs

Fogyókúrás szer vörösborból: bármit ehetünk mellette

Az új készítmény révén annyit ehetünk, amennyit csak akarunk, és egy grammot sem fogunk hízni. Sőt, a rendszeres testmozgás minden előnyét is élvezhetjük, különösebb izommunka nélkül. S ha mindez nem elég, a tabletta – amely a vörösbor egyik összetevőjét, a resveratrol működését utánozza – még a cukorbetegség kialakulását is megelőzheti.

Gasztro

A hat legdivatosabb fogyókúra

Kijózanodtunk. Már 2009 van, semmi kétség. Hol vannak már a tavalyi ünnepek és a gondtalan falatozás! Lassan itt a tél közepe, a sok ruha nem rejt el örökké. Gondolatainkba szövi magát egy misztikus szó: fogyókúra.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Fogyókúrák: milyen betegségeket szedhetünk össze?

Az ideális testsúly nem csupán esztétikai kérdés, egészségünk szempontjából sem mindegy, mekkora zsírréteg van rajtunk. De az sem, milyen módszerekkel érjük el, illetve tartjuk fenn a kívánt formát. Az önsanyargatás következményeit vizsgáljuk szakember segítségével.