szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Száz évig, vagy még ennél is tovább élni, igen ritka kiváltság. A mondás szerint a nyugalom a hosszú élet titka. De mit mond róla a tudomány?

A kutatók egyre több bizonyítékkal rukkolnak elő arra vonatkozóan, hogy a géneknek igen fontos szerepük van abban, hogy ki számíthat hosszú életre. Családi örökség szokott lenni a kirívóan hosszú élet, ezért gyanítható, hogy a “hajlam” öröklődik. A fejlett országokban a száz év felettiek aránya 1:6000. A szuperhosszú életűek, akik 110 évnél is tovább élvezhetik a földi létet, még ritkábban fordulnak elő, 7 millióból csupán egy ember akad.

Az idősebb mezőny. Kevesebb a férfi
MTI/EPA

Van egy olyan régi mondás, aminek az a lényege, hogy ha valaki eléri a 80 évet, nagyobb az esélye, hogy a századikon is még ünnepeltetheti magát. A megállapítás bír némi tudományos háttérrel is. Néhányan nem betegszenek meg olyan gyakran, mint mások. Sok százévest évtizedeken át elkerülnek a betegségek, távol maradnak az olyan nyomorúságos állapotoktól, mint az elbutulás, a szívbetegség vagy a magas vérnyomás. Átlagosan 93 éves korukig maradnak egészségesek –magyarázta Tom Perls, a Bostoni Egyetem orvosi karának munkatársa, aki a száz év feletti embereket tanulmányozza.

A száz év felettiek nagy többsége, 85 százaléka nő; a tudósok még ma sem tudnak konkrét magyarázatot arra, hogy a gyengébb nem képviselői miért élik túl a férfiakat. Érdekes, hogy bár sokkal több nő éri meg a száz évet, a tovább élő férfiak általában egészségesebbek. Ez talán azért lehet így, mert a nők könnyebben megbirkóznak a betegségekkel, így tovább élnek. A férfiakat általában el is viszi a betegség – állítja a szakértő, hozzátéve: így azok a férfiak, akik ennyire sokáig élnek, relatíve egészségesebbnek kell lenniük.

A világ egy tája sem bővelkedik a százévesekben, de a szakember úgy véli, ez alaposabb vizsgálatot követel. Az eddigi rekorder, aki bizonyítottan a legtovább élt, a francia Jeanne Calment volt, aki 1977-ben, 122 éves korában hunyt el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Miért jó, ha ismerjük génjeinket?

Tíz év telt el azóta, hogy Bill Clinton, akkori amerikai elnök bejelentette, elkészült az első emberi géntérkép, amely forradalmasíthatja a betegségek diagnosztikáját, megelőzését és kezelését. Ám az ígéretek megvalósítása még egy évtized után is várat magára.

hvg.hu Plázs

Hogyan élhetnénk 120 évig?

Biológiai óránk szerint akár 120 évig is élhetnénk, ha nem rombolnák a szervezetünket mindenféle károsító tényezőkkel. S ha mi magunk is megtanulnánk: öregedni is tudni kell.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Hogyan érhetnénk meg a 120. évet?

A lakosság 20 százaléka, azaz legalább kétmillió hatvan éven felüli ember él ma Magyarországon. Biológiai óránk szerint akár 120 évig is élhetnénk, ha sikerülne kipipálnunk a különféle betegségeket. Az öregedés ugyanis elkerülhetetlen, de késleltethető, mégpedig a génjeinkből kiolvasott információk alapján. Géntérképmustránkat olvashatják.