szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Korábbi vizsgálatokkal ellentétben a most közzétett, eddigi legnagyobb tanulmány nem talált összefüggést a húsevés és az emlőrák kialakulása között. A megnyugtató eredményeket az International Journal of Cancer közölte.

A női emlőrák okát kutató szakemberek évekkel ezelőtt fölfigyeltek arra, hogy hús sütése közben olyan anyagok keletkeznek, amelyek kísérleti állatokban emlődaganatot idéznek elő. Az izgalmas kérdést azonnal vizsgálni kezdték, és néhány, kisebb tanulmány eredményei alapján ez az összefüggés elképzelhetőnek tűnt.
   
Egyik munkacsoport azzal is foglalkozott, hogy van-e különbség a vörös húsok és a fehér húsfélék ilyen hatása között, illetve számít-e, hogy milyen módon készítik el az ételt, hiszen az erősebben megsütött, grillezett húsok felszínén több keletkezik a daganatot okozó kémiai anyagokból.
   
Egy Uruguay területén végzett vizsgálat arra utalt, hogy a sok, vörös húst fogyasztó nők emlőrák kockázata fokozódik, és arra is voltak adatok, hogy az alaposan megsütött pecsenye evése ilyen szempontból veszélyesebb. A kutatók még arra is gondoltak, hogy grillezés során a füstben lévő, rákkeltő vegyületek játszhatnak ebben szerepet.
   
Geoffrey C. Kabat és munkacsoportja 120 755, nyugdíjkorú nő adatait dolgozta fel. A korosodó hölgyeket hat amerikai államban kérték fel arra, hogy számoljanak be kosztjuk összetételéről, sőt arról is, hogyan készítik el az ételt, miképpen sütik meg a húst. Egészségi állapotukat és ezen belül a rosszindulatú daganatok esetleges megjelenését nyolc éven keresztül követték.
   
Emlőrák a vizsgálatban részt vevők három százalékánál jelent meg. A kutatók igyekeztek megállapítani, volt-e valami összefüggés a daganat kifejlődése és a húsevés  között. Megnézték, hogy a vörös húsok, a fölvágottak vagy a baromfihús fogyasztása, illetve az ételek elkészítési módja kapcsolatba hozható-e a rosszindulatú daganatos betegséggel.
   
A kiterjedt vizsgálat során nem figyeltek meg semmiféle összefüggést a grill partikon evett pecsenyék, a boltban vásárolt felvágottak, a marha- vagy disznósült fogyasztása és az emlőrák előfordulása között. Nem számított, hogy a húst sokáig és magas hőmérsékleten sütötték, vagy éppen ellenkezőleg, a bélszínt alig sütve, "angolosan" tálalták.
   
Az eredmények alapján a kutatók véleménye az: a húsételek nagy valószínűséggel fölmenthetők a vád alól, hogy idősödő nőkben emlőrákot okoznának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A mellrák korai felismerése

Az emlő jó- és rosszindulatú betegségei miatt Magyarországon is évente több ezer műtét történik. A sebészi szemlélet napjainkban lehetőség szerint az állománymegtartó – azaz az emlő szövetéből csak a szükséges legkisebb részt eltávolító - műtétek irányába tolódott el.

hvg.hu Plázs

Mellrák: árulkodó tünetek és tévhitek

Magyarországon a daganatos megbetegedések vezető helyen állnak a halálozási statisztikákban, évente hét-nyolcezer új emlőrákos esetet regisztrálnak. A betegség minden hetedik nőt érinthet. Ha felismerjük a korai tüneteket, szinte garantált a gyógyulás, éppen ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni az önelleőrzés és a szűrés fontosságát. Eloszlatjuk a betegséggel kapcsolatos tévhiteket is.

Shake

Túlélte a mellrákot a világ legszebbje

Megjelent a People magazin idei “A világ 100 legszebb embere” nevű évről-évre visszatérő listája, amelyen az első helyet egy olyan színésznő szerezte meg, akinek nemrég mindkét mellét el kellett távolítani rák miatt.