szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók elhalaszthatják, ám nem akadályozzák meg az Alzheimer-kór kifejlődését - közölték amerikai kutatók szerdán a Neurology című szaklap online kiadásában.

Korábbi tanulmányok arra a következtetésre jutottak, hogy a nem-szteroid gyulladásgátló szerek (a csoport angol elnevezésének rövidítésével: NSAID-k) védelmet nyújthatnak a testi és szellemi leépüléssel járó betegség ellen. A most közzétett kutatási eredmények ennek ellenkezőjét mutatják: az NSAID szerek 66 százalékkal növelték az Alzheimer-kór kockázatát.
   
A követéses vizsgálatban 2736 ember vett részt, átlagosan 75 éves korukban indult a vizsgálat, ekkor nem jelentkezett náluk a demencia jele. 351 résztvevő már a kísérlet kezdete előtt rendszeresen szedett ilyen szert, 107-en pedig a követés 12 éve alatt váltak a szerek használóivá.
   
A kutatás lezárásáig 476 embernél fejlődött ki Alzheimer-kór vagy a demencia valamely formája. A szakemberek megállapították, hogy a gyulladásgátlókat szedőknél 66 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki a leépülés, mint a többieknél.
   
John Breitner, a Washington Egyetem munkatársa elmondta, hogy kísérletük annyiban tér el a korábbiaktól, hogy a mostani alanyok idősebbek voltak. Az NSAID-k szerepe a betegség kialakulásában vagy késleltetésében azonban még mindig nem tisztázott.
   
Az Alzheimer-kórt feledékenység, ingerlékenység, szellemi és testi leépülés jellemzi, amit az agy különböző részein található sejtek pusztulása okoz. Ilyenkor úgynevezett amiloid fehérjékből álló plakkok rakódnak le agyban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint világszerte 37 millió embert érint a demencia, melynek okozója az esetek többségében az Alzheimer-kór.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Felfedték az Alzheimer-kór néhány titkát

Amerikai tudósok felfedték a szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kórt fémjelző agyi lerakódások hátterében zajló folyamatok egy részét. A tanulmányok a brit Nature és az amerikai Science tudományos folyóiratok eheti számában jelentek meg.