szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Gátolta az UV-sugárzás hatására kialakuló ráncképződést az oxigénkezelés kísérleti egereknél; az emberi bőrre való hatása azonban nem ismert.

A Tokiói Egyetem kutatói szőrtelen kísérleti egereket UV-B-sugárzásnak tettek ki, ezt követően pedig oxigénkamrába zárták be, amelynek hatására kevésbé károsodott a bőr, mint az oxigénnel nem kezelt csoport "résztvevőinél".

Az American Journal of Physiology június 29-i számában közölt vizsgálat során az állatokat öt héten keresztül heti háromszor tették ki UV-B sugárzásnak, majd az egyik, nyolc egyedből álló csoport kapott, a másik nyolcas csoport nem kapott oxigénkezelést. A sugárzás hatására mindkét csoportnál bőrkárosodás alakult ki, amely ráncokban és bőrvastagodásban nyilvánult meg, azonban az oxigénkezelésből kimaradt csoportban az elváltozások látványosabbak voltak.

Egyelőre nem ismert, az oxigén hogyan hat az emberi bőrre, és hogy ugyanolyan védő hatású-e az UV-B-sugárzással szemben, mint a kísérleti egereknél. A további vizsgálatok elvégzéséig a szakértők azt ajánlják, hogy óvjuk bőrünket naptejjel és megfelelő ruházattal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Shake

Ha a rák nem elég ijesztő, gondoljon a ráncokra!

Mivel meggyőződésünk, hogy napvédelem nélkül az utcára sem szabad kilépni, körülnéztünk a piacon és teszteltünk számos terméket. Ha még nem tudja, mit vegyen, most megmondjuk, nekünk mi vált be.

hvg.hu Plázs

Jelek a bőrön: ártalmatlan vagy veszélyes?

A bőrünkön megjelenő kisebb-nagyobb foltok, növedékek, pattanások és egyéb elváltozások sokszor csak esztétikai szempontból zavaróak, de akadhat köztük olyan is, aminek elengedhetetlenül fontos a bőrgyógyászati vizsgálata. Jobb az óvatosság, hiszen a legjelentéktelenebbnek tűnő bőrhiba is okozhat komolyabb egészségügyi gondot.