szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nade biciklitúra télen? Bizony, kössünk össze a laza, sportos programot egy jó kis wellness hétvégével.

Flickr (Creative Commons) - Alex Castellá

Nade biciklitúra télen? Bizony, kössünk össze a laza, sportos programot egy jó kis wellness hétvégével. Ha jó idő van, akkor kifejezetten jól esik egy pár órás szabadtéri program – a hideg ellen kiválóan fel lehet öltözni – és a sport után jöhet a jól megérdemelt pihenés. Ha nem vagyunk hozzászokva a biciklizéshez, akkor sem kell megijedni, hiszen, mint tudjuk biciklizni mindenki tud, ezt nem lehet elfelejteni. Nyilván a társaság összetétele és edzettségi szintje alapján válasszunk távot, ha gyerekek és kevésbé edzett tagok is vannak a csapatban, akkor menjünk egy kellemes, lankás terepre, elvégre is a programunk arról szól, hogy jól érezzük magunkat, és nem arról, hogy szenvedjünk.

Alapvetően két fajta biciklitúra létezik. Az egyiken a túrázó csomagokkal megrakott kerékpárral nyomul, egy-két napra való elemózsia lapul a hátizsákjában és estefelé, szürkületkor egy kis réten a fák alatt felveri a sátrát. Namármost, nagy valószínűséggel ezek nem mi vagyunk. Ennél létezik egy sokkal könnyedebb, kevéssé fanatikus verzió is, amit persze a vérbeli bringások bizonyára kikérnének maguknak: csak pár óráról van szó, azért hogy élvezzük a friss levegőt, a természetet és a társaságot. Valamilyen könnyű sportkerékpárral tekerünk,  éppen csak egy övtáskával,  amibe a legszükségesebb dolgok és egy kis tízórai belefér, a túra végeztével pedig fejest ugorhatunk a szálloda forró jacuzzijába.

Akár saját kerékpárral, vagy a helyszínen bérelt kerékpárral bejárható a közelebbi és távolabbi vidék. A Várgesztesi Villapark vendégeinek különböző nehézségi fokú, és hosszúságú túrajavaslatokat állítottunk össze, amelyek könnyen kezelhető térképen hozzáférhetőek az érdeklődők számára. A kisebb gyerekekkel érkezők akár a 25 hektáros park területén belül is hódolhatnak hobbijuknak.

Mit vigyünk magunkkal?
Először is szerezzünk be egy jó kis kerékpártartót az autónkra. Rengetegféle létezik a piacon, kb. 15 ezer forinttól egészen 50 ezerig válogathatunk: létezik vonóhorogra szerelhető, tetőcsomagtartóra szerelhető vagy hátsó ajtóra szerelhető verzió is. Ha nem akarunk ilyesmit vásárolni, mert csak egyszeri alkalomra kell, akkor bérelhetünk is, már akár napi 1500 forinttól, például ezen az oldalon.

Segítség, mit vegyek fel?
Ha csak egy hétvégre megyünk (és bizonyára már utánanéztünk, hogy milyen idő lesz, tegyük fel, hogy nem esik az eső) nem kell olyan rengeteg mindent magunkkal vinni, elvégre is nem sátortáborba készülünk. Csomagoljunk a sportoláshoz megfelelő ruhákat, biciklisnadrágot, kényelmes, pamutból készült darabokat, és olyan pulcsikat vagy kabátot, ami felszívja a nedvességet, de mégis megtartja a hőt. A legtöbb sportboltban nagy a választék e téren, a divatfanatikusoknak/fashionistáknak pedig ezt az oldalt ajánljuk. A BAD azokat a tervezőket és márkákat fogja össze, akik ma biciklis témában tevékenykednek. Akit komolyabban érdekel a téma annak érdemes a Hungarian Cycle Chic blogot böngésznie, filozófiájuk szerint egyre többen jönnek rá, mire jó a bicikli, és egyre többen ismerik fel, hogy a kukásmellényen és a bringás nacin túl is van stílus. Ez az oldal róluk, a sikkesen bringázókról szól. Visszatérve a biciklizéshez szükséges kellékekhez, biztos, ami biztos tegyünk el egy összehajtogatható esőkabátot, ami szinte semekkora helyet nem foglal el, zsebkést vagy bicskát, öngyújtót, elemlámpát, lakatot a biciklikre, egy kis elsősegélycsomagot (ragtapasz,géz, fertőtlenítő – és ha már itt tartunk, mindenképp kössünk egy balesetbiztosítást) és gyógyszereket.

Flickr (Creative Commons)

A biciklizés jó nekünk
Azon felül, hogy egészen biztosan fantasztikus szabadidőprogramnak nézünk elébe, a biciklizésnek számtalan jótékony hatása van. A sportolás elvileg nem kizárólag az erőfeszítésről szól, hanem arról, hogy jót tesz nekünk, és örömünket leljük benne.  A biciklizés legnagyobb előnye, hogy kortól, nemtől és edzettségi állapottól függetlenül bárki elkezdheti. Egyszerre formálja az izmokat, fejleszti az állóképességünket, és nem terheli meg túlzottan az izületeinket sem, a tekerés gyorsítja és erősíti az emésztést, így a szervezet jobban tudja magát méregteleníteni is.

A bicajozás mellesleg a sportolás igen egyszerű válfaja, segítségével fittek és jókedvűek lehetünk és nem utolsó sorban a stressz oldás egyik legjobb formája, ha nyeregbe pattanunk. Jó hír, hogy egyáltalán nem szükséges csúcsteljesítmény ahhoz, hogy a szív és a keringés fitt maradjon vagy, hogy pozitív hatást gyakoroljon a testsúlyra. Ha már itt tartunk a biciklizés kardió mozgás, és rengeteg kalóriát elégethetünk így. Napjainkban, így a különféle influenzajárványok idején különösen jót teszünk szervezetünknek akkor, ha kimozdulunk és valamilyen aktív, kültéri programot választunk, ugyanis a friss levegő kifejezetten erősíti az immunrendszerünket, és ellenállóbbá teszi szervezetünket a különféle baktériumokkal szemben. 

-szj-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!