szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon a daganatos megbetegedések vezető helyen állnak a halálozási statisztikákban, évente hét-nyolcezer új emlőrákos esetet regisztrálnak. A betegség minden hetedik nőt érinthet. Ha felismerjük a korai tüneteket, szinte garantált a gyógyulás, éppen ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni az önelleőrzés és a szűrés fontosságát. Eloszlatjuk a betegséggel kapcsolatos tévhiteket is.

Az emlődaganatnak kezdetben nincsenek tünetei. Első jele általában egy csomó, amely határozottan elkülönül a környező szövetektől. Korai stádiumban nyomás hatására a csomó szabadon mozoghat a bőr alatt, előrehaladott állapotban azonban rögzül a mellkas falához, vagy a felette lévő bőrhöz. A daganatos emlő alaki eltéréseket mutathat, előrehaladott stádiumban pedig fekélyes gödrök, narancshéjhoz hasonló sebek alakulhatnak ki a bőrön. A nyirokcsomók a hónaljban különösen az érintett oldalon megduzzadnak, élesen kivehetők, jól tapinthatók.

"Mivel az emlőrák korai stádiumban csak ritkán okoz tüneteket, ezért a mammográfiás szűrővizsgálatnak kulcsfontosságú szerepe van a megelőzésben" – magyarázza Dömötöri Zsuzsanna radiológus főorvos és hangsúlyozza, hogy a betegség nagyon összetett, ezért idővel fokozatosan súlyosbodik, egyre agresszívabbá válik és már nem csupán az emlőt, de az egész szervezetet érintheti. Így a legveszélyeztetettebb korosztálynak, a 45-60 év közötti nőknek érdemes évente egyszer szervezett emlőszűrésen részt venniük. Az ingyenes szűrővizsgálatok országszerte negyvenöt centrumban vehetők igénybe – fűzi hozzá a szakember.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!