szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az agy képalkotó berendezéssel történt letapogatásakor olyan aktivitási mintázatot találtak amerikai és kanadai kutatók, amelyek jelzik a poszttraumás stresszt - jelentették be pénteken a Pszichiátriai Világtársaság firenzei kongresszusán.

Irakban vagy Afganisztánban szolgált 42 katona agyi aktivitását vizsgálták, majd a kapott mintázatot összehasonlították egészséges veteránok agyáról készült felvételekkel. A kutatók megállapították, hogy a poszttraumás stressz-szindrómában (PTDS) szenvedők agyi aktivitása egyes területeken jellegzetesen eltért.
   
"Jelentős változást hozhat (az eredmény), mert az orvosok jelenleg a páciensek bizonyos tünetekről szóló beszámolóira hagyatkoznak" - mondta Rajenda Morey, a Duke Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője. Morey úgy véli, ahogyan most a szívbetegséget vagy a rákot egyértelmű testi jelek alapján állapítják meg, úgy a későbbiekben ezeket a rendellenességeket is így azonosíthatják. 
   
A PTDS szorongásos zavar, melyet olyan háborús trauma is kiválthat, mint a sérülés vagy a halál látványa. Tünete lehet az ingerlékenység, dühkitörések, alvászavar, az összpontosítás nehézsége vagy az extrém éberség.
   
A kutatók két olyan agyterület aktivitását vizsgálták, amelyeket befolyásol a PTDS: az egyik az összpontosítás képességével, a másik az emlékek feldolgozásával áll kapcsolatban. Megállapításaik szerint mindkét terület jóval nagyobb aktivitást mutatott a szindrómával érintett katonáknál, mint a többieknél. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

OTS-Hírvonal Plázs

Tippek a stressz elkerülésére

Ha jól ismerjük fel a helyzeteket, ha nem önzésből vagy hiúságból reagálunk a konfliktusokra, hanem józanul döntünk, ha időt szánunk önmagunk fejlesztésére, akkor jó esélyünk van arra, hogy elkerüljük a munkahelyi stresszt - mondta Csernus Imre pszichiáter.