szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy brit nő adott életet a világ első olyan fiúgyermekének, aki életét egy úttörő IVF-technikának köszönheti. A 41 éves asszonyt Nottingham-ben kezelték, miután két vetélésen és 13 lombik-beavatkozáson volt túl, mindeddig gyermektelenül. Az új módszerrel megduplázható az esély a szülésre.

A genetikai eltérések átfogó analízisére szolgáló (array komparatív genomhibridizáció, array comparative genomic hybridization, aCGH) új eljárás lényege, hogy kiszűri a petesejtek kromoszóma-rendellenességét még a beültetés (in vitro fertilizáció, IVF) előtt - számolt be róla a Guardian.

Oliver, az egészséges kisfiú két hónapja született, annak köszönhetően, hogy az orvosok a már említett kromoszóma-rendellenességek kiszűrése érdekében átvizsgálták édesanyja petesejtjeit, beazonosítva azt a kettőt, amelyek a legnagyobb eséllyel juthattak el a sikeres megtermékenyülésig. Öt másik nőnél is elvégezték a beavatkozást, s mindegyiküknél megfogant a beültetett petesejt, noha korábban több sikertelen kezelésben volt részük.

Születés. Nincs lehetetlen?
© MTI - Oláh Tibor
Simon Fishel, a klinika meddőségi ellátással foglalkozó igazgatója szerint, az új technika megduplázza a sikeres terhességek számát, függetlenül attól, hogy a párok küzdenek-e meddőségi problémákkal. Az eljárással során a petesejteket vizsgálják át meghibásodott kromoszómák után kutatva, ezek hordozzák ugyanis az emberi genetikai kódot. Amennyiben nem kellő számban vannak jelen, megszakadhat a terhesség, ha mégis  megmarad, olyan komoly egészségügyi problémák jelentkezhetnek, mint például a Down-kór. Csak összehasonlításképpen, míg egy huszonéves petéinek körülbelül fele abnormális kromoszómájú, addig például egy 39 éves nőnél ez  az érték már több mint 75 százalék.

Az egészséges petesejtek 46 kromoszómát tartalmaznak, 23 párba rendezve; az érés előtt azonban úgynevezett számfeleződés (meiosis) megy végbe. A feleslegessé vált kromoszómák a későbbiekben felszívódnak, az új eljárás ezeket a kromoszómákat vizsgálja.

A klinika szakemberei a hagyományos IVF kezelések során alkalmazott hormonokkal stimulálták a páciens petefészkeit, ahonnan így sikerült érett petesejteket gyűjteni. A szűrésen átesett nyolc közül hat komoly genetikai hiányosságokkal bírt. A két, egészségesnek tűnő petesejtet megtermékenyítették, és beültették a méhébe tavaly ősszel. Fishel professzor szerint a petesejtekben lévő kromoszóma rendellenességek 80 százalékban felelősek egy embrió genetikai hibáiért. A fennmaradó vagy további eseteket a petesejtet megtermékenyítő hímivarsejt rendellenességei okozzák, vagy akkor következnek be, mikor az embrió osztódik vagy nő.

Az aCGH eljárás az első olyan módszer, amelytől azt remélik, hogy a petesejtben lévő összes kromoszómát kiszűri, amely hiányzik, vagy többletként van jelen. Ám a kezelésnek egyelőre igen borsos ára van,  1950 angol font.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Itthon

A meddőség mint népbetegség és a lombikbabák

Magyarországon közel kétszázezer pár küzd meddőségi panaszokkal, ám csupán 25-30 ezren kérnek segítséget. Meddig nem késő orvoshoz fordulni? S ha már csak a lombikprogram segítségével lehet gyermekünk, az mekkora költségekkel jár? Egy törvénymódosítás miatt már nem kell párkapcsolatban élnünk ahhoz, hogy befekhessünk egy meddőségi centrumba.

hvg.hu Plázs

A meddőség lelki okai

5, 8, 12,15, 20 – nem a heti lottószámok, hanem olyan, százalékokra utaló adatok, qmelyek a lelki eredetű meddőség arányát próbálják megsaccolni. Bár a számok között van némi különbség, abban azonban egyetértenek a szakértők, hogy ebben a feszült, bizonytalan, gondoktól terhelt időszakban emelkedni fog azoknak a pároknak a száma, akik hiába próbálkoznak az utódnemzéssel.

MTI Plázs

Lombikbébi-program: nem lesz több ikerterhesség

Eddig az orvosok nem tudták megjósolni, hogy a megtermékenyített petesejtekből kifejlődő embriók közül melyik a legéletképesebb, most műszeres vizsgálat segítségével pontosan megállapítható - olvasható a Yale Egyetem honlapján.