szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aggodalmaink egy része természetes, ésszerű emberi érzés, de ha szorongásaink bizonyos helyzetekben irreális mértéket öltenek, átszövik gondolatainkat, gátolják cselekedeteinket, akkor a probléma hátterében kóros frusztráció áll. Bár a stresszhelyzetek általában mindenkit feszültté tesznek, nem azonos módon küzdünk meg félelmeinkkel.

„Képtelen vagyok a szóbeli vizsgákon megfelelően teljesíteni. Biztosnak hitt tudásom pillanatok alatt elillan, nem tudom kifejezni magamat, dadogok, émelygés fog el, reszketek, úgy érzem, szégyenben maradok, megsemmisülök, ezért ha lehet inkább írásban vizsgázom” - meséli túlzott lámpalázhoz kapcsolódó kellemetlen élményeit egyik interjúalanyunk.

Társas helyzetekben bizonyos mértékű szorongás magától értetődő, a stresszre adott természetes válaszreakció, ami javíthatja, fokozhatja a teljesítményt. A szociális fóbiában szenvedők nyilvános szereplések alatt azonban irracionális félelmet, frusztrációt élnek át, a megszégyenüléstől rettegve pedig kerülik ezeket a szituációkat. Intenzív szorongást válthat ki például, a nyilvánosság előtti beszéd, írás, olvasás, közös étkezés, de súlyosabb esetben egy telefonbeszélgetés is. Az érintettek úgy gondolják, fellépésük nem felel meg az elvárásoknak, megalázottnak, zavartnak érzik magukat, aggódnak, hogy szorongásuk jelei – izzadás, pirulás, remegés – mások számára is szembetűnőek.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Mindennapi fóbiáink: miért is szorongunk?

A szorongás a leggyakoribb pszichés problémák egyike. Felmérések szerint minden tizedik ember él át legalább egyszer kóros, az életvitelét is akadályozó félelmet, fóbiát, amely jelentősen befolyásolja munkáját, teljesítményét, kapcsolatait. Bár a betegség ártalmatlannak tűnik, az érintettnek komoly testi és lelki szenvedést okoz.