szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szervezetünk naponta körülbelül 1,5 liternyi folyadékot veszít, ezt a veszteséget ugyanennyi folyadék bevitelével pótolni kell. A szervezet folyadékpótlása szempontjából pedig a víz a legmegfelelőbb ital. Üdvözítő, hogy itthon is egyre több ásványvíz fogy, ezeknél azonban nem árt odafigyelni az ásványianyag-összetételre.

Az utóbbi napokban ismét napirendre került az ásványvizek minősége, illetve az, hogy ártalmasak-e ezek az egészségre, vagy bármikor, bármennyit ihatunk belőle. Az IPM magazin korábbi ásványvíztesztjéből az derült ki, hogy egyes ásványvizek ártalmasak, nem megfelelő minőségűek, összetevőik mennyisége meghaladja a megengedett határértékeket, s így fogyasztásuk egészségügyi kockázatokat jelenthet. A Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács azonban sietett leszögezni, hogy valamennyi Magyarországon forgalomban lévő, palackozott természetes ásványvíz biztonságos, nem tartalmaz egészségre káros anyagokat, így minden korlátozás és kockázat nélkül fogyasztható.

Palackozott víz. Rejtett összetevők
sxc.hu

Táplálkozási szakemberek egybehangzó véleménye szerint nem árt azonban odafigyelni arra, hogy éppen milyen palackot emelünk le a polcról. Rendszeres fogyasztásra ugyanis az alacsony ásványianyag-tartalmú vizek a legideálisabbak. Ha hosszú időn keresztül kizárólag egyféle ásványvizet fogyasztunk bizonyos ásványokból túl sok kerülhet a szervezetbe, míg más, szükséges anyagokhoz nem jutunk hozzá, ezért a magas ásványi anyag tartalmú (500-2000 mg/l) vizeket lehetőleg mértékkel kortyolgassuk, hetente váltogassuk, az alacsonyabb ásványi anyag tartalomnál (500mg/l alatt) azonban elegendő három-négy hetente új terméket választani – javasolja Henter Izabella dietetikus.

A természetes szénsavtartalmú vizek csak kúraszerűen, két-három pohárral fogyaszthatók naponta. Az, hogy szénsavas vagy buborékmentes vizet választunk-e már ízlés kérdése. A szénsavval dúsított italok túlzott fogyasztása hozzájárulhat a szervezet elsavasodásához, de emésztőrendszeri problémák esetén sem javallott. Ugyanakkor a buborékmentes vízben gyorsabban szaporodhatnak a nem kívánt baktériumok, ezért száraz, hűvös helyen, lehetőleg hűtőben tároljuk, felbontás után pedig tanácsos néhány napon belül elfogyasztani.

Magyarországon közel száz kútból és forrásból nyernek ásványvizet, ezek közül negyven-ötven vizét palackozzák. Ám az ásványi anyagokkal dúsított ital nem azonos a természetes vizekkel. Ásványi anyag tartalmát mesterséges módon alakítják ki, a gyártás során az ivóvizet tisztítják, majd engedélyezett anyagokkal, ásványi sókkal dúsítják. Szénsavas és szénsavmentes formában is megtalálhatók az üzletek polcain.

Magyarországon – itthon a palackozott ásványvizek 30-35 százaléka szénsavmentes, míg a maradék 65-70 százalék szénsavval különböző mértékben dúsított – hasonlóan Németországhoz és Ausztriához, a szénsavval dúsított ásványvizekből adnak el többet, míg például az olasz, spanyol és francia területeken a szénsavmentes vizeket kedvelik jobban.

Az AC Nielsen piackutató felmérése szerint a magyarországi kiskereskedelmi ásványvízpiac 2009-ben 5 százalékkal 923 millió literre nőtt, értékben viszont csak 4,4 százalékot emelkedett 47,5 milliárd forintra 2008-hoz képest. Utóbbinak az lehet az oka, hogy a gazdasági válság miatt a hazai fogyasztók ebben a termékkategóriában is érzékenyebbek lettek az árra, így előtérbe kerültek az alacsonyabb árfekvésű, sajátmárkás ásványvizek.

Az már a Szonda Ipsos felméréből derül ki, hogy az egyes márkák közötti versenyben az első helyen nemcsak a piaci részesedést, de a névismertséget tekintve is a Szentkirályi ásványvíz állt tavaly. Az elfogyasztott ásványvíz mennyiség alapján 10,6 százalékos, míg az érték alapján 16,4 százalékos piaci részesedést hasított ki a „tortából” a Szentkirályi és Emese márka. Az érték alapján viszont egy 2009 év végi adat szerint a Coca-Cola Beverages Magyarország Kft. a piacvezető Magyarországon a NaturAqua 18,6 százalékos részesedésével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Shake

Teszt: mi van a csapvízben és az ásványvízben?

A Tudatos Vásárlók Egyesülete csapvíz- és ásványvíztesztjében megvizsgálta, vajon mennyire megalapozottak a csapvízzel szembeni félelmek, s valóban indokolt-e ásványvízre cserélni a vezetékes vizet.

MTI Plázs

Mégsincs arzén az Auchan ásványvizében?

Az előzetes eredmények alapján megfelelnek az előírásoknak az Auchan Magyarország által forgalmazott, sajátmárkás ásványvizek, de végleges eredmény csak a húsvéti ünnepek után várható - közölte Oravecz Márton, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóságának igazgatója.

MTI Plázs

Terméktanács: biztonságosak a forgalmazott ásványvizek

Valamennyi Magyarországon forgalomban lévő, palackozott természetes ásványvíz biztonságos, nem tartalmaz egészségre káros anyagokat, így minden korlátozás és kockázat nélkül fogyasztható a Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács szerint.

hvg.hu Plázs

A bíróság szerint is ártalmas lehet a Visegrádi ásványvíz

Az IPM márciusi ásványvíztesztje nagy port kavart: a gyártóknak szembesülniük kellett a ténnyel, miszerint nem igaz, hogy nincs egészségesebb az általuk forgalmazott palackozott vizeknél. Az objektív mérések több márka esetében is ártalmas vegyületek jelenlétét igazolták.

MTI Gazdaság

A CBA levette a polcokról a Visegrádi ásványvizet

A CBA visszavonta bolthálózatának polcairól a Visegrádi ásványvizet és felszólította a beszállítót, hogy nyilatkozzon az ásványvíz összetételével kapcsolatban - tájékoztatta Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetője csütörtökön.