szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azoknak a különösen súlyos, fekete bőrű amerikaiaknak, akik részt vettek egy 12-hetes, rendszeres templomi találkozóra alapozott fogyókúrában, eredeti testsúlyuk öt százalékát sikerült leadniuk. A sokak számára reményt keltő vizsgálat eredményeit az Amerikai Szívszövetség konferenciáján ismertették.

Az elhízás a jómódú országokban mind nagyobb egészségügyi gondot jelent. Az Egyesült Államok ilyen szempontból az egyik legveszélyeztetettebb ország, és ezen belül az afroamerikaiak különös gyakorisággal tartoznak a kövérek, sőt kórosan kövérek kategóriájába.
   
Georgia szövetségi államban a fekete bőrű állampolgárok aránya magas, és olyan sok a kórosan elhízott közöttük, hogy az ottani baptista egyház szervezett programot indított a rászorulók segítésére. Úgy gondolták, hogy a templomba járókat könnyebb beszervezni abba a 12-hetes fogyókúrába, amelyet Sunita Dodani belgyógyász professzor dolgozott ki.
   
A fogyókúra előkészítéseként először programvezetőket képeztek ki, akik minden hétre lebontva, a diéta részletes kidolgozásával vállalták a résztvevők irányítását. A templomi fogyókúra az "Ép Test és Lélek" nevet kapta. A vizsgálati alanyok átlagos életkora 46 év volt. A testmagassághoz viszonyított súlyukból kiszámították a testtömeg indexet, amelynek értéke 30 egység fölött már kövérséget jelent; a programban részt vettel átlagos mutatója 36 volt.
   
Az Ép Test és Lélek alanyai hetenként jártak a templomba, ahol a diétás tanácsok mellett azt a hitet is megerősítették bennük, hogy a fogyókúra igen fontos, és bizonyosan sikerrel fog járni. Az eredmény a szervezőket igazolta: a résztvevők fele 12 hét alatt súlyának öt százalékát leadta, 26 százalékuk pedig 7 százalékkal lett könnyebb. 
   
A fogyókúrák igazi gondja, hogy a súlycsökkenés utáni időszakban sokan hamar visszahíznak a kiindulási testsúlyra, sőt még tovább is kövérednek. A 12-hetes templomi program után a résztvevők fél évig havonta összegyűltek tapasztalatcsere végett. A teljes kilenc hónapi időszakban a csoport 69 százaléka megtartotta lényegesen lecsökkent testsúlyát.
   
Az orvosi munkacsoport vezetője hangsúlyozta, a stabil eredmény elsősorban annak köszönhető, hogy nem egyszerűen fogyókúrát végeztek, hanem igyekeztek életmód váltást is elérni, s ehhez sikerült megszilárdítani a résztvevők hitét is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!